Umumta’lim fanlaridan bilimni baholash bo‘yicha milliy test tizimini yo‘lga qo‘yish masalalari seshanba kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan brifingda muhokama qilindi. Oldinroq yozganimizdek, 2021 yilning o‘zidan umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risida sertifikatga ega bo‘lgan abituriyentga OTMga kirish test sinovlarida ushbu fandan ozod qilinadi.
Oktyabr oyida hukumat tomonidan tasdiqlangan tartibga ko‘ra, birinchi bosqichda (1 dekabrdan) — ona tili va adabiyot (o‘zbek, rus va qoraqalpoq tillari uchun) hamda matematika, ikkinchi bosqichda (1 fevraldan) — kimyo va biologiya hamda uchinchi bosqichda (2022−2024 yillar) — fizika, geografiya, tarix fanlaridan test tizimi joriy qilinadi.
Ona tili va adabiyot hamda matematika fanlaridan test topshirish uchun 3608 kishi ro‘yxatdan o‘tgan va ular uchun test sinovlari aprel oyida bo‘lib o‘tadi. 3 martdan kimyo va biologiya fanlaridan testga ro‘yxatga olish boshlanadi va may oyida bu fanlardan testlar tashkil qilinadi.
Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi boshlig‘i o‘rinbosari Odil Qo‘ysinovning ta’kidlashicha, maktablarda o‘quvchilarning kreativ fikrlashini rivojlantirishga qaratilgan yondashuvlar joriy qilinayotgan bo‘lishiga qaramasdan, oliy ta’limga saralashda asosan xotirani tekshiradigan testlardan foydalanilmoqda. Bu holat salbiy «washback» effektiga olib kelmoqda.
Joriy qilinayotgan milliy test tizimi shu muammoni hal qilishga qaratilgan, chunki bu tizimda nafaqat yopiq test topshiriqlari, balki ochiq test topshiriqlari (ochiq test topshiriqlari — javob variantlari berilmagan, javobini abituriyentning o‘zi yozishi kerak bo‘lgan savollar — tahr.) ham ishlatiladi. Testlarning mazmuni ikki tashkilot — Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi va Xalq ta’lim vazirligi tomonidan nazorat qilinadi.
Inspeksiya boshlig‘i o‘rinbosarining xabar berishicha, bu tizimni joriy etish uchun Buyuk Britaniya, AQSH, Rossiya davlatlarining tajribasi, shuningdek, PISA, PIRLS singari xalqaro testlar o‘rganildi. Malakali pedagoglar va metodistlardan iborat ekspertlar guruhi shakllantirildi va ular uchun testologiya va baholash nazariyasi bo‘yicha seminar tashkil qilindi.
Xalq ta’lim vazirligi boshqarma boshlig‘i Laziz Xo‘jaqulovning xabar berishicha, inspeksiya va vazirlik tavsiya qilgan ekspertlar hozirgi paytda Davlat test markazi binosida milliy tizim uchun test topshiriqlarini shakllantirmoqdalar. Davlat test markazi esa, o‘z navbatida, testning tashkiliy masalalari va xavfsizligini ta’minlash ustida ishlamoqda.
Davlat test markazi direktori o‘rinbosari Sardor Rajabovga ko‘ra, Davlat test markazi saytida milliy test tizimi uchun testlar spetsifikatsiyalari e’lon qilingan. 3 mart kuni DTM saytida ona tili va adabiyot hamda matematika fanlaridan test namunalari tahlillari bilan e’lon qilinadi.
Laziz Xo‘jaqulovning ta’kidlashicha, umumta’lim fanlaridan milliy test tizimida qatnashgan abituriyentlarda yozgi OTMlarga kirish imtihonlarida qatnashish imkoniyati ham saqlanib qoladi. Sertifikat uch yilga beriladi va abituriyentlar uni keyingi yillarda ham ishlatishi mumkin. OTMlarga kirish imtihonida abituriyentga tegishli fandan sertifikatdagi ballariga qarab maksimal ballga nisbatan proporsional ballar beriladi.
Matbuot anjumani ishtirokchilari «Gazeta.uz» muxbirining savollariga javob berishdi.
«Gazeta.uz»: Milliy tizimda ishlatiladigan har bir test varianti aprobatsiyadan o‘tkaziladimi? Bu testlarning sifati qanday nazorat qilinadi?
Sardor Rajabov: Hozirgi kunda har bir fandan bittadan test varianti ishlab chiqilgan va aprobatsiyadan o‘tkazilgan. Bu variantlar hamda ularning tahlili DTM saytida e’lon qilinadi. Testlarning mazmuniga Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi va Xalq ta’lim vazirligi mas’ul va men o‘ylaymanki, ular ham hammasi aprobatsiyadan o‘tkaziladi.
«Gazeta.uz»: Milliy tizim uchun testlar spetsifikatsiyasidan ko‘rinib turibdiki, bu testlar OTMga kirish testlaridan ko‘ra ko‘proq ko‘nikmalarni qamrab oladi va abituriyentlardan ko‘proq mehnat talab qiladi. Nima uchun bu fanlardan abituriyentlarga OTMlarga kirish imtihonlarida sertifikatdagi ballariga qarab proporsional ball beriladi? Masalan, chet tillaridan sertifikat egalariga kirish imtihonlarida maksimal ball beriladi.
