30 aprel kuni O‘zbekiston hukumati va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi (YeIK) o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi, deya xabar qildi O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati.
Hujjat O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi mamlakat delegatsiyasining Rossiyaga (Qozon shahri) Yevroosiyo hukumatlararo kengashining navbatdagi yig‘ilishida kuzatuvchi davlat sifatida ishtirok etish uchun amalga oshirgan tashrifi doirasida imzolandi.
Hujjat kuzatuvchi davlat sifatida O‘zbekiston va YeIK o‘rtasida savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirishga qaratilgan.
Memorandum, shuningdek, bojxona va texnik jihatdan tartibga solish, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, dori vositalari va tibbiyot buyumlari aylanmasi, transport, energetika, sanoat va agrosanoat majmuasi, intellektual mulk va boshqa iqtisodiyot tarmoqlari kabi sohalarda axborot almashinuvini o‘z ichiga oladi.
Qayd etilishicha, memorandum xalqaro shartnoma hisoblanmaydi hamda O‘zbekiston va YeIKga moliyaviy va huquqiy majburiyatlarni yuklamaydi.
Memorandumning ushbu bandlarini samarali amalga oshirish uchun tomonlar maslahatlashuvlar va delegatsiyalar almashinuvini tashkil etishning aniq sanalarini o‘z ichiga olgan 2021−2023-yillarga mo‘ljallangan qo‘shma tadbirlar rejasini qabul qildilar.

Правительство Узбекистана и Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) 30 апреля подписали меморандум о взаимодействии. Документ был подписан в рамках визита в Казань делегации Узбекистана во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым для участия в заседании Евразийского межправительственного совета в качестве государства-наблюдателя, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Меморандум нацелен на развитие торгово-экономического взаимодействия между Узбекистаном в качестве государства-наблюдателя и ЕЭК.
В документе также предусматривается сотрудничество по обмену информацией в таких направлениях, как таможенное и техническое регулирование, защита прав потребителей, обращение лекарственных средств и медицинских изделий, транспорт, энергетика, промышленность и агропромышленный комплекс, интеллектуальная собственность и других секторах экономики.
«Меморандум не является международным договором и не налагает на Узбекистан и ЕЭК финансовых и юридических обязательств», — подчёркивается в сообщении.
Стороны для успешной реализации указанных положений меморандума также приняли план мероприятий на 2021−2023 годы, включающий конкретные сроки организации консультаций и обмена делегациями.