Buyuk Britaniya qirolichasi Yelizaveta II ning turmush o‘rtog‘i shahzoda Filip, Edinburg gersogi 9 aprel kuni ertalab olamdan o‘tdi. Bu haqda Qirollik oilasining Twitter sahifasi xabar berdi.
Shahzoda Filip 99 yoshda bo‘lgan.
2011 yil iyun oyida tug‘ilgan kunining 90 yilligini nishonlash paytida shahzoda Filip jamoat boshqaruvidagi vazifalarini qisqartirish niyatida ekanligini e’lon qilgan. Bukingem saroyi 2017 yil 4 mayda Edinburg gersogi kuzdan boshlab qirol oilasi a’zosi sifatida shaxsan o‘ziga ishonib topshirilgan davlat vazifalarini bajarishni to‘xtatishini ma’lum qilgan. Shu bilan birga, shahzoda ko‘plab jamoat tadbirlarida turmush o‘trog‘iga hamrohlik qilishni davom ettirgan.
Ikki yil muqaddam Filip avtohalokatga uchragan, uning avtoulovi boshqa mashina bilan to‘qnashuvdan ag‘darilib ketgan. Boshqa avtomashinadagi ikki kishi engil tan jarohati olgan. Hodisada jarohat olmagan Edinburg gersogi 23 yanvar kuni avtohalokat uchun rasmiy ravishda uzr so‘ragan.

Супруг британской королевы Елизаветы II, принц Филипп, герцог Эдинбургский, умер 9 апреля в Виндзорском замке, говорится в сообщении Букингемского дворца.
До своего столетия герцог Эдинбургский не дожил два месяца.
В Британии объявлен национальный траур по принцу Филипу, королевская семья будет скорбеть 30 дней, сообщило РИА Новости. В стране приспущены флаги, не будут принимать новых законов, поскольку королева не будет заниматься государственными делами. Парламентарии будут носить черные ленточки на рукавах, мужчины — черные галстуки.
В ходе празднования своего 90-летия в июне 2011 года принц Филипп заявил о намерении сократить общественные функции. Букингемский дворец объявил 4 мая 2017 года о том, что герцог Эдинбургский с осени перестанет исполнять общественные обязанности, возложенные лично на него как на члена королевской семьи. При этом принц по-прежнему будет сопровождать свою супругу на многих публичных мероприятиях.
Два года назад Филипп попал в ДТП, в ходе которого его автомобиль перевернулся от столкновения с другой машиной. Два человека из другой машины получили небольшие травмы. 23 января герцог Эдинбургский, не пострадавший в ходе этого инцидента, принёс официальные извинения за автомобильную аварию.