Markaziy bank hududlardagi banklarda mijozlarga xizmat ko‘rsatish, plastik kartalari mavjud fuqarolarda yuzaga kelayotgan muammolarni o‘rganish natijalariga ko‘ra, 13 ta bankka nisbatan jarima sanksiyalarini qo‘lladi.
Bunga sabab — bank kartalari orqali to‘lovlarni rad etish va terminallar yo‘qligi, plastik kartalardan naqd pul yechib olish imkoniyati cheklanayotganligi.
«Savdogarbank» sankitsiyalar qo‘llaniladigan banklar ro‘yxati tarkibiga kiritilgan. Shuningdek, «Asaka bank», «Trast bank» va «Davrbank» fevral oyidagi ogohlantirishlardan so‘ng ro‘yxatda mavjud emas.
Quyida banklar ro‘yxati:
- «Agrobank»
- "Xalq banki"
- «Mikrokreditbank»
- "Milliy bank"
- «O‘zsanoatqurilishbank»
- "Ipoteka-bank"
- "Hamkorbank"
- "Qishloq qurilish bank"
- «Aloqabank»
- "Turonbank"
- "Savdogarbank"
- "Ipak yo‘li banki"
- «Infinbank»
Agar banklarda va uning filiallarida bankmkartalari orqali operatsiyalar oshirish rad etilayotgan va turli bahonalar vaj qilib ko‘rsatilayotgan bo‘lsa Markaziy bank bankka va uning boshqaruvchi xodimlariga nisbatan tegishli jazo belgilashi aytib o‘tilgan.
Eslatib o‘tamiz, fevral oyida Markaziy bank bu turdagi sanksiyalarni 15 ta tijorat banklariga nisbatan e’lon qilgan edi.

Служба по защите прав потребителей банковских услуг Центрального банка выявила в отдельных учреждениях 13 банков в Андижанской, Ферганской, Бухарской, Самаркандской и Ташкентской областях нарушения, связанные с оказанием услуг через банковские карты.
Как сообщила пресс-служба ЦБ, банки и их отделения обязаны иметь платежные терминалы, проводить через них платежи и выдавать наличные деньги с карты, а также создавать условия владельцу карты, чтобы клиент мог самостоятельно набрать PIN-код на терминале.
Но в некоторых учреждениях «Народного банка», «Агробанка», «Микрокредитбанка», банка «Ипак Йули», «Ипотека-банка», «Кишлок курилиш банка», «Узпромстройбанка», «Савдогарбанка», «Инфинбанка», «Хамкорбанка», НБУ, «Алокабанка» и «Туронбанка» были выявлены нарушения.
В отношении этих банков применены санкции.
В Центробанке отметили, что в случае подобных нарушений клиенты могут обращаться по телефону в Службу по защите прав потребителей банковских услуг по телефонам (71) 212−60−15, (71) 212−73−80, (71) 212−60−94.