Uzbekistan Airports kompaniyasi poytaxt aeroportida yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash maqsadida Toshkent-2 xalqaro terminaliga olib boradigan estakada bo‘ylab avtomobillar harakatiga ruxsat bermoqda. «Gazeta.uz» muxbiri tanishtiruv marosimida ishtirok etdi.
Estakada bo‘ylab avtotransport harakati 2021 yilning 10 iyul kuni sinov rejimida boshlanadi.
Estakada maydoni — platformaning umumiy uzunligi — 110 m, kengligi — 9,5 m — barcha avtotransport vositalarini kiritishga imkon bermaydi, deya qayd etdi kompaniya vakili. Shuning uchun sinov davrida birinchi darajali uchish terminaliga Toshkent Xalqaro aeroporti bilan shartnoma tuzgan litsenziyali taksilar, O‘zbekiston Turizm va sport vazirligi arizalari asosida sayyohlik avtobuslari va mikroavtobuslari hamda VIP va Business Lounge orqali xizmat ko‘rsatiladigan xorijiy delegatsiyalar avtotransport vositalarining kirishi uchun ochish rejalashtirilmoqda.
Estakaning kirish qismiga bo‘sh joylar mavjud bo‘lganda ochiladigan ikkita avtomat shlagbaum (har bir yo‘lakka), yo‘l to‘siqlari (antitaran), bo‘sh joylar bor-yo‘qligi haqidagi ma’lumotni ko‘rsatib turadigan tablo, yot jismlarni aniqlash uchun avtotransport skaneri (har bir yo‘lakka) hamda navbatchi operator uchun avtomatlashtirilgan nazorat kuzatuv punkti o‘rnatilgan.
Estakada uzunligi bo‘ylab videokuzatuv kameralaridan iborat intellektual tizim o‘rnatilgan bo‘lib, transport vositasining davlat raqami, ularning turini aniqlash, ularning yo‘l harakati qoidalariga rioya etilishini nazorat qilishga imkon beradi. Shuningdek, aeroport oldidagi maydonda zamonaviy avtomatlashtirilgan avtoturargoh tizimini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu yerda avtomobil raqam belgilarini tanish texnologiyalari hamda avtoturargoh xizmati uchun naqd yoki naqdsiz shaklda to‘lovni amalga oshirish uchun avtomatlashtirilgan terminallardan foydalaniladi.
Toshkent-2 xalqaro terminaliga estakada orqali kirish qoidalari
- Estakadaning birinchi yo‘lagi sayyohlik avtobus va mikroavtobuslari uchun mo‘ljallangan.
- Estakadaning chap yo‘lagi taksilar kirishiga mo‘ljallangan.
- Sayyohlik avtobus va mikroavtobuslari uchun estakadaga bepul kirish va yo‘lovchilarni tushirishga 10 daqiqa vaqt beriladi, ortiqcha qolgan har 10 daqiqa uchun to‘lov olinadi.
- Taksilar uchun estakadaga bepul kirish va yo‘lovchilarni tushirish vaqti 5 daqiqadan oshmaydi, ortiqcha qolgan keyingi har 5 daqiqa uchun to‘lov olinadi.
- Estakadaning chap va o‘ng yo‘laklarini ajratib turgan sariq chiziqli maydonda to‘xtash taqiqlanadi va jarima solinadigan qoidabuzarlik hisoblanadi.
Toshkent xalqaro aeroporti direktori Mirzohid Tursunovning ta’kidlashicha, estakadada bir vaqtda 30 tagacha yengi avtomobil yoki sayyohlik avtobuslarini hisobga olganda 17 tagacha yengil avtomobil bo‘lishi mumkin. «Biz bu kichik miqdor ekanligini bilamiz… shuning uchun biz qo‘shimcha sharoitlarni tashkil qildik, mavjud avtoturargohni sinov rejimida bepul ochishimiz mumkin. Xuddi shu sxema quyida ishlaydi — avtoulovlar uchun 5 daqiqa va avtobuslar uchun 10 daqiqa [yo‘lovchilarni tushirish uchun] bepul».
Aeroport direktori Mirzohid Tursunov jurnalistlarga estakadadan foydalanish qoidalarini tushuntirmoqda.
