“O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi Toshkent metropolitenining Sergeli yo‘nalishi faoliyati to‘xtab qolganiga izoh berdi. Bu haqdagi xabarlar 8 aprel kuni ertalab ijtimoiy tarmoqlarda paydo bo‘ldi.
Jumladan, “Olmazor” va “Bekat-1” stansiyalari o‘rtasida to‘xtab qolgan poyezd yo‘lovchilari yer usti estakadasi bo‘ylab piyoda evakuatsiya qilingan. Bu haqda Kun.uz ham xabar berar ekan, energiya bilan ta’minlovchi qurilmalarning parchalanib, 30−50 metr masofaga sochilib ketganini ma’lum qildi.
“Bugun, taxminan 10:45da Toshkent metropolitenining Sergeli yo‘nalishi texnik sabablarga ko‘ra to‘xtatildi. Barcha yo‘lovchilar evakuatsiya qilindi. Sergeli metro yo‘nalishi bo‘ylab bepul avtobuslar harakati tashkil etilmoqda”, — deyiladi “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi xabarida.
Ayni vaqda, “Toshkent metropoliteni” rahbariyati voqea joyida vaziyat sabablarini aniqlamoqda. “Bular haqida batafsil xabar beramiz”, — deya qayd etdi kompaniya.
Toshkent metropolitenining Chilonzor yo‘nalishi (“Olmazor” — “Buyuk Ipak Yo‘li”) odatdagi tartibda faoliyat ko‘rsatmoqda.
Toshkent metropolitenining Sergeli yoʻnalishida poyezdlar harakati soat 16:45da tiklandi. Bu haqda “Toshkent metropoliteni” unitar korxonasi maʼlum qildi.
Avvalroq Toshkent metropolitenining Sergeli yoʻnalishidagi harakatini toʻxtatish sababi kontakt relsining kronshteyni ushlab turish qurilmalaradan chiqib ketgani xabar qilingan edi.
Bu metroning yangi yo‘nalishida sodir bo‘lgan birinchi hodisa emas. Mart oyida “Olmazor” va “Bekat-1” stansiyalari o‘rtasidagi tunnelda ikkita poyezd to‘qnashgan edi.

Обновлено: Движение поездов на Сергелийской ветке Ташкентского метрополитена восстановлено в 16:45, сообщила администрация столичного метро.
Причиной остановки движения поездов, которая продлилась чуть более 6 часов, стало повреждение кронштейна контактного рельса.
Компания «Узбекистон темир йуллари» прокомментировала остановку работы Сергелийской ветки Ташкентского метрополитена. Сообщения об этом появились в социальных сетях утром 8 апреля (видео).
В частности, говорилось, что пассажиры поезда, остановившегося между станциями «Алмазар» и «Бекат-1», эвакуировались пешком по надземной эстакаде. Об этом также сообщил Kun.uz, опубликовав фотографии, на которых видно повреждение крепления контактного рельса.
«Примерно в 10:30 по техническим причинам остановлена работа Сергелийской ветки Ташкентского метрополитена. Всех пассажиров благополучно эвакуировали. Вдоль Сергелийской ветки метро организуются автобусные маршруты», — говорится в сообщении «Узбекистон темир йуллари». Проезд на временных автобусах бесплатный.
Временный автобус для перевозки пассажиров метро. Фото: Антон Якунин для «Газеты.uz».
На место происшествия прибыло руководство метрополитена. «Причины возникшей ситуации расследуются. О них мы сообщим позже», — заявили в «Узбекистон темир йуллари».
Чиланзарская ветка Ташкентского метрополитена («Алмазар» — «Буюк Ипак Йули») работает в штатном режиме.
Это не первое происшествие на новой ветке метро. В марте в тоннеле между станциями «Алмазар» и «Бекат-1» ударились два поезда.