O‘zbekiston xalq artisti, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi Bahodir Yo‘ldoshev 76 yoshida vafot etdi. Bu haqda Kinematografiyani rivojlantirish agentligi xabar berdi.
U 1945 yilda Samarqand viloyatining Kattaqo‘rg‘on shahrida san’atkorlar oilasida tug‘ilgan. Toshkent teatr va rassomlik institutini (1970) tugatgan. Hamza nomidagi O‘zbek akademik drama teatrida rejissyor (1971−1974), bosh rejissyor (1974−1984) bo‘lib ishlagan.
Yo‘ldoshev nufuzli bayram tadbirlarining, shu jumladan davlat rahbari ishtirok etgan shodiyonalarning ham bosh rejissyori sifatida faoliyat ko‘rsatgan.
Kino-teatr.ru saytidagi маълuмотларга ko‘ra, u Mirzo Ulug‘bek yubileyi (600 yilligi, 1995), «Navro‘z» bayrami konserti (1995), Amir Temur yubileyi (660 yilligi, Registon,1996), Mustaqillik kuniga bag‘ishlangan markaziy bayram dasturlari, Samarqandda o‘tkaziladigan «Sharq taronalari» festivallariga rejissyorlik qilgan.
Ko‘plab spektakllarga rejissyorlik qilgan Bahodir Yo‘ldoshev aktyor sifatida Olchinbek («Olovli yo‘llar»), Muxtorov («Tog‘dagi uchrashuv»), Sherzod («Olmos kamar»), Sobirov («Oshpaz») kabi obrazlarni yaratgan.
O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi, O‘zbekiston xalq artisti, «Buyuk xizmatlari uchun», «Mehnat shuhrati», «El-yurt hurmati», «Fidokorona xizmatlari uchun» ordenlari sohibi, Kaliforniya akademiyasining haqiqiy a’zosi hisoblanadi.
U so‘nggi paytlarda «Diydor» teatr studiyasida ham badiiy rahbarlik qilgan hamda ko‘plab shogirdlarni tayyorlagan.

В возрасте 75 лет скончался народный артист Узбекистана, художественный руководитель театра-студии «Дийдор» Баходыр Турсунович Юлдашев, сообщила пресс-служба Агентства кинематографии Узбекистана.
Фото: kino-teatr.ru.
Баходир Юлдашев родился 7 сентября 1945 года в Каттакургане (Самаркандская область Узбекской ССР) в семье актёров Ширин Мелиевой и Турсуна Юлдашева.
Он является выпускником режиссерского отделения Ташкентского театрально-художественного института (1970), стажировался в Большом драматическом театре у Георгия Александровича Товстоногова.
Работал ассистентом рёжиссера (1968−1970), режиссёром (1970−1974), главным режиссёром (1974−1984) Узбекского академического театра имени Хамзы.
С 1984 года работал главным режиссером театра «Еш гвардия» (Молодая гвардия), переименованного в театр имени А. Хидоятова, а потом в Узбекский драматический театр им. Аброра Хидоятова.
Баходир Юлдашев стал художественным руководителем театра-студии «Дийдор», где учатся основам театрального искусства многие будущие мастера узбекского искусства.
Он работал режиссёром-постановщиком праздничных шоу, посвященных различным датам в стране: «Юбилей Улугбека» (1994), «Навруз» (1995), «Амир Темур Юбилей» (1996, Регистан); торжественные мероприятия, посвященные Дню независимости, Международному музыкальному фестивалю в Самарканде «Шарк тароналари».
В качестве актёра принял участие в фильмах «Огненные дороги», «Встреча у высоких снегов», «Золотое руно», «Долгое эхо в горах», «Алмазный пояс», «Горечь падения», «Великан и коротышка», «Шаги» и другие.