4 iyun kuni Ferkensco Management Limited va «Gazprombank» o‘rtasida qurilishlarini moliyalashtirishi bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik shartnomasi imzolandi. Yangi obyektlar Samarqand, Navoi va Sirdaryo viloyatlarida quriladi.
Kelishuv doirasida quriladigan obyektlar:
- Sirdaryo viloyati Yangiyer shahrida ammiak asosida murakkab mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish zavodi.
- Samarqand viloyatida murakkab mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish bo‘yicha vertikal ravishda birlashtirilgan majmua, shu jumladan, boyitish zavodi qurilishi hamda Navoiy viloyatida fosforit konini o‘zlashtirish ishi.
Hujjatlar loyihani moliyalashtirish bo‘yicha kelgusida mumkin bo‘lgan hamkorlik uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
«Bunday ishonchli xalqaro sheriklarni, xususan, Gazprombankni jalb qilish bizning maqsadlarimizga erishish uchun katta imkon beradi. Bizning kompaniyalar guruhi xalqaro sheriklar bilan barcha sohalarda uzoq muddatli hamkorlik qilish maqsadi O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotini rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlarni jalb qilish va yangi ish o‘rinlarini yaratishidir. Ushbu zamonaviy korxonalar istiqbolli va texnologik jihatdan murakkab loyihalar bo‘lib, ular ichki iste’mol talabini qondirishda va tashqi bozorlarga chiqishda muhim rol o‘ynaydi», — deydi Ferkensco Management Limited kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Timur Jurayev.
Imzolash marosimi XXIV Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi marosimi doirasida bo‘lib o‘tdi. Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi o‘tgan yillar davomida biznes vakillari o‘rtasidagi muloqot, shuningdek Rossiya, rivojlanayotgan bozorlar va butun dunyo oldida turgan asosiy iqtisodiy masalalarni muhokama qilish uchun yetakchi global platformaga aylandi.
Yangiyer shahrida ammiak ishlab chiqaradigan zavod qurish loyihasi doirasida 2020 yilning IV choragida ushbu joyda dastlabki muhandislik izlanishlari o‘tkazildi. 2021 yil mart oyida Sirdaryo viloyati hokimligi bilan hamkorlik shartnomasi imzolandi. Sirdaryo viloyati bugungi kunga kelib, loyihaning texnologik qismi uchun litsenziya berish, shuningdek, asosiy loyihani (PDP, FEED) ishlab chiqish uchun shartnoma imzolash bo‘yicha CASALE SA kompaniyasi bilan muzokaralarni yakunlanmoqda.
Sirdaryo viloyatida ammiak asosida murakkab mineral o‘g‘itlar ishlab chiqaradigan zavod qurilishining maqsadi kimyo va qishloq xo‘jaligi sanoatini rivojlantirish uchun ammiak hamda yuqori samarali murakkab o‘g‘itlar ishlab chiqarish uchun qo‘shimcha ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishda zamonaviy texnologiyalarni keng jalb qilish hisoblanadi.
Ushbu loyiha O‘zbekistonda kimyo sanoatini yanada rivojlantirish, diversifikatsiya qilish va investitsiya jozibadorligini oshirishga xizmat qiladi. Smeta qiymati 350 mln AQSh dollariga teng bo‘lgan zavod qurilishi yakunlangandan so‘ng, 495 ming tonnagacha ammiak ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Majmua Yevropa, Xitoy, Rossiya va boshqa mamlakatlardan zamonaviy uskunalarni o‘rnatishni rejalashtirmoqda va 300 ga yaqin doimiy ishchi o‘rinlarini yaratish ko‘zda tutadi.
Samarqand viloyatida murakkab mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish bo‘yicha vertikal ravishda integral kompleks loyihasi ham zamonaviy texnologiyalarni keng jalb qilish va yuqori samarali murakkab o‘g‘itlar ishlab chiqarish uchun qo‘shimcha ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda. Tashkilot Samarqand viloyatida murakkab mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish bo‘yicha kimyoviy kompleksdan hamda Navoiy viloyatidagi boyitish zavodi va fosforit konlaridan iborat bo‘ladi.
Qurilish tugagandan so‘ng, Samarqand kimyoviy majmuasi yiliga 900 ming tonnagacha murakkab mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarishi kutilmoqda. Loyihani amalga oshirish muddati: 2020 — 2023 yillar.

Компания Ferkensco Management Limited подписала два двухсторонних соглашения о сотрудничестве с компанией «Газпромбанк» по организации финансирования строительства. Новые объекты будут построены в Самаркандской, Навоийской и Сырдарьинской областях.
Объекты, которые будут реализованы в рамках соглашений:
- Завод по производству сложных минеральных удобрений на базе аммиака в Янгиере Сырдарьинской области.
- Вертикально-интегрированный комплекс по производству комплексных минеральных удобрений в Самаркандской области, включая строительство обогатительной фабрики и разработки месторождения фосфоритов в Навоийской области.
Документы создают основу для будущего сотрудничества в отношении финансирования проекта.
«Привлечение таких надежных международных партнеров, как „Газпромбанк“, позволяет нам достичь намеченных целей. Наша группа компаний нацелена на долгосрочное сотрудничество с международными партнерами во всех областях в целях привлечения новых возможностей для развития экономики Узбекистана и создания новых рабочих мест. Эти современные предприятия являются перспективными и технологически сложными проектами, которые будут играть важную роль в обеспечении внутреннего спроса и выхода на внешние рынки», — сказал глава представительства Ferkensco Management Limited в Узбекистане Тимур Жураев.
Церемония подписания состоялась в рамках Петербургского международного экономического форума, который за прошедшие годы стал одной из ведущих мировых площадок для общения представителей деловых кругов и обсуждения ключевых экономических вопросов, стоящих перед Российской Федерацией, развивающимися рынками и миром в целом.
В рамках реализации проекта по строительству завода по производству аммиака в Янгиере, в IV квартале 2020 года на площадке были проведены работы по предварительным инженерным изысканиям. В марте 2021 года подписано соглашение о сотрудничестве с хокимиятом Сырдарьинской области. На сегодняшний день завершаются переговоры с компанией CASALE SA по подписанию контракта на предоставление лицензии на технологическую часть проекта, а также разработку базового проекта (PDP, FEED).
Строительство завода по производству сложных минеральных удобрений на базе аммиака в Сырдарьинской области реализуется с целью создания производства аммиака для развития химической и сельскохозяйственной отраслей, а также широкого привлечения современных технологий в создание дополнительных производственных мощностей для выпуска высокоэффективных комплексных удобрений. Проект послужит дальнейшему развитию, диверсификации и повышению инвестиционной привлекательности химической отрасли. После завершения строительства завода с оценочной стоимостью 350 млн долларов США, планируется выпускать до 495 тысяч тонн аммиака. На заводе планируется установка современного оборудования из стран Европы, КНР, России и других. Предусматривается создание порядка 300 постоянных рабочих мест.
Проект вертикально интегрированного комплекса по производству комплексных минеральных удобрений в Самаркандской области также реализуется с целью широкого привлечения современных технологий и создания дополнительных производственных мощностей для производства высокоэффективных комплексных удобрений. Производство будет состоять из химического комплекса по выпуску комплексных минеральных удобрений в Самаркандской области, а также обогатительной фабрики и месторождений фосфоритов в Навоийской области.
Ожидается, что после завершения строительства Самаркандский химический комплекс будет производить до 900 тысяч тонн в год сложных минеральных удобрений. Срок реализации проекта — 2020−2023 годы.