Deputatning hamkasbi Jahongir Jiyanov Shuhratbek Karimovni daxlsizlik huquqidan mahrum qilishga urinish uning faoliyati bilan bog‘liq degan fikrni bildirgan. Uning ta’kidlashicha, Shuhratbek Karimov muntazam ravishda noqonuniy yer egaligiga, shahar hokimi Baxromjon Haydarovning qarorlariga qarshi chiqqan va Bosh prokuraturadan Andijon prokurorini attestatsiyadan o‘tkazishni so‘ragan.
Bosh prokuratura matbuot xizmati «Gazeta.uz» ga ma’lum qilishiga ko‘ra, Andijon shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘limida «A. R. C.» MCHJning (Yagona asoschisi Shuhratbek Karimov) mansabdor shaxslariga nisbatan Jinoyat kodeksining 228-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) hamda 229-modda (o‘zboshimchalik) bilan qo‘zg‘atilgan jinoiy ish mavjud.
Bundan tashqari, deputatning daxlsizlik huquqidan mahrum qilish bo‘yicha masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha tashkil etilgan yig‘ilishda, Milliy gvardiya xodimlari tomonidan ayrim deputatlarni tintuv qilayotganligi aniqlangan.
Bosh prokuratura bayonnomasi
Idoraning aniqlik kiritishicha,Andijon shahar prokuraturasi tomonidan 3 mart kuni jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov tegishliligi bo‘yicha Andijon shahar IIO Tergov bo‘limiga yuborilgan.
Ma’lumotga ko‘ra, «Alliance R.C.» MCHJga Andijon shahar hokimining 2017 yildagi qarori bilan Andijon shahar, Bo‘ston dahasi, U.Yusupov ko‘chasida joylashgan 4.0 gektar yer maydoni ko‘p qavatli aholi turar joy binolari, kottej tipidagi turar joylar, savdo va xizmat ko‘rsatish shohobchalari, issiqxonalar, umumiy ovqatlanish va choyxona binolari qurish hamda mevali bog‘ yaratish uchun ajratilgan.
Biroq, «Alliance R.C.» MCHJ mansabdor shaxslari yer va shaharsozlikka oid qonun va me’yoriy hujjatlarning talablariga amal qilmasdan o‘zboshimchalik bilan qurilish ishlarini boshlagan.
Bosh prokuraturaning qayd etishiga ko‘ra, qurilish ishlarini loyihalash va ruxsatnomalar olish uchun asos hisoblangan «Arxitektura me’moriy rejalashtirish topshirig‘i» ni soxtalashtirib, hokim qarorida ko‘rsatilgan 4 gektar yer maydoniga qo‘shimcha ravishda yana 6 gektar yer maydonini qo‘shib olib, jami 10 gektar yer maydoniga qalbaki topografik chizma tayyorlashga erishgan. Buning oqibatida mazkur 6 gektar yer maydoni doirasida shahar hokimining qarorlariga asosan yer uchastkalari ajratilgan tadbirkor hamda bir nechta fuqarolarning yerdan foydalanish huquqlari buzilgan.
Aniqlanishicha, o‘zboshimchalik bilan egallab olinib, noqonuniy qurilish qilingan 0.36 gektar yer maydonlarini elektron auksion savdolarida sotish imkoniyati yo‘qotilgan va davlat byudjetiga 190,8 mln so‘m miqdorda zarar yetkazilgan.
To‘plangan hujjatlarga ko‘ra, deputat Sh. K.ni ayblash uchun asoslar yetarli deb topilib, prokuror tomonidan 6 may kuni shahar prokurori tomonidan xalq deputatlari Andijon shahar Kengashiga deputatlik maqomidan mahrum qilish haqida taqdimnoma kiritilgan.
Taqdimnoma 17 may kuni xalq deputatlari Andijon shahar Kengashining navbatdan tashqari sessiyasida ko‘rib chiqilib, Sh. K.ning deputatlik maqomi bekor qilingan. Ish bo‘yicha tergov harakatlarini har tomonlama, to‘la va xolisona o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida jinoyat ishi Izboskan tumani prokuraturasiga topshirilgan, deyiladi xabarda.
