AQSH 1 maydan boshlab Afg‘onistondan o‘z qo‘shinlarini bosqichma-bosqich olib chiqishni boshlaydi va bu jarayonni 11 sentyabr — Xalqaro savdo markazi va Pentagon binolariga uyushtirilgan teraktlarning 20 yilligiga qadar yakunlash rejalashtirilgan. Bu haqda AQSH prezidenti Jo Bayden chorshanba kuni Oq uydagi nutqida aytib o‘tdi.
«Biz 2001 yilda Afg‘onistonga Al-Qoidani yo‘q qilish va Afg‘onistonda AQSHga qarshi rejalashtirilgan terroristik hujumlarning oldini olish maqsadida borgandik. Bizning maqsadimiz aniq edi. Sababi esa adolatli edi. NATOdagi ittifoqchilarimiz va sheriklarimiz biz bilan birlashishdi. Biz ushbu maqsadga erishdik», — dedi AQSH rahbari.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bundan 10 yil oldin AQSHning 44-prezidenti Barak Obama undan Afg‘onistonga tashrif buyurishni va mamlakatdagi vaziyat haqida gapirib berishni so‘ragan.
«Ushbu sayohat paytida ko‘rganlarim shuni anglatdiki, faqatgina Afg‘oniston xalqi o‘z mamlakatini boshqarish huquqiga va mas’uliyatiga ega, AQSH qurolli kuchlari sonining ko‘payishi va barqarorlashuvi Afg‘oniston hukumatini kuchaytira olmaydi, saqlab ham turolmaydi», — dedi Bayden.
Uning ta’kidlashicha, AQSH 2011 yilda Al-Qoida asoschisi Usama bin Ladenga nisbatan «adolatli hukm chiqargan» va shundan beri AQSHning Afg‘onistonda qolishining sabablari «tobora tushunarsiz» bo‘lib bordi. «Biz Afg‘onistondagi qo‘shinlarni olib chiqish uchun ideal sharoitlar yaratish va boshqa natijalarga umid qilib harbiy kuchlarimizni ko‘paytirish va mustahkamlash siklini davom ettira olmaymiz», — dedi Oq uy rahbari.
«Men Amerika kurashgan eng uzoq urushni tugatish vaqti keldi degan xulosaga keldim. Amerika qo‘shinlarining uyga qaytish vaqti keldi», — deya ta’kidladi AQSH prezidenti.
Jo Baydenning aytishicha, AQSH qo‘shinlarini olib chiqish mamlakatning NATOdagi ittifoqchilari bilan to‘liq muvofiqlashtirilgan holda amalga oshiriladi. U ushbu jarayon davomida «toliblar» qo‘shinlarga hujum qilsa, «biz o‘zimizni va sheriklarimizni barcha mavjud vositalardan foydalangan holda himoya qilamiz» deya ta’kidladi.
«Biroq, biz terrorizm tahdidini unutmaymiz. Biz terrorchilarning qayta paydo bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun terrorizmga qarshi kurashish imkoniyatlarimizni va mintaqadagi muhim resurslarimizni qayta tashkil etmoqdamiz, bu bizning vatanimizga ufqdan xavf tug‘diradi», — deya qo‘shimcha qildi AQSH prezidenti.
U AQSHning Afg‘onistonga diplomatik va gumanitar yordamini davom ettirishga va Afg‘oniston hukumati hamda Afg‘oniston milliy mudofaa va xavfsizlik kuchlarini qo‘llab-quvvatlashga va’da berdi.
Shuningdek, AQSH mintaqadagi boshqa mamlakatlar — Pokiston, Rossiya, Xitoy, Hindiston va Turkiyadan Afg‘onistonni qo‘llab-quvvatlash uchun ko‘proq ish qilishni so‘rashini bildirdi.
«Afg‘onistondagi urush bir necha avlodlar uchun mo‘ljallanmagan edi. Bizga hujum qilishdi. Biz urushga aniq maqsadlar bilan kirdik. Biz bunga erishdik. Bin Ladin o‘ldirildi, Iroq va Afg‘onistondagi «al-Qoida» mag‘lub bo‘ldi. «Abadiy urush»ga yakun yasash vaqti keldi», — deb o‘z nutqini yakunladi Jo Bayden.

США начнут постепенный вывод войск из Афганистана с 1 мая, процесс планируется завершить к 11 сентября — 20-й годовщине террористических атак на Всемирный торговый центр и Пентагон. Об этом заявил президент США Джо Байден во время выступления в Белом доме в среду.
«Мы отправились в Афганистан в 2001 году, чтобы искоренить „Аль-Каиду“ и предотвратить будущие террористические атаки на Соединённые Штаты, запланированные из Афганистана. Наша цель была ясна. Причина была справедливой. Наши союзники и партнёры по НАТО сплотились с нами. <...> Мы достигли этой цели», — заявил глава США.
По его словам, более 10 лет назад 44-й президент США Барак Обама попросил его посетить Афганистан и рассказать о ситуации в стране.
«То, что я увидел во время этой поездки, укрепило мою убеждённость в том, что только народ Афганистана имеет право и обязанность руководить своей страной, а увеличение и бесконечные американские ВС не могут ни создать, ни поддерживать устойчивое афганское правительство», — подчеркнул Джо Байден.
Он отметил, что США «свершили правосудие» над основателем «Аль-Каиды» Усамой бен Ладеном в 2011 году и с тех пор причины, по которым Штаты остаются в Афганистане, «становились всё менее ясными». «Мы не можем продолжать цикл расширения и укрупнения нашего военного присутствия в Афганистане в надежде на создание идеальных условий для вывода войск и в ожидании других результатов», — сказал глава Белого дома.
«Я пришёл к выводу, что пришло время завершить самую длинную войну, в которой участвовала Америка. Пришло время американским войскам возвращаться домой», — подчеркнул президент США.
Джо Байден заявил, что вывод войск США будет осуществляться в полной координации с союзниками страны по НАТО. Он предупредил, что, если «Талибан» нападёт на войска во время этого процесса, «мы защитим себя и партнёров, используя все имеющиеся средства».
«Однако мы не будем упускать из виду террористическую угрозу. Мы реорганизуем наши контртеррористические возможности и значительные ресурсы в регионе, чтобы предотвратить повторное появление террористов, угрозу нашей родине из-за горизонта. Мы возложим на „Талибан“ ответственность за его обязательство не позволять террористам угрожать Соединённым Штатам или их союзникам с афганской земли. Правительство Афганистана также взяло на себя это обязательство», — добавил американский президент.
Он пообещал, что США продолжат дипломатическую и гуманитарную работу в Афганистане и будут поддерживать правительство Афганистана, а также афганские силы национальной обороны и безопасности.
США, кроме того, намерены попросить другие страны региона — Пакистан, Россию, Китай, Индию и Турцию — делать больше для поддержки Афганистана.
«Война в Афганистане не была рассчитана на несколько поколений. На нас напали. Мы вступили в войну, преследуя конкретные цели. Мы их добились. бен Ладен был убит, „Аль-Каида“ в Ираке и в Афганистане разгромлена. Пора положить конец „вечной войне“», — подытожил Джо Байден.