19−24 aprel kunlari AQSHning Missisipi shtatidagi «Camp Shelby» harbiy o‘quv bazasida o‘tkazilgan «Ilg‘or jangchi» musobaqasida O‘zbekistondan ikki harbiylar ishtirok etib, g‘olib bo‘ldi. Bu haqda Mudofaa vazirligi matbuot xizmati «Gazeta.uz» ga xabar berdi.
Ishtirokchilar sun’iy to‘siqlarni yengib o‘tish, uzoq masofani bosib o‘tish, jang maydonida yaradorlarga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish, shuningdek, tunda harbiy topografiyani bilish bo‘yicha musobaqalashdilar.
Tashkilotchilar tomonidan o‘zbekistonlik harbiy xizmatchilar III darajali serjant Dilmurod Sulaymonov hamda kichik serjant Xayrulla Olimovga musobaqa g‘oliblari uchun beriladigan «Ilg‘or jangchi» mukofoti va ko‘krak nishonlari tantanali ravishda topshirildi.
«Biz uchun an’anaga aylangan ushbu musobaqada o‘zbekistonlik hamkasblarimiz ikkkinchi marotaba ishtirok etishmoqda. Tan olib aytamanki, bu safar ham ular nafaqat jismoniy, balki jangovar va aqliy tayyorgarlik, qurol-aslahani bilishda ham yaqqol ustunlikka ega bo‘ldi. Bu esa bizning serjantlarimizni o‘z ustida yanada ko‘proq ishlashga undaydi», — dedi Missisipi shtati Milliy gvardiyasi serjantlar qo‘mondoni serjant-mayor Kristofor Yong.
Eslatib o‘tamiz, ushbu musobaqada ishtirok etgan o‘zbekistonlik harbiy xizmatchilar 2019 yilda ham I o‘rinni qo‘lga kiritgan edi.

Двое военнослужащих Министерства обороны Узбекистана приняли участие в конкурсе «Лучший воин», прошедшем с 19 по 24 апреля на военной учебной базе Camp Shelby штата Миссисипи, США, и стали победителями в своих категориях, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Минобороны.
Участники соревновались в преодолении искусственной полосы препятствий, марше на длинную дистанцию, оказании первой медицинской помощи раненому в поле боя, а также в знании военной топографии в ночное время.
Вчера на военной учебной базе прошла церемония награждения победителей соревнования «Лучший воин». Организаторы вручили нагрудный знак «Лучший воин» сержанту III степени Дилмуроду Сулейманову и младшему сержанту Хайрулле Олимову.
«Наши узбекские коллеги уже второй раз участвуют в этом соревновании, которое для нас стало традицией. Признаю, что на этот раз у них явное преимущество не только в физической, но и в боевой и психологической подготовке, по знанию оружия», — сказал сержант майор Кристофер Янг, командующий сержантами Национальной гвардии штата Миссисипи.