Avval yozganimizdek, Toshkent xalqaro aeroportini rekonstruksiya qilish doirasida havo bandargohining o‘tkazuvchanligi soatiga 600 dan 1200 yo‘lovchiga oshiriladi. 7,5 ming kvadrat metr maydonda yiliga kamida 70 ming tonna va kuniga 200−220 tonna yuklarni qabul qilish uchun mo‘ljallangan yuk terminali, aeroport situatsiya markazi va harbiylashtirilgan tuzilmalar uchun ma’muriy bino, shuningdek transport vositalari uchun to‘xtash joylarini qurish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, aeroportning sun’iy uchish-qo‘nish yo‘lagi, qo‘shimcha yo‘laklari va perroni kapital ta’mirlanadi.

Компания Uzbekistan Airports организует открытие проезда по эстакаде к терминалу международных авиалиний Ташкент-2 для улучшения качества обслуживания пассажиров при вылете из столичного аэропорта. Корреспондент «Газеты.uz» побывал на ознакомительном мероприятии.
Движение автотранспорта по эстакаде начнётся с 10 июля 2021 года в тестовом режиме.
Площадь эстакады — общая длина платформы — 110 м, ширина — 9,5 м — не позволяет запустить все автотранспортные средства, отметили в компании. Поэтому на тестовый период планируется открыть проезд к терминалу вылета на первом уровне для лицензированных такси, заключивших договора с Международном аэропортом Ташкента, туристических автобусов и микроавтобусов по заявкам Министерства туризма и спорта Узбекистана и автотранспорта иностранных делегаций, которые обслуживаются через VIP и Business Lounge.
Въезд на эстакаду оборудован двумя автоматически открывающимися при наличии свободных мест шлагбаумами (на каждую полосу), дорожным заграждением (антитаран), табло, информирующими о наличии или отсутствии свободных мест, сканерами автотранспорта (на каждую полосу) для выявления посторонних предметов, а также автоматизированным контрольным пунктом наблюдения для дежурного оператора.
По всей длине эстакады установлены интеллектуальные камеры системы видеонаблюдения, которые дают возможность распознать номера транспортных средств, определить их тип и контролировать соблюдение ими правил дорожного движения. Планируется внедрение современной автоматизированной парковочной системы на привокзальной площади с применением технологии распознавания номерных знаков автомобилей и использованием автоматизированных терминалов для оплаты парковки в наличной и безналичной форме.
Правила проезда к терминалу международных авиалиний Ташкент-2 по эстакаде
- Правая линия эстакады предназначена для проезда туристических автобусов и микроавтобусов.
- Левая линия эстакады предназначена для проезда такси.
- Бесплатный проезд и краткосрочная высадка пассажиров на эстакаде для туристических автобусов и микроавтобусов составляет не более 10 минут, при сверхнормативном пребывании будет взиматься плата за каждые следующие 10 минут.
- Бесплатный проезд и высадка пассажиров на эстакаде для такси составляет не более 5 минут, при сверхнормативном пребывании будет взиматься плата за каждые следующие 5 минут.
- Остановка на жёлтой линии, разделяющей правую и левую линии эстакады, запрещена и считается нарушением, за которое предусмотрен штраф.
Директор Международного аэропорта Ташкента Мирзохид Турсунов отметил, что на эстакаде одновременно могут находиться до 30 легковых автомобилей или, с учётом туристических автобусов, до 17 легковых автомобилей. «Мы знаем, это маленькое количество… поэтому мы организовали дополнительные условия, можем открыть существующую стоянку в тестовом режиме бесплатно. Та же схема будет работать внизу — 5 минут для автомобилей и 10 минут для автобусов [для высадки пассажиров] бесплатно».
Директор аэропорта Мирзохид Турсунов разъясняет журналистам правила пользования эстакадой.
Как мы писали ранее, в рамках реконструкции международного аэропорта Ташкента пропускная способность воздушной гавани увеличится с 600 до 1200 пассажиров в час. Планируется строительство грузового терминала площадью 7500 кв. м, рассчитанного для обработки не менее 70 тысяч тонн груза в год и 200−220 тонн груза в сутки, административного здания для ситуационного центра аэропорта и военизированных структур, а также парковочных мест для автотранспортных средств. Кроме того, будет произведён капитальный ремонт искусственной взлётно-посадочной полосы, рулёжных дорожек и перрона аэропорта.