Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmatining xabariga ko‘ra, 27 aprelga o‘tar kechasi O‘zbekistonga koronavirusga qarshi «Sputnik V» vaksinasining yana bir partiyasi yetib keldi.
Rossiyaning O‘zbekistondagi elchixonasining ma’lum qilishicha, yetkazib berilgan navbatdagi vaksinalar partiyasi 50 ming dozadan iborat bo‘lib, 23 aprel kuni yetkazib berilganvaksinalarнинг ikkinchi komponenti hisoblanadi.
Ma’lum qilinishicha, O‘zbekistonda ushbu vaksinaning birinchi komponenti bilan emlash jarayoni shu hafta boshlanadi.
Ma’lumot uchun, umumiy sotib olingan «Sputnik V» vaksinalari narxining yarmi tadbirkor Alisher Usmonov tomonidan moliyalashtirildi.
Yaqin kunlarda mamlakatga ZF-UZ-VAC2001 o‘zbek-xitoy vaksinasi hamda AstraZeneca vaksinasining qo‘shimcha dozalari yetkazib berilishi kutilmoqda, deya qo‘shimcha qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
SSVning ma’lum qilishicha, 26 aprel holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda COVID-19'ga qarshi emlanganlar soni 565 mingga yetdi.

Ночью 27 апреля в Узбекистан была доставлена вторая партия российской вакцины от коронавируса «Спутник V», сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
В посольстве России в Узбекистане уточнили, что доставлено 50 тысяч доз второго компонента вакцины. Вакцинация первым компонентом стартует на этой неделе.
Первую партию «Спутник V» Узбекистан получил 23 апреля. Объём партии не уточнялся. Планировалось, что всего будет закуплен 1 миллион доз. Половину стоимости всего объёма «Спутник V» профинансировал предприниматель Алишер Усманов.
Премьер-министр Абдулла Арипов сообщал, что до конца месяца Узбекистан получит 300 тысяч доз российской вакцины.
В ближайшие дни ожидается поставка в страну дополнительных доз узбекско-китайской вакцины ZF-UZ-VAC2001 и вакцины AstraZeneca, добавили в Минздраве.
По данным Минздрава, на 26 апреля число вакцинированных от COVID-19 в Узбекистане достигло 565 тысяч.