Toshkentdagi «O‘zekspomarkaz» ko‘rgazma majmuasi bazasida, shuningdek «Universal» va «Yoshlik» sport majmualaridagi koronavirus bemorlar uchun taqsimlash markazlari qayta ochilmoqda. Bu haqda Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev 1 iyul kuni kechqurun ma’lum qildi, deb xabar berdi poytaxt ma’muriyati matbuot xizmati.
Foto: Toshkent hokimligi.
Jahongir Ortiqxo‘jayev «Yoshlik» sport-sog‘lomlashtirish majmuasiga (Davlat xavfsizlik xizmati balansida) tashrif buyurdi, u yerda 2 iyul kuni soat 00:00 dan boshlab koronavirusga shubha qilingan bemorlarni qabul qilish va ularga birinchi tibbiy yordamni ko‘rsatishga mo‘ljallangan taqsimlash markazi ochildi.
Markaz 504 koyka-o‘rin, shu jumladan 60 ta koyka-o‘rinli jonlantirish bo‘limini o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, hokim 3 iyulga o‘tar kechasi «Universal» sport majmuasi bazasida 770 o‘rinli taqsimlash markazini ochish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Bungacha bu yerda O‘zbekiston gimnastikachilari Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rayotgan edi. Bu haqda 27 iyun kuni badiiy gimnastika jamoasi murabbiysi Yekaterina Pirojkova guruh mashg‘ulotlarida ma’lum qildi.
Shuningdek, Jahongir Ortiqxo‘jayev dushanba kuni «O‘zekspomarkaz» ko‘rgazma majmuasi negizida 700 o‘rinli taqsimlash markazi ishini ham qayta tiklashga ko‘rsatma berdi.
Jami bo‘lib 2000 nafar bemor uchun joylar zaxirasi shakllantirilishi kerak.
Payshanba kuni prezident Shavkat Mirziyoyev bir necha oy ichida birinchi marta masofadan turib yig‘ilish o‘tkazdi. Shu kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ham Zoom platformasi orqali jurnalistlar bilan matbuot anjumani tashkil qildi, deb xabar beradi «Gazeta.uz» muxbiri.
COVID-19 bemorlari uchun taqsimlash markazlari dekabr oyi boshida yopilgan edi. Keyinchalik, kasallanish darajasining pasayishi tufayli Virusologiya ilmiy-tadqiqot instituti hamda Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy-tadqiqot instituti klinikasi, shuningdek Klinik shoshilinch yordam kasalxonasi, Perinatal markazi va 3-sonli yuqumli kasalliklar shifoxonasi ham odatdagi ish rejimiga qaytdi.
«Gazeta.uz» 21 iyun kuni ikki haftadan kam vaqt ichida O‘zbekistonda aniqlangan koronavirus holatlarining kunlik o‘sishi ikki baravarga — kuniga 199 tadan 427 taga ko‘paygani haqida yozgan edi (30 iyun holatiga ko‘ra — 476 ta holat). Zangiota yuqumli kasalliklar shifoxonasi tashriflar sonining 2 barobarga, bemorlarning kasalxonaga yotqizilishi 1,5 barobarga oshgani haqida xabar berdi.
24 iyun kuni Innovatsiyalar vazirligi O‘zbekistonda ham yuqumliroq va xavfliroq hisoblangan «delta» koronavirus shtammini aniqlaganini tasdiqladi.
Koronavirus tarqalishi fonida 28 iyundan boshlab karantin cheklovlari kuchaytirildi. Shu bilan birga, ushbu cheklovlarga rioya qilmasdan ommaviy tadbirlarni o‘tkazish davom etmoqda, jamoat transportida esa ularga rioya qilish shunchaki mumkin emas.

В Ташкенте вновь открываются распределительные центры для больных коронавирусом, расположенные на базе выставочного комплекса «Узэкспоцентр», а также в спортивных комплексах «Универсал» и «Ëшлик». Об этом поздно вечером 1 июля сообщил хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев, передаёт пресс-служба столичной администрации.
Джахонгир Артыкходжаев посетил спортивно-оздоровительный комплекс «Ëшлик» (находится на балансе Службы госбезопасности), где с 00:00 2 июля откроется распределительный центр для приёма и оказания первой помощи пациентам с подозрением на коронавирус
В центре предусмотрено 504 койко-места, в том числе 60 койко-мест в реанимации.
Хоким также поручил в ночь на 3 июля открыть распределительный центр на базе спортивного комплекса «Универсал» на 770 мест. Здесь до этого гимнастки Узбекистана готовились к Олимпийским играм. Об этом 27 июня сообщала тренер сборной по художественной гимнастике в групповых упражнениях Екатерина Пирожкова.
Джахонгир Артыкходжаев также поручил в понедельник возобновить работу распределительного центра на 700 мест на базе выставочного комплекса «Узэкспоцентр».
В сумме должен быть сформирован резерв мест почти для 2000 пациентов.
В четверг президент Шавкат Мирзиёев провёл совещание, которое впервые за несколько месяцев прошло в дистанционном формате. В этот же день Агентство по противодействию коррупции организовала пресс-конференцию с журналистами через платформу Zoom, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Распределительные центры для пациентов с COVID-19 закрылись в начале декабря. Тогда из-за снижения уровня заболеваемости к привычному режиму работы вернулись Научно-исследовательский институт вирусологии и клиника НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных болезней, а также клиническая больница скорой помощи, перинатальный центр и инфекционная больница №3 в Ташкенте.
«Газета.uz» 21 июня писала, что менее чем за две недели ежедневный прирост выявляемых случаев коронавируса в Узбекистане вырос в более чем в 2 раза — с 199 до 427 случаев в день (статистика на 30 июня — 476 случаев). В Зангиатинской инфекционной больнице сообщили о росте числа обращений в 2 раза и госпитализаций пациентов в 1,5 раза.
24 июня в Мининноваций подтвердили, что в Узбекистане выявлен штамм коронавируса «дельта», считающийся наиболее заразным и опасным.
На фоне распространения коронавируса с 28 июня были усилены карантинные ограничения. При этом проведение массовых мероприятий без соблюдения этих ограничений продолжается, а в общественном транспорте соблюдать их просто невозможно.