Yoshlar ishlari agentligi va «Vatanparvar» tashkiloti ehtiyojmand oilalar yoshlarini avtomaktablarda bepul o‘qitish to‘g‘risida memorandum imzoladi, deb xabar berdi «Xalq so‘zi».
Xayriya aksiyasi doirasida «yoshlar daftari» dan 56 nafar yoshlar (har bir viloyatdan 4 tadan) «Vatanparvar» avtomaktablarida bepul o‘qish uchun sertifikat olishdi.
«Vatanparar» tashkiloti «Gazeta.uz» ga ma’lum qilishiga ko‘ra, 1 apreldan «temir», «yoshlar» va «ayollar» daftarlariga kiritilgan ehtiyojmand oilalar yoshlari ham Vatanparvar avtomaktablarida B va C toifalari bo‘yicha haydovchilik guvohnomalarini olish uchun bepul o‘qishlari mumkin bo‘ladi. Ushbu masalada tashkilot Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va uning hududiy boshqarmalari bilan hamkorlik qiladi, ular fuqarolarni «daftar» lardan avtomaktablarga yuboradi.
Bundan tashqari, avgust oyida «Vatanparvar» texnik xizmatlar ko‘rsatish (chilangar, payvandchi va boshqalar) uchun bepul kurslarni, dekabrda — maxsus transport haydovchilarini tayyorlash bo‘yicha beshta hududiy o‘quv markazlarini ishga tushiradi.
Yoshlar ishlari agentligi ushbu tashabbus haydovchilar talab qilinadigan avtobazalarda, avtobus parklarida va boshqalarda yoshlarni ishga joylashtirish orqali ularning bandligini ta’minlash uchun amalga oshirilayotganini ta’kidladi.

Агентство по делам молодёжи и Организация содействия обороне «Ватанпарвар» подписали меморандум по бесплатному обучению в автошколах молодых людей из нуждающихся семей, сообщает «Халк сузи».
В рамках благотворительной акции 56 молодых людей из «молодёжной тетради» (по 4 из каждого региона Узбекистана) получили сертификаты на бесплатное обучение в автошколах «Ватанпарвар».
Как уточнили «Газете.uz» в организации «Ватанпарар», с 1 апреля молодые люди из нуждающихся семей, включённых в «железную» и «молодёжную» тетради, также смогут бесплатно обучаться в автошколах «Ватанпарвар» для получения прав категорий B и C.
Организация в этом вопросе будет сотрудничать с Министерством занятости и трудовых отношений и его региональными управлениями, которые будут направлять людей, включенных в «тетради», в автошколы. Кроме того, бесплатно обучиться на права также смогут женщины из «женской тетради».
В августе «Ватанпарвар» запустит бесплатные курсы по оказанию технических услуг (слесарь, сварщик и другие), в декабре — пять региональных учебных центров для обучения машинистов спецтранспорта.
В Агентстве по делам молодёжи отметили, что эта инициатива позволит обеспечить занятость молодёжи через трудоустройство на автобазах и в автобусных парках.