Laziz Xo‘jaqulov: Agar abituriyent xohlasa, u yozgi OTMga kirish imtihonlarida ham qatnasha oladi. Ikkinchi masala. Men uylaymanki, bu (proporsional ball berilishi) to‘g‘ri, chunki chet elda OTMga kirayotganda talabni OTMlar o‘zlari qo‘yadi. Masalan, IELTS 6,5 yoki 7 bo‘lsin deydi. O‘ylab ko‘ring, misol uchun men (milliy test tizimida) 61 ball oldim va menga (OTMga kirishda) maksimall ball berilyapti, sherigim esa 90 ball oldi va unga ham maksimal ball berilyapti. Bu yerda ikkinchi abituriyent adolatsizlik deydi.
Sardor Rajabov: Umumta’lim fanlaridan milliy test tizimi maktab dasturidan chetga chiqmaydi. Chet tilidan B2 va undan yuqori darajadagi sertifikat egalariga OTMlarga kirish imtihonlarida maksimal ball beriladi. Davlat ta’lim standartiga ko‘ra esa maktab o‘quvchilari B1 daraja bilan bitirishadi. Shu sababli ham, ya’ni maktabda berilmagan bilimi borligi uchun chet tilida maksimal ball beriladi.
«Gazeta.uz»: 2018 yildagi 3775-sonli prezident qarorida umumta’lim fanlaridan SAT singari halqaro sertifikati bor abituriyentlarga OTMlarga kirish imtihonlarida shu fanlardan maksimal ball berilishi belgilangan edi. Shu qaror bo‘yicha qanday ishlar amalga oshirilgan?
Sardor Rajabov: Bu qaror ijrosi bo‘yicha Vazirlar mahkamasining 2019 yil 13 mayda 395-sonli qarori chiqqan. Bu qarorda bir nechta xalqaro sertifikatlarga maksimal ball berish ko‘zda tutilgan. Mutaxassislarning fikricha, SAT, GMAT testlari bizning standartlarga to‘g‘ri kelmaydi. Shuning uchun bu testlar qarorga kiritilmagan.
«Gazeta.uz»: Vazirlar mahkamasining 646-sonli qarorida umumta’lim fanlaridan milliy test tizimi doirasida testlar Davlat test markazi yoki nodavlat tashkilotlari tomonidan o‘tkazilishi mumkinligi belgilangan. Qaror ilovasida esa testlarni Davlat test markazi o‘tkazishi ko‘rsatilgan. Bu yerda qaror va uning ilovasi o‘rtasida qarama-qarshilik yo‘qmi?
Sardor Rajabov: Hozir birinchi testlarni Davlat test markazi tashkil qilmoqda. Agar testlar nodavlat tashkilot tomonidan ham o‘tkazilishi belgilansa, albatta, u tashkilotga ham registratsiya uchun ochiladi.
Laziz Xo‘jaqulov: Hozirgi kunda O‘zbekistonda bu darajada testlarni tashkil qila oladigan nodavlat tashkiloti hali tuzilmagan. Shuning uchun ham nizomda (qaror ilovasida) o‘sha davrning aktualligidan kelib chiqqan holda Davlat test markazi ko‘rsatilgan. Ikkinchi muhim narsa — hech qaysi qaror dogma emas. Vaqtning talabiga qarab qarorga kerak bo‘lsa o‘zgartirish kiritiladi.

Вопросы внедрения национальной тестовой системы оценки знаний по общеобразовательным предметам обсуждались на пресс-конференции в Ташкенте во вторник. Как мы писали ранее, уже с этого года обладатели сертификатов оценки знаний будут освобождаться от вступительных тестов в вузы по соответствующим предметам.
Согласно утверждённому в октябре правительством порядку, на первом этапе (с 1 декабря) внедрена тестовая система по родному языку и литературе (для узбекского, русского и каракалпакского языков), а также математике, на втором этапе (с 1 февраля) — по химии и биологии. На третьем этапе (в 2022—2024 годах) система охватит физику, географию и историю.
Для прохождения теста по родному языку и литературе и математике, как уже сообщалось, зарегистрировались 3608 человек, для них тесты будут организованы в апреле. Регистрация на тесты по химии и биологии начнётся 3 марта, тесты по этим предметам пройдут в мае.
По словам заместителя начальника Государственной инспекции по надзору за качеством образования Одила Куйсинова, несмотря на внедрение в школах подходов, направленных на развитие творческого мышления учащихся, при отборе в высшие учебные заведения в основном используются тесты, направленные на проверку памяти. Такая ситуация приводит к отрицательному «эффекту отлива» («washback effect»).
