Hukumatning 1 iyundagi qarori (336-sonli) bilan «Mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarorga o‘zgartish kiritildi.
Hujjatga muvofiq, Davlat xaridlaridagi ishtiroki vaqtinchalik taqiqlangan va chegaralangan xorijda ishlab chiqarilgan tovarlar, shuningdek, xorijiy shaxslar tomonidan bajariladigan ishlar (xizmatlar) ro‘yxatidan quyidagilar chiqarib tashlandi:
- soya, araxis, zaytun yog‘i (TIF TN kodlar: 1507101000, 1507901000, 1508101000, 1509101000, 1509900000);
- kungaboqar yog‘i (TIF TN kodlari: 1512111000, 1512191000, 1512199002);
- paxta yog‘i (TIF TN kodlari: 1512211000, 1512291000).
2020 yilda mamlakatda 450 ming tonnadan ziyod o‘simlik yog‘i sotildi, shundan 254 ming tonnasi (56,4%) import qilingan.
Tashqi va ichki bozorlarda o‘simlik moyiga bo‘lgan talab oshgan bir sharoitida davlat xaridlarida ishtirok etishning taqiqlanishi davlat tomonidan nazorat qilinadigan yog‘ ishlab chiqaruvchilarga qo‘shimcha bosimni vujudga keltirdi.
Aprel oyi oxirida prezident o‘simlik yog‘i, kungaboqar va zig‘ir urug‘i, shuningdek soya danaginining importini QQSdan ozod qilish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Bundan tashqari, ayrim turdagi oziq-ovqat mahsulotlariga nisbatan eksport bojxona bojlari kiritildi.
Fevral oyi boshida mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash uchun hukumat xorijda ishlab chiqarilgan 529 turdagi tovarlarning davlat xaridlarida ishtirok etishiga vaqtinchalik taqiq qo‘ygan edi. Ular orasida oziq-ovqat mahsulotlari, mebellar, qurilish materiallari, maishiy texnika, shokolad, avtoulovlar, to‘qimachilik mahsulotlari va boshqalar bor. Shu bilan birga, tovarlar orasida O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan yoki kichik hajmlarda ishlab chiqariladigan disklar, flesh-disklar, sxemalar, terminallar, kassa apparatlari, motor moyi, insulin va boshqa shu kabi tovarlar ham bor edi.

Постановлением правительства от 1 июня (№336) внесены изменения в постановление «О мерах по поддержке отечественных производителей».
Согласно документу, из перечня товаров, произведенных за рубежом, а также работ (услуг), выполняемых иностранными лицами, участие которых в государственных закупках временно запрещено и ограничено, исключены следующие:
- масло соевое, арахисовое, оливковое (коды ТН ВЭД: 1507101000, 1507901000, 1508101000, 1509101000, 1509900000);
- масло подсолнечное (коды ТН ВЭД: 1512111000, 1512191000, 1512199002);
- масло хлопковое (коды ТН ВЭД: 1512211000, 1512291000).
В 2020 году в стране было реализовано более 450 тысяч тонн растительного масла, из этого объёма 254 тысяч тонн (56,4%) пришлось на импорт.
В условиях повышенного спроса на растительное масло на внешнем и внутреннем рынке запрет на участие в госзакупках оказывал дополнительное давление на подконтрольных государству производителей масла.
В конце апреля президент подписал закон об обнулении НДС на импорт растительного масла, семян подсолнечника и льна, соевых бобов. Кроме того, вводятся экспортные пошлины на подсолнечное и хлопковое масла, а также их семена.
В начале февраля для поддержки отечественных производителей правительство временно запретило участие 529 иностранных товаров в государственных закупках. В их числе — продовольственные товары, мебель, стройматериалы, бытовая техника, шоколад, автомобили, текстильная продукция и другие. При этом среди товаров были указаны и диски, флешки, схемы, терминалы, кассовые аппараты, моторное масло, инсулин и другие похожие товары, которые не производятся в Узбекистане или производятся в небольших объёмах.