14 mart kuni O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tkazilgan koronavirus bilan kasallanganlar soni 111 tani tashkil qildi va 2020 yil 15 martidan beri aniqlangan umumiy kasallanish holatlari soni 80 678 taga yetdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati.
15 fevraldan 15 martgacha bo‘lgan muddat davomida O‘zbekistonda koronavirus statistikasi.
So‘nggi bor kuniga 100 dan ortiq holatlar 2020 yil 24 dekabrda ro‘yxatdan o‘tkazilgan: SSV tomonidan tasdiqlangan 112 holat haqida e’lon qilingan.
14 mart kuni Toshkent shahrida 93 holat aniqlangan (23 dekabrda — 107 holat). Shuningdek, Toshkent viloyatida 12 ta holat, Andijonda — 4 ta, Surxondaryo va Buxoro viloyatlarida bittadan COVID-19 bilan kasallanganlar ro‘yxatga olingan.
15 fevraldan 15 martgacha bo‘lgan muddat davomida O‘zbekistonda koronavirusdan tuzalganlar statistikasi.
Rasmiy statistika ma’lumotlariga ko‘ra koronavirusdan tuzalgan soni 79 331 nafarga yetgan. 725 kishi davolanmoqda, ulardan 141 nafari og‘ir, 23 nafari o‘ta og‘ir holatda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot kotibi Furqat Sanayev kasallar sonining ko‘paygani to‘g‘risida «Gazeta.uz» ga izoh berdi.
«Birinchidan, O‘zbekiston hali bu kasallikdan xalos bo‘lmadi. Virus hali ham mavjud. Ammo bundan fojia qilishning hojati yo‘q. Aholining yetarlicha hushyor bo‘lmaganligi sababli, hozirgi kunda koronavirusni bir kishidan ikkinchi, uchinchi, to‘rtinchisiga yuqtirish hollari mavjud. Bir yildan buyon Sog‘liqni saqlash vazirligi niqob kiyish va ijtimoiy masofani saqlash zarurligini e’lon qilmoqda. Biz ushbu talablarga rioya qilishimiz kerak. Shuning uchun ehtiyot choralarini ko‘rishimiz kerak», — dedi u.
Sog‘liqni saqlash vazirligi vakili, shuningdek, kuz va bahor fasllarida o‘tkir nafas yo‘llari kasalliklarining ko‘payishini ta’kidladi.
U, qayd etilganidek, holatlar soni tobora ko‘payib borayotganini tan oldi, ammo «umumiy vaziyat ijtimoiy tarmoqlarda aytilayotganidek og‘ir emas». Xususan, u Zangiota viloyatidagi ixtisoslashgan yuqumli kasalliklar shifoxonalarida bemorlarning ko‘paygani va ularda bo‘sh joylar sonining kamaygani haqidagi xabarlarni rad etdi.
«Zangiotadagi 4000 o‘rinli ikkita kasalxonada minglab ko‘rpa bo‘sh. Joylarga talab kamligi sababli 2-sonli kasalxonaning „A“ bloki to‘liq yopilgan, „B“ blokining boshqa bo‘limi, shuningdek, ikkinchi bo‘limning yarmi yopilgan», — dedi u.
Furqat Sanayev xavotirga o‘rin yo‘qligini ta’kidlab, fuqarolarni ehtiyot choralari va sanitariya-gigiyena talablariga rioya qilishga chaqirdi.

Количество зарегистрированных в Узбекистане случаев коронавируса 14 марта составило 111, общее число случаев, выявленных с 15 марта прошлого года, достигло 80678, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
В последний раз больше 100 случаев за день регистрировалось 24 декабря 2020 года — тогда Минздрав сообщал о 112 подтверждённых случаях.
14 марта в Ташкенте было выявлено 93 случая (23 декабря — 107 случаев). В Ташкентской области зарегистрировано 12 случаев, в Андижанской — 4, в Сурхандарьинской и Бухарской областях — по 1.
Число выздоровевших от коронавируса, согласно официальной статистике, составляет 79331. На лечении находится 725 человек, состояние 141 из них тяжелое и 23 — крайне тяжелое.
Пресс-секретарь Министерства здравоохранения Фуркат Санаев прокомментировал «Газете.uz» рост числа случаев.
«Во-первых, Узбекистан ещё не избавился от этого заболевания. Очаг всё ещё сохраняется, [коронавирус] есть. Из этого не нужно делать трагедию. Из-за того, что население было недостаточно бдительным, сейчас наблюдаются случаи передачи коронавируса от одного человека второму, третьему, четвёртому. Министерство здравоохранения уже на протяжении года заявляет о необходимости ношения масок, соблюдении социальной дистанции. Мы должны эти требования соблюдать… Поэтому мы должны принимать меры предосторожности», — заявил он.
Представитель Минздрава также указал, что в осеннее и весеннее время наблюдается рост острых респираторных заболеваний.
Пресс-секретарь признал, что число зарегистрированных случаев растёт, но «общее положение не такое страшное, как говорят в социальных сетях». В частности, он опроверг сообщения об увеличении пациентов в специализированных инфекционных больницах в Зангиатинском районе и уменьшении количества свободных мест в них.
«Сейчас в двух Зангиатинских больницах на 4000 мест свободны тысячи мест. Из-за отсутствия потребности в местах блок „А“ больницы №2 полностью закрыт, ещё одно отделение блока „B“ закрыто, как и половина второго отделения», — заявил он.
Фуркат Санаев подчеркнул, что поводов для беспокойства нет, но призвал граждан соблюдать меры предосторожности и санитарно-гигиенические требования.