12 mart kuni soat 17:22 larda Andijon shahar «1-son» MFY Furqat ko‘chasi 24 uy 9 xonadonda gaz va havo aralashmasi chaqnashi natijasida yong‘in kelib chiqdi. Sodir bo‘lgan yong‘indan yashash xonadonining 50 kv.m. maydoni va uy-ro‘zg‘or buyumlari yongani aytilmoqda.
Chaqnash natijasida uy egasi va uning nabirasi 50 foiz termik kuyib, shifoxonaga yotqizilgan. Chaqnashning asosiy sababi tabiiy gazdan foydalanish qoidalarining buzilishi deb taxmin qilinmoqda.
Voqea joyiga viloyat FVB, IIB, SSB va boshqa tegishli idoralarning kuch hamda vositalari jalb qilinib, sodir bo‘lgan vaziyat oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.

12 марта примерно в 17:22 во 2-м микрорайоне Андижана в квартире одного из четырёхэтажных домов произошёл взрыв газовоздушной смеси, сообщила пресс-служба МЧС Узбекистана.
Взрыв вызвал пожар, охвативший площадь 50 кв. м. Владелец дома и его внук получили термические ожоги 50% тела и госпитализированы.
Генеральная прокуратура в субботу уточнила, что ожоги получили женщина и девочка. Кроме того, в соседней квартире телесное повреждение в области груди получил ребёнок, упавший от ударной волны. Он также госпитализирован.
Благодаря усилиям спасателей удалось предотвратить распространение огня на соседние квартиры.
В качестве основной предполагаемой причины происшествия называется нарушение правил использования газом.