Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilg‘or texnologiyalar markazi hamda Fanlar akademiyasining Genomika va bioinformatika markazi olimlari tomonidan ishlab chiqilayotgan koronavirusga qarshi vaksinalar Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining nomzod vaksinalar ro‘yxatiga kiritildi, deya xabar qildi Innovatsiyalar vazirligi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
Ilg‘or texnologiyalar markazi rekombinant S oqsilli, Genomika va bioinformatika markazi esa SARS-Cov-2ning oqsil bo‘lagining uch sohasi: pcDNA3. 1 (+) plazmidasiga qo‘yilgan NTD, RBD va HR1-HR2 vaksinasini ishlab chiqdi. Mazkur ikki vaksina hozirda klinik oldi sinovlaridan o‘tmoqda.
JSSTning ma’lumotlar bazasi COVID-19 vaksinasiga qarshi vaksina-nomzodlari to‘g‘risida to‘liq ma’lumotlarni yig‘ib boradi. Mazkur baza muntazam ravishda — haftasiga ikki marta yangilanadi. Unda COVID-19ga qarshi nomzod-vaksinalarning klinik va klinik oldi jadvali keltirilgan bo‘lib, nomzod-vaksinalarni tahlil qilish imkoniyatini beradi. Har bir vaksinaning 1-faza, 2-faza va 3-faza sinovlari kuzatiladi. Vaksinalarning xavfsizligi va samaradorligi to‘g‘risidagi ilmiy maqolalarga havolalar beriladi. Shuningdek, bu baza har bir nomzod-vaksinaning asosiy xususiyatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oladi.
O‘z navbatida mazkur platforma orqali COVID-19 qarshi yaratilayotgan vaksinalar turli kriteriylar, xususan vaksina platformasi, vaksinatsiya grafigi, qo‘llash usuli, ishlab chiqaruvchisi, sinov fazasi, klinik natijalar bo‘yicha tasniflangan.
JSSTning 16 apreldagi ma’lumotlariga ko‘ra, 88 ta vaksinaga klinik sinovlardan o‘tishga ruxsat berilgan, 184 ta vaksina klinik oldi sinovlari bosqichida turibdi. Dunyo bo‘yicha COVID-19ga qarshi 19 ta vaksina tasdiqlandi yoki tasdiqlanish arafasida.

Две вакцины против коронавируса, разработанные Центром передовых технологий при Министерстве инновационного развития и Центром геномики и биоинформатики Академии наук, включены в список вакцин-кандидатов Всемирной организации здравоохранения, сообщили «Газете.uz» в пресс-служба Мининноваций.
Центр передовых технологий разработали рекомбинантную вакцину на основе S-белка коронавируса, Центр геномики и биоинформатики — ДНК-вакцину на основе spike-белков 3 участков SARS-Cov-2. Обе вакцины в настоящее время проходят доклинические испытания.
В базе данных ВОЗ собрана полная информация о вакцинах-кандидатах COVID-19. Она обновляется два раза в неделю и предоставляет сводные таблицы вакцин-кандидатов COVID-19 как в клинической, так и в доклинической разработке. Отслеживает Фазы-1, Фазы-2 и Фазы-3 исследований. Кроме того, там предлагаются ссылки на научные статьи о безопасности и эффективности вакцин. Эта база данных также содержит информацию об основных характеристиках каждой вакцины-кандидата.
В свою очередь, вакцины против COVID-19 в данной платформе классифицируются по различным критериям, в частности, по платформе вакцины, графику вакцинации, способу применения, производителю, клиническим результатам.
По данным ВОЗ на 16 апреля, 88 вакцин-кандидатов допущены к клиническим испытаниям, 184 вакцин находятся на стадии доклинических испытаний.
Всего в мире одобрены или рассматриваются к одобрению 19 вакцин против COVID-19. За статусом вариантов вакцин против COVID-19 в процессе процедуры внесения в перечень медицинской продукции, одобренной к закупке в условиях чрезвычайной ситуации (EUL), можно следить, перейдя по ссылке (на английском языке).