Barcha viloyat hokimlari muhtoj qizlar va ayollar uchun oliy ta’lim muassasalarida tahsil olish harajatlarini qoplab beradi. Bu haqda 26 fevral kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida prezident Shavkat Mirziyoyev ma’lum qildi.
Davlat rahbarining aytishicha, oliy ma’lumotli bo‘lish istagida bo‘lgan, qobiliyati, bilimi bor, lekin taqdir taqozosi bilan orzusiga erisha olmagan xotin-qizlarni rag‘batlantirish tizimi joriy qilinadi.
Ya’ni, ota-onasining biridan ayrilgan muhtoj qizlar, boquvchisi yo‘q yolg‘iz ayollarning kontrakt to‘lovini hokimiyat va OTMlar qoplab beradi.
«Bunda, har bir viloyat hokimi mahalliy byudjet hisobidan 100 nafar, har bir oliygoh esa, 30−50 nafardan xotin-qizlarning kontrakt́ини to‘lab berishga mas’ul bo‘ladi. Tanzila Narbayeva ushbu ishlarni tashkillashtirishga shaxsan bosh-qosh bo‘ladi», — dedi prezident.
«Men hisoblab chiqtim. Biz buni muammosiz qila olamiz», — deya qo‘shimcha qildi Shavkat Mirziyoyev.
Avvalroq, davlat rahbari o‘tgan yili 15 mingga yaqin xotin-qizlar tazyiq va zo‘ravonlikdan jabr ko‘rganini aytgan edi. «Eng achinarlisi, ayollarni xo‘rlash, o‘zini-o‘zi o‘ldirish darajasiga yetkazish hamda omma oldida „sazoyi“ qilish holatlari oddiy holatga aylanib bormoqda», — dedi u.

Хокимы областей Узбекистана покроют стоимость обучения в высших образовательных учреждениях для нуждающихся девушек и женщин. Об этом на совещании 26 февраля заявил президент Шавкат Мирзиёев.
По словам главы государства, будет создана система поддержки девушек и женщин, у которых есть знания, способности и желание получить высшее образование, но нет возможности реализовать. То есть хокимияты будут оплачивать контракты на обучение в вузах для «нуждающихся девушек, которые потеряли одного из родителей, одиноких женщин без кормильца».
Ожидается, что хоким каждой области за счёт местного бюджета должен оплатить контракт 100 нуждающихся девушек и женщин, а каждый вуз — 50. Председатель Республиканского общественного женского совета и одновременно глава Сената Танзила Нарбаева будет отвечать за реализацию этой задачи.
«Я провёл расчёты. Мы без проблем это сможем сделать», — сказал президент.
Ранее Шавкат Мирзиёев сообщил, что в 2020 году около 15 тысяч женщин подвергались давлению и насилию. «Самое печальное, что оскорбление женщин, доведение их до самоубийства и публичное унижение превращаются в обычные случаи», — отметил он.