«Tomonlarni zo‘ravonlikka chek qo‘yish, vaziyatni beqarorlashtirishdan saqlanish va bundan buyon qon to‘kilishiga yo‘l qo‘ymaslik hamda musulmon olami uchun muqaddas hisoblangan Iyd al-Fitr arafasida mojaroni hal etish bo‘yicha barcha imkoniyatlarni safarbar etishga chaqiramiz», — deyiladi bayonotda.
«Al-Aqso masjidi va Quddusdagi boshqa muqaddas qadamjolarning daxlsizligini — status-kvoga rioya etilishini ta’minlash zarur, deb hisoblaymiz», — deya ta’kidladi TIV.
Tashqi siyosat mahkamasi, shuningdek, Falastin-Isroil muammosi xalqaro huquq me’yorlari, BMT Xavfsizlik Kengashi tomonidan avval qabul qilingan rezolyutsiyalar hamda «ikki xalq uchun ikki davlat» tamoyili asosida hal etilishi lozimligini ta’kidladi.
Isroil va Falastinning G‘azo sektori chegarasidagi vaziyat 10 may, dushanba kuni keskin keskinlashdi. 12 may tongida Xamas harakati Isroil hududiga mingdan ortiq raketa otdi. Tel-Aviv G‘azo sektoriga zarba berishda davom etmoqda. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, ikki kun ichida 48 kishi vafot etdi, shulardan 14 nafari bolalar va uch nafari ayollar, 300 nafardan ortik kishi yaralangan. Isroil hududida yetti kishi qurbon bo‘lgani, 200 dan ortiq odam jarohat olgani haqida xabar berilgan, deb xabar berdi RIA Novosti.

Узбекистан выражает серьезную обеспокоенность в связи с обострением обстановки в Восточном Иерусалиме. С соответствующим заявлением выступило Министерство иностранных дел страны 12 мая.
«Призываем стороны немедленно прекратить насильственные действия, воздержаться от эскалации ситуации и не допустить дальнейшего кровопролития, принять все необходимые меры по урегулированию конфликта политико-дипломатическими средствами в преддверии священного для всего мусульманского мира праздника Ийд аль-Фитр», — говорится в заявлении.
«Считаем необходимым обеспечить соблюдение статуса-кво в отношении комплекса мечети Аль-Акса и других святых мест в Иерусалиме», — подчеркнули в МИДе.
Внешнеполитическое ведомство также заявило, что решение палестино-израильской проблемы должно осуществляться в соответствии с нормами международного права, на основе ранее принятых резолюций Совета безопасности ООН и принципа «два государства для двух народов».
Ситуация на границе Израиля и палестинского сектора Газа резко обострилась в понедельник, 10 мая. К утру 12 мая движение ХАМАС выпустило по израильской территории более тысячи ракет. Тель-Авив продолжает наносить удары по сектору Газа. По последним данным, за два дня погибли 48 человек, в том числе 14 детей и три женщины, еще более 300 человек ранены. На израильской территории заявили о семи жертвах, более 200 получили ранения, сообщило РИА Новости.
Конфликт возобновился на фоне ситуации в Иерусалиме, где в апреле начались столкновения между палестинцами и израильскими силами безопасности из-за запрета собираться на ступенях у Дамасских ворот.