O‘zbekiston Turkiy tilli davlatlar parlament assambleyasiga (TURKPA) a’zo bo‘lish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda Senat raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyevga tayanib Anadolu agentligi xabar bermoqda.
Toshkentda Senat raisining o‘rinbosari TURKPA delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Turkiya parlamenti deputati Ismet Uchma boshchiligidagi delegatsiya tarkibida Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkiya parlamentariylari ham tashrif buyurgan.
Tomonlar Turkiy davlatlar kengashi a’zolari va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikkitomonlama munosabatlar, shuningdek TURKPA va O‘zbekiston parlamenti o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qilishgan.
Anadolu agentligining ma’lum qilishicha, Sodiq Safoyev O‘zbekistonda kelajakda TURKPAga qo‘shilish bo‘yicha qaror qabul qilgan.
TURKPA (2008 yilda tashkil etilgan) mamlakatlar parlamentlari o‘rtasidagi muloqotni rivojlantirishga qaratilgan. Assambleya tomonidan qabul qilinadigan barcha qarorlar faqat tavsiyaviy xarakterga ega.

Узбекистан принял решение о вступление в Парламентскую ассамблею тюркоязычных стран (ТЮРКПА). Об этом заявил первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана Садык Сафаев на встрече с делегацией ТЮРКПА в Ташкенте, сообщает агентство «Анадолу».
В состав делегации, возглавляемой депутатом парламента Турции Исметом Учмой, вошли парламентарии из Казахстана, Кыргызстана и Турции.
Стороны обсудили развитие сотрудничества в торгово-экономической, туристической, научной, культурной и других сферах, в том числе в рамках сотрудничества тюркоязычных государств, уточняет пресс-служба Сената.
ТЮРКПА была образована в 2008 году. Ассамблея нацелена на содействие развитию межпарламентских отношений между тюркоязычными странами. Её членами являются Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан и Турция.