O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev juma kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida issiqlik ta’minotidagi muammolarga to‘xtalib o‘tdi, deya xabar qildi «Gazeta.uz» muxbiri.
Davlat rahbari uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vaziri o‘rinbosari v. b. Qurbon Tursunovga issiqlik ta’minoti tizimini modernizatsiya qilishga «mutlaqo yangi yondashuvlarni» joriy etish sharti bilan olti oy sinov muddatini berdi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, respublika bo‘yicha markazlashgan issiqlik tarmoqlariga 15 mingta turar-joy ulangan bo‘lsa-da (40 foiz), 2 ming kilometr issiqlik tarmog‘i (50 foiz) yaroqsiz ahvolda bo‘lib, tarmoqdagi yo‘qotishlar o‘rtacha 40 foizni tashkil etmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Qurbon Tursunov, Toshkent viloyati hokimi Davron Hidoyatov, Farg‘ona viloyati hokimi Xayrulla Bozorov, Namangan viloyati hokimi Shavkat Abdurazzoqov, Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov va Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimovga 56 ta qozonxona qurish va rekonstruksiya qilish, 205 kilometr tarmoqlarni ta’mirlash orqali 2 mingdan ziyod ko‘p qavatli uylarni markaziy issiqlik tarmog‘iga ulash topshirig‘ini berdi.
Toshkent viloyatida — 1,1 mingta, Farg‘onada — 131 ta, Namanganda — 350 ta, Buxoroda — 202 ta, Samarqandda — 93 ta ko‘p qavatli uy-joylarda markazlashgan issiqlik tizimi tiklanadi.
«Yangi ko‘p qavatli uylarni, yaxlit massiv shaklida qurishdan maqsad ham, energoresurslarni, infratuzilma xarajatlarini iqtisod qilish hisoblanadi. Lekin bu bo‘yicha vazirlikda ham, hududlarda ham haligacha yagona yondashuv yo‘q», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mas’ul shaxslar qozonxonalarni modernizatsiya qilish dasturini taqdimot qilishlari, ushbu dastur orqali energosamaradorlik 57 foizdan 92 foizga ortib, tarmoqdagi yo‘qotishlar 35 foizdan 3,5 foizga tushishi lozim.
«Umuman, Qurbon Tursunov joriy yilning o‘zida 183 ta massivda qurilayotgan 40 mingta xonadonni markazlashgan isitish tizimiga o‘tkazish to‘g‘risida bosh qotirishi zarur. Yangi ko‘p qavatli uylarni, yaxlit massiv shaklida qurishdan maqsad ham, energoresurslarni, infratuzilma xarajatlarini iqtisod qilish hisoblanadi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident topshirig‘i bilan bosh vazirning birinchi o‘rinbosari Ochilboy Ramatov, bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov, UJKXKV rahbari Sherzod Xidoyatov va moliya vaziri Timur Ishmetov bir oy muddatda turar-joylarning markazlashgan issiqlik ta’minotini tiklash, ularni zamonaviy tizimlarga o‘tkazish, bunga xususiy sektorni keng jalb qilish bo‘yicha taklif kiritishlari lozim.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, Toshkent shahri issiqlik ta’minotini «yopiq tizim»ga o‘tkazish yiliga 3 million gigakaloriya issiqlik yo‘qotishni (420 milliard so‘m), 320 million kubmetr (210 milliard so‘m) tabiiy gaz hamda 85 million kilovatt (40 milliard so‘m) elektr sarfini qisqartirish imkonini beradi.
Qurbon Tursunov, Namangan viloyati hokimi Shavkat Abdurazzoqov va Tokent viloyati hokimi davron Xidoyatovga 1 noyabrga qadar Namangan va Chirchiq shaharlarida markazlashgan issiqlik ta’minotining «namunaviy tajribasi»ni yarati topshirildi.
