20 may kuni Bolalarni davlat maktabgacha ta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentiga o‘zgartirishlar kiritildi, deya xabar bermoqda Huquqiy-axborot Telegram-kanali.
O‘zgartirishlarga ko‘ra, maktabgacha tashkilotlarga ustunlik bilan qabul qilinish huquqiga ega bolalar ro‘yxati (imtiyozli ro‘yxat) yangilandi.
Endilikda bolalarning quyidagi kontingenti bog‘chaga ustunlik bilan qabul qilinish huquqiga ega bo‘ladi:
- I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarning bolalari (ilgari — nogiron bo‘lgan shaxslarning bolalari);
- ko‘p bolali oilalarning bolalari;
- yetim bolalar yoki ota-onasining qarovisiz qolgan bolalar;
- «Ayollar daftari»ga kiritilgan ijtimoiy himoyaga muhtoj yolg‘iz ayollarning bolalari;
- kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatchilarning va ichki ishlar organlari xodimlarining bolalari (ilgari — harbiy xizmatchilarning va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining bolalari);
- talabalar va pedagoglarning bolalari;
- akalari yoki opalari ushbu muassasaning tarbiyalanuvchilari jumlasidan bo‘lgan bolalar;
- ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha tashkilotlardan umumiy turdagi maktabgacha tashkilotlarga o‘tkazilayotgan sog‘aygan bolalar (ilgari — boshqa muassasalardan o‘tkazilgan bolalar).
Bundan avval, bog‘chaga qabul qilish uchun imtiyozli ro‘yxatga kiritilgan bolalarning imtiyozlari ularga yo‘llanma berilgunga qadar saqlanib qolinadi, deyiladi xabarda.
Bolalarni imtiyozli ro‘yxat bo‘yicha qabul qilish davlat-xususiy sheriklikka asoslangan nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlariga tatbiq etilmaydi.
Joriy o‘quv yilining 31 may kuniga qadar 7 yoshga to‘ladigan bolalarning so‘rovnomalari ushbu sanada bekor qilinadi hamda avtomatik ravishda navbatdan chiqariladi.

В регламент по приему детей в государственные дошкольные образовательные организации внесены изменения постановлением правительства Узбекистана от 20 мая, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
В частности, обновлен перечень детей, имеющих преимущественное право (льготную очередь) на прием в дошкольные учреждения.
Теперь в льготный перечень включаются анкеты следующего контингента детей:
- дети лиц с I и II группой инвалидности (раньше — дети лиц с инвалидностью);
- дети многодетных семей;
- дети-сироты или дети, оставшиеся без попечения родителей;
- дети социально незащищенных одиноких женщин, включенных в «женскую тетрадь»;
- дети военнослужащих по контракту и сотрудников органов внутренних дел (ранее — дети военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов);
- дети студентов и педагогов;
- дети, чьи братья или сестры входят в число воспитанников учреждения;
- выздоровевшие дети, переведенные из многопрофильных специализированных дошкольных учреждений в дошкольные учреждения общего типа (раньше — дети, переводящиеся из других учреждений).
Льготы, ранее предоставленные детям, которые входили в льготный перечень, сохраняются за ними до предоставления им направления, подчеркивается в сообщении.
Прием детей по льготному списку не распространяется на негосударственные дошкольные образовательные организации.
Анкеты детей, которым до 31 мая нынешнего года исполняется 7 лет, аннулируются с этой даты и автоматически выводятся из очереди.