O‘zbekiston viloyatlarida to‘liq pishib yetilishi noqulay ob-havo tufayli qariyb bir oyga kechikkan «ertapishar» sabzi hosilini yig‘ib olish boshlandi, deya xabar qildi Qishloq xo‘jaligi vazirligi.
«Ommaviy yig‘ib olish ishlari iyulning birinchi sanasiga rejalashtirilgan. Bu bozorni yangi sabzi bilan to‘liq ta’minlash va uning narxi bosqichma-bosqich arzonlashuviga olib keladi», — deyiladi xabarda.
Avvalroq «Gazeta.uz» mamlakat bozorlarida sabzi narxi keskin ko‘tarilib, kilogramiga 11 ming so‘mgacha yetgani haqida xabar bergan edi. Yil boshidan buyon esa ushbu mahsulot narxi 60 foizga oshdi. Qishloq xo‘jaligi vazirligi buni tashqi bozorlarda sabzi narxining ko‘tarilgan, shuningdek, sovuq havo tufayli yetilish muddati kechikkani bilan izohladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2021 yilda umumiy maydoni 124,4 ming gektarga (o‘tgan yilga nisbatan 18,2 ming gektarga ko‘p) sabzi ekish va jami 2,3 million tonna hosil olish rejalashtirilgan. Aholining yillik talabi 800 ming tonnani tashkil etadi. Yetishtirilgan sabzining qolgan qismi eksport qilinadi va qayta ishlanadi.
Sabzi tuproq-iqlim sharoitiga mos ravishda Qoraqalpog‘iston, Jizzax, Toshkent, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Sirdaryo, Farg‘ona va Xorazm viloyatlarida ekiladi.

В областях Узбекистана начался сбор урожая «раннеспелой» моркови, полное созревание которой задержалось почти на месяц из-за погодных условий, сообщило Министерство сельского хозяйства.
«Массовый сбор запланирован на первые числа июля. Это позволит полноценно обеспечить рынок свежей морковью и приведёт к постепенному снижению её стоимости», — говорится в сообщении.
Ранее «Газета.uz» писала, что стоимость моркови на рынках страны резко подорожала, достигая 11 тысяч сумов за кг. В целом с начала года цены на этот продукт поднялись на 60%. В Минсельхозе объяснили это высокими ценами на морковь за границей, а также холодами, которые отсрочили созревание.
По данным Минсельхоза, в 2021 году планируется посадить морковь на общей площади 124,4 тысячи га (на 18,2 тысячи га больше, чем в прошлом году), всего планируется вырастить 2,3 миллиона тонн моркови. Годовой спрос населения составляет 800 тысяч тонн. Остальной объём выращенной моркови направляется на экспорт и переработку.
Морковь высаживается в соответствии с почвенно-климатическими условиями в районах Каракалпакстана, Джизакской, Ташкентской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской, Ферганской и Хорезмской областей.