Prezident 2019 yilning oktyabrida Toshkentni issiqlik ta’minotini yopiq tizimga o‘tkazish (bu yerda issiq suv yetkazib berish vaqti 10−20 soniyagacha tezlashishi kerak), boshqa shaharlarda issiqlik ta’minotini tiklash va barcha xususiy uylarni issiqlik bilan ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
2020 yil yanvar oyida Janubiy Koreyaning CM Entech kompaniyasi Toshkent shahrida issiqlik ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish, xususan, Mirzo Ulug‘bek tumanining MQ-2 rekonstrutsiyasi loyihalarini taklif qilgan edi. Ishning qiymati 70−100 million dollarga baholandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании в пятницу высказался о проблемах в системе теплоснабжения, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Глава государства дал шесть месяцев испытательного срока и. о. заместителя министра жилищно-коммунального обслуживания Курбону Турсунову с условием, что он внедрит «абсолютно новые подходы» к модернизации системы теплоснабжения.
По словам президента, в системе централизованного теплоснабжения, к которой подключены 15 тысяч домов (40%) по стране, около 2000 км (50%) тепловых сетей пришли в негодность, в связи с чем потери в системе составляют в среднем 40%.
Шавкат Мирзиёев поручил Курбону Турсунов, хокиму Ташкентской области Даврону Хидоятову, хокиму Ферганской области Хайрулле Бозорову, хокиму Наманганской области Шавкату Абдураззакову, хокиму Бухарской области Ботиру Зарипову и хокиму Самаркансдкой области Эркинжону Турдимову до конца года подключить свыше 2000 домов (85 тысяч квартир) к централизованному отоплению через ремонт 205 км теплосетей и строительство и реконструкцию 56 котельных.
Ожидается, что в Ташкентской области система централизованного отопления будет восстановлена в 1100 домах, Ферганской — 131, Наманганской — 350, Бухарской — 202, Самаркандской — 93.
«Целью строительства новых многоэтажных домов в виде целого массива является экономия энергоресурсов, снижение затрат на инфраструктуру. Однако ни в министерстве, ни в регионах не выработан единый подход к этому вопросу», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственные лица в течение месяца должны подготовить программу модернизации котельных, позволяющую повысить энергоэффективность с 57% до 92%, а также снизить потери в сети с 35% до 3,5%.
«В целом замглавы МинЖКО Курбон Турсунов в этом году должен продумать подключение к централизованной системе отопления 40 тысяч квартир в 183 строящихся массивах», — сказал Шавкат Мирзиёев.
По поручению президента первый заместитель премьер-министра Ачилбай Раматов, вице-премьер Джамшид Кучкаров, министр ЖКО Шерзод Хидоятов и министр финансов Тимур Ишметов в течение месяца должны подготовить предложения по восстановлению системы централизованного теплоснабжения в домах. Отмечена важность перевода жилья на современную модель теплоснабжения, привлечения к этому частного сектора.
По оценке, перевод на «закрытую систему» теплоснабжения в Ташкенте позволит снизить потери тепла на 3 миллионов гигакалорий (420 млрд сумов), сократить расходы природного газа на 320 миллионов кубометров (210 млрд сумов), а также электричества — на 85 млн кВт (40 млрд сумов). Такие же показатели были озвучены в октябре 2019 года.
Курбон Турсунов, хоким Наманганской области Шавкат Абдураззаков и хоким Ташкентской области Даврон Хидоятов до 1 ноября должны создать «образцовый пример» централизованное теплоснабжение в Намангане и Чирчике.
Ещё в октябре 2019 года президент давал указания по переводу теплоснабжения Ташкента на закрытую систему (где время подачи горячей воды должно ускориться до 10−20 секунд), восстановлению теплоснабжения в других городах и разработке мер по обеспечению теплом всех частных домов.
В январе 2020 года южнокорейская компания CM Entech предлагала проект по модернизации системы теплоснабжения Ташкента, в частности, реконструкцию ТЦ-2 Мирзо-Улугбекского района. Стоимость работ оценивалась в 70−100 млн долларов.