Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov Azattyk radiosiga bergan intervyusida rivojlangan davlatlar yuz yil muqaddam bosib o‘tgan yo‘lni Qirg‘iziston endi bosib o‘tayotganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, rivojlangan mamlakatlar ta’lim, madaniyat sohalari va turmush darajasida ancha ilgarilab ketgan. Nima uchun Qirg‘iziston bunday murakkab vaziyatga tushib qolgani haqida gapirar ekan, Sadir Japarov O‘zbekistondan misol keltirdi.
«Kecha O‘zbekistonga borganimda ko‘p narsani sezdim, bir tomondan uyaldim. 30 yildan beri bir-birimiz bilan siyosatda, mitingda yuraverib, etik tozalaydigan shyotka chiqara olmabmiz, fabrika-zavod qura olmabmiz. O‘zbekiston bizdan 40−50 yil oldinga o‘tib ketibdi, desam adashmayman. Mana shunday shurupdan boshlab samolyotgacha chiqaradigan darajagacha yetishibdi», — dedi u.
Sadir Japarov, shuningdek, O‘zbekistonga davlat tashrifi va prezident Shavkat Mirziyoyev bilan muzokaralar natijalari haqida gapirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ikki mamlakat rahbarlari barcha chegara masalalarini yaqin uch oy ichida hal qilishga kelishib oldilar. Uning ta’kidlashicha, tomonlar o‘rtasida jiddiy kelishmovchiliklar mavjud emas va 24−25 mart kunlari Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari Kamchibek Tashiyev zarur hujjatlarni imzolash uchun qo‘shni davlatga boradi.
Prezident, shuningdek, so‘nggi kunlarda jamoatchilik tomonidan qizg‘in muhokama qilinayotgan Qirg‘izistonda joylashgan O‘zbekistonning So‘x anklavi atrofidagi vaziyatga ham o‘z munosabatini bildirdi.
«So‘x bo‘yicha biz aviaaloqani, ya’ni samolyotlar qatnovini ochib beramiz, dedik. Undan tashqari, nazorat-o‘tkazish punktlarini ham. Men internetda o‘qidim, muxolifatchilar, fikri buziq odamlar So‘xga koridor berar ekan, yo‘l ochib berar ekan, suvini berar ekan, degan noto‘g‘ri ma’lumotlarni tarqatishibdi. Biroq ular to‘g‘ri ma’lumotlar emas. Ungar-Too bo‘yicha Shavkat Mirziyoyev: biz da’vogar bo‘lmaymiz, sizga tegishli bo‘lsin, deb ochiq aytdi», — dedi Sadir Japarov.
Sadir Japarov, shuningdek, tomonlar Qirg‘izistondagi Qambarota-1 GES investitsiya loyihasini birgalikdan tayyorlash to‘g‘risidagi kelishuv imzolanganini, qurilishi 3 yil ichida tamomlanishini ham ma’lum qildi.

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров в своём интервью для радио «Азаттык» сообщил, что развитые страны сто лет назад прошли путь, который сейчас проходит Кыргызстан.
По его словам, развитые страны «далеко впереди в сфере образования, культуры и уровню жизни». Говоря о том, почему Кыргызстан оказался в такой ситуации, Садыр Жапаров привёл в пример Узбекистан.
«Я многое заметил, когда на днях был в Узбекистане. С одной стороны, мне было стыдно. 30 лет мы с друг другом [не могли договориться] в политике, проводили митинги, в итоге оказалось, что мы можем производить только обувные щётки. Не смогли построить фабрики, заводы. Не ошибусь, сказав, что Узбекистан ушёл вперёд от нас на 40−50 лет. Они достигли того, что сейчас производят товары от шурупа до самолёта», — заявил он.
Садыр Жапаров также рассказал об итогах государственного визита в Узбекистан и переговорах с президентом Шавкатом Мирзиёевым. По его словам, главы двух стран договорились в течение ближайших трёх месяцев решить все вопросы по границам. Он отметил, что серьёзных разногласий у сторон нет, и 24−25 марта глава ГКНБ Кыргызстана Камчыбек Ташиев отправится в соседнюю страну, чтобы подписать необходимые документы.
Президент также прокомментировал ситуацию вокруг расположенного на территории Кыргызстана узбекского анклава Сох, которая в последние дни активно обсуждалась общественностью.
«Мы сказали, что откроем авиасообщение в Сох, а также планируем возобновить работу КПП. Но в интернете оппозиционеры и люди с дурными мыслями начали распространять мнения о том, что „будет предоставлен коридор в Сох, откроют дорогу, дадут воду“. Это неверная информация. А что касается Ункур-Тоо (Унгар-Тоо), то Шавкат Мирзиёев открыто сказал: мы не будем претендовать, пусть принадлежит вам», — заявил Садыр Жапаров.
Садыр Жапаров также сообщил, что стороны подписали соглашение о совместной подготовке инвестиционного проекта по Камбаратинской ГЭС-1 в Кыргызстане, строительство которой планируется завершить в течение трёх лет.