Aviakompaniya 20 kundan keyin yana bir A320ni qabul qilib olishni rejalashtirmoqda, dedi Aziz Abduhakimov. Yil oxiriga qadar aviatashuvchi qo‘shimcha ravishda yana ikkita katta sig‘imga ega Airbus A320ga ega bo‘lishi lozim. Kompaniya istiqbolda o‘z aviaparkini uchta A320 va uchta A330 samolyotlari bilan to‘ldirishni rejalashtirmoqda.
“Aviakompaniya ham xalqaro, ham ichki qatnovlarni amalga oshiradi… Ularga „ochiq osmon“, beshinchi havo erkinligini berish rejalashtirilayotgan Samarqandda faoliyat yuritishni taklif qilmoqdamiz”, — dedi bosh vazir o‘rinbosari.
Fevralda Amerikaning Air Lease Corporation kompaniyasi iste’molda bo‘lgan ikkita A320−200 samolyotini O‘zbekistonning Qanot Sharq Airlines avikompaniyasiga uzoq muddatga ijaraga berayotganini e’lon qilgan edi.
Spot.uz ma’lumotlariga ko‘ra, Qanot Sharq Airlines o‘zini O‘zbekistondagi birinchi xususiy aviakompaniya sifatida tanitmoqda. U O‘zbekistonning hududiy aeroportlaridan Istanbul, Anqara (Turkiya), Dubay (BAA), Jidda, Madina (Saudiya Arabistoni), Moskva, Sankt-Peterburg (Rossiya) va Olmaota (Qozog‘iston) kabi shaharlariga parvozlarni amalga oshiradi.

Частная авиакомпания Qanot Sharq в понедельник получила первый пассажирский самолёт Airbus A320, В церемонии встречи лайнера принял участие вице-премьер — министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, сообщила пресс-служба министерства.
В планах авиакомпании через 20 дней получить ещё один A320, рассказал Азиз Абдухакимов. До конца года авиаперевозчик должен получить дополнительно два борта A330, обладающих большей вместимостью. В перспективе компания планирует иметь в своем авиапарке три самолета A320 и столько же A330.
«Авиакомпания будет выполнять и международные, и внутренние рейсы… Будем предлагать им сделать базировку в Самарканде, где мы сейчас хотим дать „открытое небо“, пятую свободу», — сказал вице-премьер.
В феврале американская Air Lease Corporation объявила о сдаче в долгосрочную аренду двух бывших в употреблении самолётов A320−200 авиакомпании Qanot Sharq Airlines из Узбекистана.
По данным Spot.uz, Qanot Sharq Airlines позиционирует себя как первая частная авиакомпания в Узбекистане. Она будет летать из региональных аэропортов Узбекистана по таким международным направлениям, как Стамбул, Анкара (Турция), Дубай (ОАЭ), Джидда, Медина (Саудовская Аравия), Москва, Санкт-Петербург (Россия) и Алматы (Казахстан).