O‘zbekistoda poliomiyelit va o‘tkir shol falajining (O‘SHF) faol epidemiologik kuzatuvini kuchaytirish maqsadida chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati xabarida aytilmoqda.
Xabarda aytilishicha, O‘zbekistonda poliomiyelit kasalligi uchramaydi, lekin chet davlatlardan kirib kelgan shaxslar mahalliy aholiga yuqtirishi mumkin. Shu kunlarda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti qo‘shni Tojikistonda poliomelit epidemiyasi boshlanganligi haqida xabar berdi. Vaziyat favqulodda holat deb tasniflanib, murakkabligi ikkinchi darajali ekanligi aytilmoqda. Poliomiyelit Afg‘onistonda ham qayd etilmoqda.
O‘tkir paralitik falajni nazorat qilish bo‘yicha epidemiologik vaziyatni o‘rganish uchun Sanitariya xizmati mutaxassislari Tojikiston va Afg‘oniston bilan chegaradosh bo‘lgan Surxondaryo viloyatiga safar uyushtirdi. Shuningdek, davlat chegarasining sanitariya nazorati punktlarida (SNP) va davolash-profilaktika muassasalarida o‘tkir shol falajining faol epidemiologik kuzatuvini kuchaytirishni tashkil etish va 5 yoshgacha bo‘lgan bolalarni emlashga tayyorlash bo‘yicha amaliy va maslahat yordami ko‘rsatilgan.
Surxondaryo viloyati hududida yovvoyi poliovirusning 2-turi tarqalishining oldini olish maqsadida 10−20 mart kunlari 5 yoshgacha bo‘lgan bolalar o‘rtasida ommaviy emlash o‘tkazilgan.
Poliomelit nima?
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, poliomelit yuqori infeksiyali kasallik bo‘lib, uni viruslar chaqiradi. Kasallik asab tizimini shikastlaydi bir necha soatlarda umumiy falajlikka olib kelishi mumkin. Poliomelit asosan 5 yoshgacha bo‘lgan bolalarni
Virus ifloslangan oziq-ovqat mahsulotlari va suv orqali o‘tadi, ichakda ko‘payadi va u yerdan asab tizimiga o‘tishi mumkin. Zararlanganlarning ko‘pida kasallik alomatlari bo‘lmaydi, lekin axlat chiqarganda virusni ham chiqaradi va shu orqali virusni boshqa odamlarga uzatishi mumkin.
Zararlanishning har 200 ta holatidan birida umrbod falajlik (asosan oyoqlorda) yuzaga keladi. Birinchi alomatlar — isitma, toliqish, bosh og‘rig‘i, qayd qilish, oyoq-qo‘llardagi og‘riqlar, bo‘yin qotib qolishi.
Poliomiyelit davolanmaydi, uning oldini faqat emlash bilan olish mumkin. Bir necha marotaba yuborilgan vaksina bolani deyarli butun umri davomida himoya qiladi.

В Узбекистане принимаются меры по усилению активного эпидемиологического надзора за полиомиелитом и острым вялым параличом (ОВП). Об этом говорится в сообщении Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
В сообщении говорится, что в Узбекистане полиомиелит не встречается, однако есть риск его проникновения в страну вместе с прибывшими из-за рубежа гражданами. На днях Всемирная организация здравоохранения заявила о вспышке полиомиелита в соседнем Таджикистане, ситуация квалифицирована как чрезвычайная, второго уровня сложности. Полиомиелит также фиксируется в Афганистане.
Для изучения эпидемиологической ситуации по острому вялому параличу специалисты Службы санэпидблагополучия посетили Сурхандарьинскую область, которая граничит с Таджикистаном и Афганистаном. Они оказали практические и консультационное содействие в усилении надзора за ОВП на пунктах санитарного надзора государственной границы и в лечебно-профилактических учреждениях.
В период с 10 по 20 марта для предотвращения распространения дикого полиовируса второго типа в области была проведена массовая вакцинация детей в возрасте до 5 лет.
Что такое полиомиелит
По данным ВОЗ, полиомиелит является высокоинфекционным заболеванием, вызываемым вирусом. Он поражает нервную систему и за считанные часы может привести к общему параличу. Полиомиелит поражает, в основном, детей в возрасте до 5 лет.
Вирус передается через загрязненные пищевые продукты и воду, размножается в кишечнике и оттуда может проникать в нервную систему. Многие инфицированные люди не имеют симптомов, но выделяют вирус с фекалиями и, таким образом, могут передавать инфекцию другим людям.
В одном из 200 случаев инфицирования развивается необратимый паралич (обычно ног). Первыми симптомами являются лихорадка, усталость, головная боль, рвота, ригидность шеи и боли в конечностях.
Полиомиелит неизлечим, его можно только предотвращать путём иммунизации. Вакцина, введённая несколько раз, почти всегда защищает ребенка на всю жизнь.