24 fevral kuni adliya vaziri buyrug‘i bilan Normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasini o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda vazirlik rasmiy kanali xabar berdi.
Nizom bilan davlat organlari va tashkilotlari tomonidan cheklist to‘ldirish orqali korrupsiyaviy omillarni aniqlashni nazarda tutuvchi «mutlaqo yangi tartib» joriy etildi, deyiladi xabarda. Bunda, hujjatning har bir normasi va qoidasi tahlil qilinib, korrupsiyaviy omil bor yoki yo‘qligi cheklistda aks ettiriladi.
Shu bilan birga, korrupsiyaviy omillar to‘liq qayta ko‘rib chiqildi hamda huquqni qo‘llovchilar va fuqarolarga ularning ma’nosi aniq, lo‘nda va batafsil misollar bilan yoritilgan metodika asosida tushuntirib berilyapti, deydi vazirlik.
Jumladan, qonunchilikda asossiz ravishda istisnolar kiritilishini nazarda tutish cheklangan, qabul qilinayotgan norma barcha uchun yagona va umumiy bo‘lishi belgilangan.
Normativ-huquqiy hujjat loyihalarini ishlab chiquvchilarga qulaylik yaratish maqsadida korrupsiyaviy omillarga aniq misollar keltirildi.
«Endilikda loyihalarni korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazishda jamoatchilik keng jalb qilinadi. Bunda fuqarolar regulation.gov.uz portalida cheklist to‘ldirish orqali qonun hujjatlari loyihalari bo‘yicha o‘z fikr va mulohazalarini bildirishi mumkin», — deyiladi bayonotda.
Bundan tashqari, amaldagi qonun hujjatlarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi hozirgi kunda samarali yo‘lga qo‘yilgan huquqiy monitoring tizimi doirasida o‘tkazilishi belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, Transparency International xalqaro tashkilotining 2020 yil uchun Korrupsiyani qabul qilish indeksida 180 mamlakat ichida O‘zbekiston 146-o‘rinni egalladi. Bu 2019 yil ko‘rsatkichiga qaraganda 7 pog‘onaga yuqori.

Положение о порядке проведения антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов утвердил 24 февраля министр юстиции Узбекистана, сообщила пресс-служба ведомства.
Документом вводится «совершенно новый порядок выявления коррупциогенных факторов», отметили в Минюсте, — заполнение чеклиста государственными органами и организациями. При этом осуществляется анализ каждой нормы и положения проекта, наличие или отсутствие коррупциогенного фактора отражается в чеклисте.
Вместе с тем коррупциогенные факторы были полностью пересмотрены, их значение разъясняется правоприменителям и гражданам на основе методики, содержащей краткие, ясные и подробные примеры, говорится в сообщении.
В частности, запрещено необоснованное применение исключений в законодательстве, определено, что принимаемая норма должна быть единой и общей для всех.
Для удобства разработчиков проектов нормативно-правовых актов приведены конкретные примеры по коррупциогенным факторам.
«Теперь общественность будет широко привлекаться к проведению антикоррупционной экспертизы проектов. При это, граждане могут высказывать своё мнение и позицию по проектам актов законодательства путём заполнения чеклиста на портале regulation.gov.uz», — подчёркивается в сообщении.
Кроме того, установлено, что антикоррупционная экспертиза действующих нормативно-правовых актов будет проводиться в рамках налаженной системы правового мониторинга.
Напомним, Узбекистан с 26 баллами занял 146-е место из 180 в Индексе восприятия коррупции Transparency International за 2020 год. Страна поднялась на 7 позиций, но по-прежнему остаётся в числе отстающих в регионе Восточной Европы и Центральной Азии.