Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov 21 iyun kuni o‘tkazilgan brifingdan so‘ng, jurnalistlar tomonidan 24 oktyabrda bo‘lib o‘tishi kutilayotgan prezident saylovi masalasidagi savolga ham javob berdi.
Amerika Ovozi jurnalisti Navbahor Imamova O‘zbekistonda saylov jarayoni qachon boshlanishi, Shavkat Mirziyoyev prezidentlikka yana o‘z nomzodini qo‘yadimi va u prezident saylovi borasida o‘z qarorini qachon e’lon qiladi, deya savol bilan murojaat qildi.
Davlat rahbarining rasmiy vakili esa saylovga tayyorgarlik jarayoni allaqachon boshlanganini aytdi. Shuningdek, O‘zbekiston YeXHTning Demokratik institutlarining inson huquqlari bo‘yicha byurosi missiyasini bir necha bor qabul qilgani, saylovni jahon standartlari, xususan YeHHT stardartlari bo‘yicha olib borishga tayyorgarlik ko‘rilayotganini qayd etdi.
«Demak, saylovoldi jarayonini start berilishiga uncha ko‘p vaqt ham qolmadi, bu — iyul oxiri va nomzodlar kim, qachon o‘z nomzodini ilgari surishini [bilish uchun], biz albatta mana shu muddatgacha kutishimiz kerak. Birinchi navbatda, bu har bitta nomzodni, har bitta fuqaroni o‘zini konstitutsiyaviy huquqi», — dedi u.
Shuningdek, prezident matbuot kotibi, saylov jarayonini yoritishda OAVlar o‘rni muhimligini ta’kidladi. «OAVlariga keladigan bo‘lsak, ularni albatta o‘rinlari ushbu saylovoldi jarayonini yoritishda juda muhim bo‘ladi va biz eng avvalo hamma OAVlarni, O‘zbekistonda akkreditatsiya o‘tgan chet ellik OAVlardan ham bitta narsani obyektivlik, holisonalikni kutib qolamiz», — dedi prezident matbuot kotibi.
Shu bilan birga, barcha chet ellik jurnalistlar uchun albatta standartlarga va talablarga muvofiq umume’tirof etilgan akkreditatsiya tartiblari ishlab chiqilishini qayd etdi. «Mana shu akkreditatsiyadan o‘tgan barcha chet ellik OAVlari O‘zbekistonda saylov oldi jarayonini bemalol yoritishi mumkin», — deya yakunladi Asadov.
Iyun oyi boshida «Milliy tiklanish» partiyasi yetakchisi Alisher Qodirov partiya prezidentlikka o‘z nomzodini iyun oyida e’lon qilishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi. «Milliy tiklanish» vakili «Gazeta.uz»ga partiyaning nomzodi e’lon qilinadigan qurultoy 24 iyundan keyin o‘tkazilishi kutilayotganini tasdiqladi.
Saylov kodeksiga binoan siyosiy partiya saylov kampaniyasi e’lon qilinadigan kungacha to‘rt oydan kechiktirmagan muddatda o‘z nomzodini ko‘rsatishi mumkin (bunda partiya Adliya vazirligida ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lishi kerak). Saylov kampaniyasining o‘zi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan prezident vakolatlari tugashidan kamida uch oy oldin OAVda e’lon qilinadi.

Пресс-секретарь президента Шерзод Асадов на брифинге 21 июня ответил на вопросы касательно предстоящих выборов президента, которые запланированы на 24 октября.
Журналистка Amerika Ovozi Навбахор Имамова спросила, когда начнётся предвыборный процесс в Узбекистане, будет ли Шавкат Мирзиёев повторно баллотироваться в президенты и когда он лично объявит о своём решении касательно участия в выборах.
Пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов заявил, что работы по организации президентских выборов уже начаты. По его словам, Узбекистан неоднократно принимал миссию Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека и готов провести процесс подготовки к выборам в соответствии с передовыми мировыми стандартами, в частности, стандартами ОБСЕ.
«До старта предвыборного процесса осталось не так много времени — это конец июля, и нам придётся подождать до этого времени, чтобы узнать, кто и когда выдвинет свою кандидатуру. Прежде всего, это конституционное право каждого кандидата, каждого гражданина», — сказал он.
Шерзод Асадов заявил, что роль СМИ в освещении избирательного процесса будет важной. «И мы ожидаем, в первую очередь, от всех СМИ, в том числе иностранных СМИ, аккредитованных в Узбекистане, объективности и беспристрастности», — заявил пресс-секретарь главы государства.
Он также сообщил, что для иностранных журналистов обязательно разработают общепринятые процедуры аккредитации в соответствии со стандартами и требованиями. «Все аккредитованные иностранные СМИ смогут легко освещать избирательный процесс в Узбекистане», — отметил Шерзод Асадов.
В начале июня лидер партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров сообщил, что партия планирует объявить кандидата в президенты в июне. «Газете.uz» подтвердили в «Миллий тикланиш», что съезд партии, на котором планируется объявить кандидата, ожидается после 24 июня.
Согласно Избирательному кодексу Узбекистана, политическая партия может выдвигать кандидата в президенты не позднее чем за четыре месяца до дня объявления о начале избирательной кампании (при условии, что партия зарегистрирована Министерством юстиции). Избирательная кампания объявляется Центральной избирательной комиссией в СМИ не позднее чем за три месяца до истечения срока полномочий президента.