51 yoshli siyosatchi ikkinchi turda 55,2% ovoz yig‘di, asosiy raqibi — konservator Shon Beyli esa 44,8% ovoz oldi.
«Men ushbu shahar aholisi hayotini yaxshilash uchun harakat qilar ekanman, barcha londonliklar meri bo‘lishda davom etaman», — dedi Sodiq Xon g‘olibligi e’lon qilingandan so‘ng.
Sodiq Xon ilk bor 2016 yilda saylangan bo‘lib, u Yevropa mamlakatlari orasida poytaxt meriyasini boshqargan birinchi musulmon bo‘ldi. Odatda London meri to‘rt yilga saylanadi, ammo Xonning oldingi vakolat muddati koronavirus pandemiyasi sharoitida 2020 yilda saylovlar bekor qilinganligi sababli bir yilga uzaytirilgan edi. Siyosatchi ushbu lavozimda yana uch yil faoliyat yuritadi.

Действующий мэр Лондона, кандидат от Лейбористской партии Садик Хан во второй раз победил на выборах главы британской столицы, сообщает BBC Русская служба.
51-летний политик по итогам второго раунда набрал 55,2% голосов, а его основной конкурент, консерватор Шон Бэйли — 44,8%.
«Я всегда буду мэром для всех лондонцев, работая над улучшением жизни каждого жителя этого города», — заявил Садик Хан после объявления его победы.
Садик Хан в 2016 году стал первым мусульманином во главе мэрии европейской столицы. Обычно мэра Лондона избирают на четыре года, однако предыдущий срок Хана был продлён на год из-за отмены выборов в 2020 году на фоне пандемии коронавируса. Таким образом политик останется на этом посту ещё три года, уточняет BBC.