Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumanidagi suv tozalash inshooti bir necha yildan beri ishlamay turibdi, deya xabar berdi Qonunchilik palatasi deputati, O‘zLiDeP fraksiyasi a’zosi Rasul Kusherbayev.
Foto: Rasul Kusherbayev / YouTube.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Yangiyo‘l shahrining kanalizatsiya tarmoqlaridan chiqayotgan chiqindi suvi tozalanmasdan Qorasuv daryosiga quyiladi.
«Ishlamay turgan ushbu inshoat shu atrofda yashaydigan ko‘plab odamlarning dardi va fojeasi. Ko‘p achchiq xotiralar sababchisi: iflos havo, iflos suv, g‘uj g‘uj chivin-u pashshalar makoni… Xatto o‘spirin yoshdagi o‘z jiyanim inshoatning qarovsiz ochiq chuqurchasiga bexos tushib ketib iflos suvdan vafot etgan…», — dedi deputat.
Rasul Kusherbayevning aytishicha, 2019 yilda bosh vazir Abdulla Aripovga iltimos qilinganidan so‘ng, ta’mirlash ishlari boshlangan. Biroq, ma’lum bir muddat o‘tgach, «Hisob palatasining tushunarsiz talabi bilan» ishlar to‘xtatilgan.
«Yangi tadbirkorlar va loyihachilar kelib, yangi loyiha ustida ishlaymiz, texnologiya bo‘yicha qilamiz deb aytishdi. Ammo qurilish vaziri (Botir Zokirov) va [sobiq] uy-joy kommunal xizmat vaziri (Muzaffar Saliyev, hozirgi Nurafshon hokimi — tahr.) buni xohlamashdi. Men o‘zim buni guvohi bo‘lganman», — dedi u.
Foto: Rasul Kusherbayev / Telegram.
Deputatning so‘zlariga ko‘ra, 2020 yilda suv tozalash inshootini rekonstruksiya qilish loyihasining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
«Ular hukumat berishga tayyor bo‘lgan pulni qabul qilishni xohlashmadi, ular „o‘yin“ uyushtirishdi. Hurmatli vazir Botir Zokirov yangi, arzon loyihani qurilishini xohlamadi. Eski loyiha bo‘yicha qilamiz dedi. Yangi loyihachini, tadbirkorni ket „kerakmassan“ deb ketkazib yubordi. U [loyihani] o‘z do‘stlariga berishni xohladi, biz bunga guvoh bo‘ldik», — dedi Rasul Kusherbayev.
Rasul Kusherbayevning ta’kidlashicha, «vazirlarning iltimosiga binoan ish qoldirilgan va uchinchi yil davomida inshootda hech qanday o‘zgarish bo‘lmagan».
«Odamlar ishonchni yo‘qotishmoqda: ularga berilgan va’dalar bajariladimi? Rasmiylarga ishonib, odamlarni bunga ishontirgan biz esa odamlarning ko‘ziga qarashga uyalamiz… Sizlar bosh vazirniyam aldadingiz. Balki, davlat rahbarigayam ishlar yaxshi ketayapti deb „doklad“ berilgandir. Lekin hech narsa qilingani yo‘q», — dedi u.
Deputat, shuningdek, bu yerdagi yoqimsiz xid sababli bu yerdagi aholining «eng asosiy muammosi mehmon chaqirishdan uyalish» deya ta’kidladi.
«Qo‘pol qilib aytganda, davlat tomonidan ajratilgan pulni ikkala vazirlik bo‘lisha olmadingiz, vazirlar mablag‘larni bitta tadbirkorga berishni xohlamadi», — dedi Rasul Kusherbayev.

Очистное сооружение в Янгиюльском районе Ташкентской области несколько лет остаётся в нерабочем состоянии, сообщил депутат Законодательной палаты, член фракции УзЛиДеП Расул Кушербаев.
Фото: Расул Кушербаев / YouTube.
По его словам, сточная вода, поступающая из канализационных сетей города Янгиюль, спускается в реку Карасу без очистки.
«Это неработающее сооружение — боль и трагедия для многих людей, проживающих поблизости. Причина многих горьких воспоминаний: грязный воздух, грязная вода, место комаров и мух… Мой несовершеннолетний племянник случайно упал в открытую яму и умер от грязной воды», — рассказал парламентарий.
Расул Кушербаев сообщил, что после обращения с просьбой к премьер-министру Абдулле Арипову в 2019 году сооружение начали ремонтировать. Однако через некоторое время «по непонятному требованию Счётной палаты» работы были приостановлены.
«Пришли проектировщики, новые предприниматели и сказали, что будут работать по новому проекту, технологиям. Но министр строительства (Батыр Закиров) и [бывший] министр жилищно-коммунального обслуживания (Музаффа Салиев, ныне хоким Нурафшана — ред.) не захотели этого. Я сам был свидетелем этого», — заявил он.
Фото: Расул Кушербаев / Telegram.
По словам депутата, в 2020 году состоялась презентация проекта по реконструкции очистного сооружения.
«Они не захотели принимать деньги, которые готово было предоставить правительство, устроили „игру“. Уважаемый министр Батыр Закиров не захотел строительства по новому, дешёвому проекту. Сказал, что будем делать по старому проекту. Он развернул проектировщика, нового предпринимателя… Он хотел отдать [проект] своим знакомым ребятам, мы были свидетелями этого», — написал он.
Расул Кушербаев отметил, что «по желанию министров работы были отсрочены, и уже третий год на объекте никаких изменений».
«У людей теряется доверие: сдержат ли они свои обещания? А нам, которые доверились чиновникам и убедили в этом народ, стыдно смотреть людям в глаза… Вы обманули премьер-министра. Возможно, главе государство тоже доложили, что работы идут отлично. Но ничего не происходит», — заявил он.
Депутат также отметил, что жителям «стыдно приглашать людей к себе в гости из-за вони».
«Грубо говоря, два министерства просто не поделили народные деньги, выделяемые государством, не захотели отдавать предпринимателю», — отметил Расул Кушербаев.