Внедряемая национальная тестовая система направлена на решение этой проблемы, так как в этой системе будут использованы не только тестовые задания закрытого типа, но и открытые тестовые задания (задания без вариантов ответа, где ответы должны быть написаны самим абитуриентом — ред.). Содержание тестов будет контролироваться двумя организациями — Госинспекцией по надзору за качеством образования и Министерством народного образования.
Как отметил заместитель начальника инспекции, для внедрения этой системы был изучен опыт Великобритании, США, России, а также международные тесты, такие как PIRLS и PISA. Сформирована группа экспертов, состоящая из квалифицированных преподавателей и методистов, для них был организован семинар по тестологии и теории оценивания.
Начальник управления МНО Лазиз Ходжакулов отметил, что эксперты, рекомендованные инспекцией и министерством, в настоящее время разрабатывают тестовые задания для национальной системы в здании Государственного центра тестирования. ГЦТ, в свою очередь, решает организационные вопросы и вопросы безопасности тестов.
Заместитель директора ГЦТ Сардор Раджабов отметил, что спецификации тестов национальной системы опубликованы на сайте центра. 3 марта там же будут опубликованы образцы тестов и их анализ по родному языку и литературе, а также по математике.
По словам Лазиза Ходжакулова, абитуриенты, участвовавшие в национальной тестовой системе, будут по-прежнему иметь возможность летом сдавать вступительные тесты в вузы. Сертификат выдается сроком на три года, и абитуриенты могут их использовать в последующие годы. На вступительных тестах абитуриенту будут присуждены по соответствующему предмету баллы пропорционально максимальным согласно их баллам в сертификате.
Участники пресс-конференции ответили на ряд вопросов корреспондента «Газеты.uz».
«Газета.uz»: Будет ли проведена апробация каждого варианта теста, используемого в национальной системе? Как будет контролироваться качество этих тестов?
Сардор Раджабов: В настоящее время разработано по одному варианту теста для каждого предмета. Эти варианты прошли апробацию. Эти варианты и их анализ будут опубликованы на сайте ГЦТ. Государственная инспекция по надзору за качеством образования и Министерство народного образования несут ответственность за содержание тестов, и я думаю, что все варианты будут проходить апробацию.
«Газета.uz»: Как видно из спецификаций тестов национальной системы, они проверяют больше навыков, чем вступительные тесты в вузы и требуют от абитуриентов больше усилий. С чем связано присуждение абитуриентам на вступительных экзаменах в вузы баллов пропорционально максимальным согласно их баллам в сертификате? Например, обладатели языковых сертификатов получают максимальные баллы на вступительных экзаменах.
Лазиз Ходжакулов: При желании абитуриент может сдать и летние вступительные экзамены в вуз. Второй вопрос. Думаю, что это (присуждение баллов пропорционально максимальным — ред.) правильное решение, потому что за рубежом при поступлении в вуз требования ставит сам вуз. Например, вуз требует, чтобы у абитуриента было 6.5 или 7 баллов по IELTS. Подумайте, например, я получил 61 балл (по национальной тестовой системе), и мне дали максимальный балл (при поступлении в вуз), а мой друг получил 90 баллов, и ему также дали максимальный балл. Второй абитуриент может сказать, что это несправедливо.
Сардор Раджабов: Национальная тестовая система по общеобразовательным предметам не выходит за рамки школьной программы. Обладатели сертификатов уровня B2 и выше по иностранным языкам получают максимальный балл на вступительных экзаменах в вузы. Согласно государственным образовательным стандартам, школьники заканчивают школу с уровнем В1. Из-за того, что абитуриент показывает наличие знаний, которых школа не дает, ему начисляется максимальный балл по иностранному языку.
«Газета.uz»: Постановлением президента №3775 от 2018 года было предусмотрено, что абитуриентам с международными сертификатами по общеобразовательным предметам, таким как SAT, на вступительных экзаменах в вузы присуждается максимальный балл по соответствующим предметам. Какая работа была проделана по этому постановлению?
Сардор Раджабов: Во исполнение этого постановления 13 мая 2019 года Кабинетом министров было принято постановление№395. В этом постановлении предусмотрено присуждение максимальных баллов некоторым международным сертификатам. По мнению экспертов, тесты SAT, GMAT не соответствуют нашим стандартам. Поэтому эти тесты не были включены в постановление.
«Газета.uz»: Постановлением Кабмина №646 предусмотрено, что тесты по общеобразовательным предметам в рамках национальной тестовой системы могут быть проведены Государственным центром тестирования или негосударственными организациями. В приложении постановления же указано, что тесты будут проводиться Государственным центром тестирования. Нет ли здесь противоречия между постановлением и приложением к нему?
Сардор Раджабов: Сейчас первые тесты будет проводить Государственный центр тестирования. Если будет решение о проведении тестов негосударственной организацией, конечно, для нее также будет открыта регистрация.
Лазиз Ходжакулов: В настоящее время в Узбекистане нет ННО, которая могла бы организовать тестирование на таком уровне. Поэтому в приложении к постановлению указан Государственный центр тестирования, исходя из актуальности того периода. Второй важный момент — никакое постановление не является догмой. В зависимости от требований времени и при необходимости в постановление могут быть внесены изменения.