Bosh prokuratura, qonunchilikda tergov harakatlariga aralashish, ya’ni uni har tomonlama, to‘la va xolisona o‘tkazilishiga to‘sqinlik qilish maqsadida surishtiruvchi, tergovchi yoki prokurorga turli shaklda qonunga xilof ravishda ta’sir o‘tkazganlik uchun tegishli javobgarlik belgilanganligini ta’kidlab o‘tdi.
Adliya vazirligi munosabati
Adliya vazirligi "deputatni tintuv qilish va o‘z vakolatlarini amalga oshirishga monelik qilish noqonuniy" ekanligini ta’kidladi.
«„Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashi deputatining maqomi to‘g‘risida“ gi Qonunga ko‘ra har bir deputatga o‘z vakolatlarini moneliksiz hamda samarali amalga oshirishi uchun shart-sharoit kafolatlanadi, uning huquqlari, sha’ni va qadr-qimmati muhofaza qilinishi, deputatning sha’ni va qadr-qimmatiga tajovuz qilgan shaxslar qonunga muvofiq ma’muriy, jinoiy yoki o‘zga tarzda javobgar bo‘lishi, deputatlik vakolatlarini amalga oshirishiga to‘sqinlik qilish maqsadida deputatga qanaqa tarzda bo‘lmasin ta’sir ko‘rsatishga yo‘l qo‘yilmasligi, deputat oldidagi o‘z vazifalarini bajarmaydigan, uning ishiga to‘sqinlik qiladigan, bila turib unga yolg‘on axborot beradigan, deputat faoliyatining kafolatlarini buzadigan mansabdor shaxslar qonun hujjatlariga muvofiq javobgar bo‘ladi», — deyiladi vazirlik bayonotida.
Oliy Majlis Senati Kengashining 2010 yil 30 dekabrdagi Qarori bilan tasdiqlangan Xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashining namunaviy Reglamentiga muvofiq sessiya o‘tkaziladigan vaqt, sana va joy hamda kun tartibi Kengash deputatlari e’tiboriga sessiya ochilishidan kamida yetti kun oldin yetkazilishi, deputatlarga tanishib chiqish uchun hujjatlar yuborilishi, sessiyalar ochiq, oshkora o‘tkazilishi va ommaviy axborot vositalari tomonidan yoritilishi, zarur hollarda Kengashi yopiq sessiya o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilinishi mumkin.
«Biroq, mazkur Kengash sessiyasida deputatlarning daxlsizligi buzilib telefon va ovozli videoga oluvchi moslamalarni olib kirishi taqiqlangan hamda ayrim deputatlar tintuv qilingan», — qayd etdi Adliya vazirligi.
Adliya vazirligi mazkur holat bo‘yicha halq deputatlari Andijon shahar Kengashiga hamda Milliy gvardiya Andijon viloyat Qo‘riqlash boshqarmasiga taqdimnomalar kiritilganini va unda kelgusida bunday qonunbuzilishlarga yo‘l qo‘yilmasligi hamda aybdor shaxslarga nisbatan chora ko‘rish so‘ralganini ma’lum qildi.
«Shu o‘rinda, adliya organlarining bajarilishi majburiy bo‘lgan taqdimnomalarini bajarmaslik, shu jumladan o‘z vaqtida yoki to‘liq bajarmaslik uchun ma’muriy javobgarlik belgilanganligini eslatib o‘tamiz», — deyiladi xabarda.

Для предъявления обвинения депутату Андижанского городского кенгаша Шухратбеку Каримову и лишения его неприкосновенности было достаточно оснований, сообщила Генеральная прокуратура Узбекистана.
«Газета.uz» писала, что в понедельник Андижанский городской кенгаш народных депутатов по представлению прокурора лишил неприкосновенности депутата, регулярно выступавшего против незаконного отвода земель и решений хокима в городе.
В Генпрокуратуре отметили, что 3 марта 2021 года в отношении должностных лиц ООО Alliance Road Construction (единственный учредитель — Шухратбек Каримов) было возбуждено уголовное дело по статьям 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) и 229 (самоуправство) Уголовного кодекса, которое передали в следственный отдел ОВД Андижана.
