Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB), Yevropa investitsiya banki (YeIB) va Proparco (Agence Française de Développement sho‘’ba kompaniyasi) O‘zbekistondagi birinchi Total Eren loyihasini qo‘llab-quvvatlash uchun 87,4 mln yevro ajratmoqda. Ushbu mablag‘lar Samarqand yaqinida 100 MVt quvvatga ega quyosh elektr stansiyasini qurish va ishga tushirish uchun sarflanadi, deya YeTTB matbuot xizmati «Gazeta.uz» ga xabar bermoqda.
Loyiha kompaniyasi Tutly Solar (Total Eren`ga tegishli) tomonidan ajratilayotgan moliyalashtirish to‘plami 43,7 mln yevro miqdoridagi YeIB krediti hamda YeTTB va Proparco kompaniyalarining taxminan 21,8 mln yevro miqdoridagi kreditlaridan iborat.
«Bu mamlakatdagi qayta tiklanadigan energetikaning birinchi xususiy loyihalaridan biridir. Hozirda qazilma yoqilg‘i elektr stansiyalari ustun bo‘lgan O‘zbekistonda energiya balansini diversifikatsiya qilishga yordam beradi», — deyiladi bayonotda.
Loyiha har yili chiqarilayotgan zararli gazlarning CO2 ekvivalentini 160 ming tonnaga kamaytirishga va qo‘shimcha 270 GVt/soat elektr energiyasini ishlab chiqarishga yordam berishi kutilmoqda.
Ishga tushirilgandan so‘ng Tutly Solar, tomonidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasi 25 yil muddatdagi elektr energiyasini sotib olish shartnomasi asosida «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari»ga sotiladi.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) и Proparco (дочерняя компания Agence Française de Développement) предоставляют 87,4 млн евро на поддержку первого проекта Total Eren в Узбекистане. На эти средства будет построена и введена в эксплуатацию солнечная электростанция мощностью 100 МВт недалеко от Самарканда, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ЕБРР.
Пакет финансирования, выделяемый проектной компании Tutly Solar (принадлежит Total Eren), состоит из кредита ЕИБ в размере 43,7 млн евро и двух кредитов примерно по 21,8 млн евро каждый от ЕБРР и Proparco.
«Это один из первых частных проектов возобновляемой энергетики в стране. Он поможет диверсифицировать энергетический баланс в Узбекистане, где в настоящее время преобладают электростанции, работающие на ископаемом топливе», — говорится в пресс-релизе.
Ожидается, что проект поможет сократить ежегодные выбросы парниковых газов на 160 тысяч тонн эквивалента CO2 и вырабатывать дополнительно 270 ГВт·ч электроэнергии.
После ввода в эксплуатацию электроэнергия, производимая Tutly Solar, будет продаваться «Национальным электрическим сетям Узбекистана» по соглашению о закупке электроэнергии сроком на 25 лет.
О планах Total Eren построить солнечную электростанцию мощностью 100 МВт в Самаркандской области сообщалось в 2019 году. Станция будет расположена в Нурабадском районе.