Toshkent hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev 25 may kuni «Besh tashabbus harakati» festivali doirasida yoshlar bilan uchrashuvda chiroyli nutqlar qilish qo‘lidan kelmasligini ma’lum qildi. Shahar hokimi Yosh Tadbirkor University loyihasini ishga tushirish marosimi doirasida so‘zga chiqish taklifiga javoban shunday dedi, deya xabar qilmoqda «Gazeta.uz» muxbiri.
«Men yaxshi gapira olmayman. Unchalik yaxshi spiker emasman. Agar menga savol bersangiz, sizga o‘z hayotim tajribalarim haqida aytib berishim mumkin. Men boshqalarga o‘xshab ko‘p va chiroyli gapira olmayman. Yo ishlash, yoki gapirish kerak. Ikkisidan biri, to‘g‘rimi? Men ishlashni ma’qul ko‘raman. Jurnalistlarimiz juda ko‘p gapirishadi va savol berishadi. Men xato qilib noto‘g‘ri gapirib qo‘yishdan qochishga harakat qilaman», — dedi u.
Jahongir Ortiqxo‘jayev ham gapirib, ham ishlaydigan odamni ko‘rmaganini ta’kidladi.
«Bundaylar bormi? Men gapga usta emasman, shuning uchun nimadir noto‘g‘ri gapirib qo‘ysam ustimdan kulishadi, deb o‘ylayman. Lekin imkon qadar [nutq qilishga] harakat qilaman», — dedi hokim.
Festival qatnashchilaridan biri Toshkent hokimidan matematika, biologiya, fizika va boshqa fanlarga ixtisoslashtirilgan sinflari bo‘lgan xususiy maktab ochishda yordam berishni iltimos qildi. Hokim ushbu yigit bilan suhbatda avval xususiy maktab bo‘lgani aytdi, lekin hozir yo‘qligi, chunki davlat xizmatida ishlayotganini ta’kidladi. U bunday ta’lim muassasasini ochishda yordam berishga rozi bo‘ldi.
Jahongir Ortiqxo‘jayev maktabda qaysi fanlarni o‘zlashtira olgani haqidagi savolga javob berar ekan, o‘quvchilar 3−4 mavzuni yaxshi darajada o‘rganishlari mumkinligini ta’kidladi. U: «maktabda hamma fanlarni o‘zlashtirganimda edi, hozir Elon Mask o‘rniga Tesla ishlab chiqargan, SpaceX raketalarini uchirgan bo‘lardim», — deya javob berdi.

Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев 25 мая на встрече с молодёжью в рамках фестиваля «Движение пяти инициатив» заявил, что не умеет произносить красивые речи. Градоначальник сказал это в ответ на предложение выступить в рамках церемонии запуска проекта Yosh Tadbirkor University, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Я не умею хорошо говорить. Я не такой хороший спикер. Если вы зададите мне вопрос, я могу рассказать вам про свой жизненный опыт. Я не могу так много и хорошо говорить, как другие. Надо либо работать, либо говорить. Одно из двух, верно? Я предпочитаю работать. Наши журналисты много говорят и задают вопросы. Я пытаюсь избежать неправильных ошибочных высказываний», — отметил он.
Джахонгир Артыкходжаев указал, что «не видел никого, кто бы и говорил, и работал».
«Бывают такие? Я не мастер говорить, поэтому думаю, что надо мной будут смеяться, если скажу что-то не так. Но я постараюсь [выступить]», — сказал хоким.
Один из участников фестиваля попросил хокима Ташкента оказать содействие в открытии частной школы со специализированными классами по математике, биологии, физике и другим предметам. Во время беседы с молодым человеком градоначальник сообщил, что раньше у него была частная школа, но сейчас нет, поскольку он работает на государственной службе. Он согласился помочь в открытии такого образовательного учреждения.
Отвечая на вопрос, сколько предметов ему удалось освоить в школе, Джахонгир Артыкходжаев отметил, что ученики могут изучить на хорошем уровне 3−4 предмета. Он заявил, что «если бы в школе знал все предметы, то сейчас производил бы Tesla вместо Илона Маска и запускал ракеты SpaceX».
Отметим, что владельцем товарного знака частной школы Artel Technical School является компания J-United Group, учредителем которой является Джахонгир Артыкходжаев.