По данным ведомства, решением хокима Андижана от 15 июля 2017 года на массиве Бустон компании выделено 4 га земли для строительства многоэтажных домов, коттеджей, пунктов торговли и обслуживания, теплиц, зданий общественного питания и чайханы, а также создания фруктового сада.
Но должностные лица Alliance Road Construction самовольно начали строительные работы, нарушив требования законодательства и нормативных документов в сфере градостроительства, говорится в сообщении Генпрокуратуры.
«Кроме того, они подделали „Архитектурно-планировочное задание“, которое считается основанием для проектирования строительных работ и получения разрешений, приписали ещё 6 га территории и подготовили фальшивый топографический чертёж для 10 га земли. Это, в свою очередь, привело к нарушению прав предпринимателя и нескольких граждан на пользование земельными участками, которые также были выделены решением хокима города», — заявили в пресс-службе ведомства.
Здесь же из-за самовольного захвата и незаконного строительства на земельном участке потеряна возможность продажи 0,36 га земли через электронный аукцион, в результате государственному бюджету нанесён ущерб в размере 190,8 млн сумов, следует из представления прокурора.
По данным Генпрокуратуры, собранные документы стали достаточными основанием для предъявления обвинения депутату. В результате 6 мая 2021 года прокурор города внёс в местный кенгаш представление о лишении депутата неприкосновенности.
17 мая на внеочередной сессии Андижанского городского кенгаша принято решение о лишении депутатской неприкосновенности Шухратбека Каримова.
Дело передано в прокуратуру Избасканского района для ведения следствия.
«Следует отметить, что законом предусмотрена соответствующая ответственность за вмешательство в следственные действия,
т. е. оказание незаконного давления в различной форме на дознавателя, следователя или прокурора с целью воспрепятствовать всестороннему, полному и беспристрастному проведению следствия», — подчеркнули в ведомстве.
Действующее законодательство также предусматривает, что давать указания нижестоящему прокурору, изменять или отменять любые его процессуальные решения, в том числе надлежащая организация работы прокуроров, должен осуществлять только вышестоящий прокурор, отметили в Генпрокуратуре. Речь, возможно, идёт о ситуации с хокимом Андижана Бахромжоном Хайдаровым, который, по данным Национальной гвардии, поручил правоохранительным органам, в том числе сотрудникам ОВД и прокуратуры, наблюдать за депутатами при прохождении через металлоискатель и изъять их телефоны.
Реакция Минюста
Фото: Soyadagi siyosatchilar / Telegram.
Министерство юстиции назвало незаконным обыск депутата и воспрепятствование осуществлению его полномочий в Андижане.
Согласно закону «О статусе депутата областного, районного и городского Кенгаша народных депутатов», каждому депутату гарантируются условия для беспрепятственного и эффективного осуществления его полномочий, защищаются его права, честь и достоинство. Лица, посягающие на честь и достоинство депутата, несут административную, уголовную или иную ответственность в соответствии с законом.
«Недопустимо воздействие в какой бы то ни было форме на депутата с целью воспрепятствовать исполнению им своих полномочий. Должностные лица, не выполняющие своих обязанностей перед депутатом, препятствующие его работе, предоставляющие ему заведомо ложную информацию, нарушающие гарантии деятельности депутата, несут ответственность в соответствии с законодательством», — говорится в сообщении.
Согласно примерному регламенту областного, районного, городского Кенгаша народных депутатов, утвержденному постановлением Кенгаша Сената Олий Мажлиса от 30 декабря 2010 года, время, дата и место проведения и повестка дня сессии доводятся до сведения депутатов кенгаша не позднее, чем за 7 дней до открытия сессии. Депутатам кенгаша также направляются соответствующие документы для ознакомления. Сессии проводятся открыто, гласно и освещаются средствами массовой информации. В случае необходимости кенгаш народных депутатов может принять решение о проведении закрытой сессии.
«Несмотря на это, на сессии данного кенгаша нарушена неприкосновенность депутатов, им запретили входить с телефонами, звукозаписывающими и видеоустройствами, некоторых депутатов обыскали», — заявили в министерстве.
По данному случаю органы юстиции внесли в Андижанский городской кенгаш народных депутатов и Управление охраны Национальной гвардии Андижанской области представления о недопущении в дальнейшем подобных нарушений закона и принятии мер в отношении виновных.