Andijon viloyat IIB huzuridagi Tergov boshqarmasi Andijon tumanida istiqomat qiluvchi 20 yoshli O. O.ning olti nafar erkak tomonidan zo‘rlangani haqidagi ariza bo‘yicha tergov olib bormoqda. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga xabar qildi.
Bosh prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, yosh kelinchak 13 may kuni 102 raqamiga qo‘ng‘iroq qilib, shu kuni Zaripak ko‘chasidagi «Qoraqalpoq» mahallasidagi dala shiyponida A. S. va O. M. kuch ishlatgan holda u bilan jinsiy aloqada bo‘lganini ma’lum qilgan.
Andijon viloyati IIB huzuridagi Tergov boshqarmasi tezkor guruhi voqea joyiga tashrif buyurib, suratga olishdi.
Tergovga qadar tekshirish harakatlarini to‘laligini ta’minlash maqsadida O.O.ga tegishli bo‘lgan ayollar ko‘ylagi va lozimi, ro‘mol, jemfer, yuz sochiq, ayollar ichki kiyimlari hamda bir bo‘lak oq latta daliliy ashyo tariqasida holislar ishtirokida olingan.
Mazkur holat yuzasidan sud-tibbiy ekspertizasi, sudga oid boilogik ekspertiza va sudga oid fizika-texnikaviy ekspertizasi tayinlangan.
Jabrlanuvchining tushuntirish xatida aytishicha, u 13 may kuni turmush o‘rtog‘i bilan birgalikda Andijon tumani Qoraqolpoq MFY Zaripak ko‘chasi o‘ramida joylashgan dala shiyponiga dehqonchilik ishlari bilan shug‘ullanish uchun borishgan. Soat 16:00 da bir o‘zi chaylada qolgan vaqtida o‘ziga tanish bo‘lgan O. S. mast holatda kelib, o‘zini va turmush o‘rtog‘ini tanishini aytib, ularning uyiga o‘tin mahsulotlarini olib berganligini ma’lum qiladi. So‘ngra uning egnida bo‘lgan ko‘ylak va lozimlarini yechib tashlab, 30 daqiqa davomida jinsiy aloqada bo‘ladi.
Shundan keyin A.S. o‘zining sheriklarini chaqirib, ular ham chayla ichiga kirib, uning qo‘llarini ushlab turgan, A.S. esa bir soat vaqt davomida jinsiy jinsiy aloqa qilgan. Shundan keyin O. M. ham chayla ichiga kirib, uni tovuq katagi ichiga olib kirib, qo‘llarini arqon yordamida bog‘lab, 30 daqiqa jinsiy aloqa qilgan.
Besh nafar fuqaro — O.M, A. S, A.M., X.J. va B.A. — 13 may kuni soat taxminan 14:00 larda haqiqatdan ham Qoraqolpoq mahallasi Zaripak ko‘chasi o‘ramida joylashgan dala maydoni tomonga cho‘milish uchun borganlari, shu yerda bo‘lgan «Qoradaryo» soyida cho‘milishgani, biroq shu kuni O.O.ni ko‘rmaganlari va u bilan jinsiy aloqada bo‘lishmaganligini bildirishgan.
Bor gap! Telegram-kanali uning singlisi aybdorlarga nisbatan qonuniy chora ko‘rilishini so‘rab murojaat qilgan videoyozuvni e’lon qildi.
Hozirda mazkur holat yuzasidan 16 may kuni Jinoyat kodeksining 118-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib dastlabki tergov harakatlari davom ettirilmoqda.

ПРОДОЛЖЕНИЕ: Женщина в Андижане не подвергалась изнасилованию — МВД
Следственное управление при УВД Андижанской области проводит расследование по заявлению 20-летней жительницы Андижанского района О. О. о групповом изнасиловании со стороны шестерых мужчин. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана.
По данным ведомства, молодая замужняя женщина 13 мая позвонила по номеру 102 и сообщила, что в этот день в полевом сарае махалли «Коракалпок» на улице Зарипак жители района А. С. и О. М. с применением насилия вступили с ней в половую связь.
Оперативная группа следственного отдела ОВД Андижанского района посетила и сфотографировала место инцидента.
Для обеспечения полноты доследственной проверки в качестве вещественных доказательств были изъяты женское платье и штаны, платок, джемпер, полотенце для лица, женское белье и кусок белой ткани.
По данному факту назначена судебно-медицинская, судебно-биологическая и судебная физико-техническая экспертизы.
В объяснительной пострадавшей говорится, что 13 мая она с супругом отправились в полевой сарай для выполнения сельскохозяйственных работ. Когда она осталась одна, примерно в 16:00 А. С. в нетрезвом виде подошёл к ней и сказал, что знаком с её супругом и что покупал дрова для их дома. Затем мужчина снял с неё платье и штаны и насиловал её около 30 минут.
Затем А. С. позвал знакомых, который зашли в сарай и держали её, пока он насиловал её около часа. Другой мужчина О. М. затащил её в курятник, связал ей руки и также насиловал около 30 минут, говорится в объяснительной.
Пятеро граждан — О. М, А. С, А. М, Х. Ж и Б. А. — подтвердили, что действительно 13 мая примерно 14:00 были за полем в махалле «Коракалпок», где купались в сае Карадарья. При этом они заявили, что не видели в тот день пострадавшую и не вступали с ней в половую связь, следует из материалов следствия.
Telegram-канал Bor gap! опубликовал видеозапись, где сестра пострадавшей попросила принять законные меры в отношении виновных.
По факту происшествия возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 118 (изнасилование) Уголовного кодекса. Ведётся предварительное следствие.