Koronavirusga qarshi kurash shtabi a’zosi, sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i o‘rinbosari Nurmat Otabekov O‘zbekistonda koronavirusga qarshi majburiy emlash g‘oyasini to‘g‘ri deb hisoblaydi. Bu haqda u seshanba kuni AOKAda bo‘lib o‘tgan brifingda aytib o‘tdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda 3000 dan ortiq emlash markazlari va 800 ta mobil guruhlar tashkil etilgan, ammo emlash darajasi pastligicha qolmoqda.
«Afsuski, biz kuniga 130−140 ming kishini emlayapmiz. Hozirga qadar O‘zbekistonda 4,2 mln dozadan ortiq vaksinalar ishlatilgan. Deyarli 700 ming kishi butun emlash kursini to‘liq yakunladi. Bu juda kichik ko‘rsatkich», — deya qo‘shimcha qiladi Nurmat Otabekov.
SES rahbari o‘rinbosarining fikriga ko‘ra, O‘zbekiston emlash orqali aholining 60−70 foizida kollektiv immunitetni shakllantirishni ta’minlamaguncha, «vaziyatni barqaror ushlab turish mumkin bo‘lmaydi».
«Mening fikrimcha, majburiy emlash — bu to‘g‘ri g‘oya. Chunki biz o‘zimizni emlash orqali himoya qilamiz. Emlanish orqali biz nafaqat o‘zimizni, balki atrofimizni ham kasallikdan himoya qilamiz. Ehtimol, Rossiyaning tajribasini qo‘llash kerak, u yerda emlanmaganlarga ish joyiga borishga ruxsat berilmaydi», — dedi mutaxassis.
Nurmat Otabekovning aytishicha, O‘zbekistonda emlash bepul va ixtiyoriy bo‘lib qolmoqda.
Koronavirus shtabi a’zosi, shuningdek, karantin cheklovlarining kuchaytirilishi fuqarolarning iqtisodiy ahvoliga salbiy ta’sir ko‘rsatishini tushuntirdi. Shu bilan birga, u qat’iy cheklovlar bilan epidemiologik vaziyatni tezda barqarorlashtirish mumkinligini tan oldi.
Rossiyaning bir qator hududlarida fuqarolarning ayrim toifalarini koronavirusga qarshi majburiy emlash joriy etilmoqda. Moskva shahrida birinchi bo‘lib aholining bir qismini majburiy emlash joriy qilindi. Uning ortidan xuddi shu qaror Leningrad, Tver, Kemerovo, Sverdlovsk, Smolensk va boshqa viloyatlarning hukumatlari tomonidan qabul qilindi. Majburiy emlashdan tashqari, Moskva va viloyatlarda qo‘shimcha cheklovlar joriy etilmoqda.
Shuningdek, Tojikiston hukumati mamlakatning 18 yoshdan katta aholisi uchun koronavirusga qarshi majburiy emlashni e’lon qildi. Bugungi kunda mamlakatda Hindistonda ishlab chiqarilgan AstraZeneca vaksinasi va CinoVac kompaniyasining CinoVac vaksinalari qo‘llanilmoqda.
Uch oy ichida O‘zbekistonda, SSV ma’lumotlariga ko‘ra, 685,5 ming kishi koronavirusga qarshi to‘liq emlandi. Bu doimiy aholining (33,9 million) 2 foizi yoki 19 yoshdan katta bo‘lgan aholining 3,1 foizi demakdir.

Член штаба по борьбе с коронавирусом, заместитель начальника службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Нурмат Атабеков считает правильной идею обязательной вакцинации от коронавируса в Узбекистане. Об этом он заявил на брифинге в АИМК во вторник.
По его словам, в стране организовано свыше 3000 прививочных пунктов и 800 мобильных бригад, но темпы вакцинации остаются низкими.
«К сожалению, мы вакцинируем 130−140 тысяч человек в день. До сих пор в Узбекистане использовано свыше 4,2 млн доз вакцин. Полностью прошли весь курс вакцинации почти 700 тысяч человек… Эта очень маленькая цифра», — заявил он.
Замглавы СЭС считает, что пока Узбекистан не обеспечит формирование коллективного иммунитета у 60−70% населения через вакцинацию, «невозможно будет удерживать ситуацию стабильной».
«По моему мнению, обязательная вакцинация — это правильная мысль, потому что мы через вакцинацию защищаем себя. Значит, через прививку мы защищаем не только себя, но и окружающих от заболевания. Возможно, стоит применить опыт России, где не разрешают выходить на работу тем, кто не привился», — сказал специалист.
Нурмат Атабеков заявил, что пока в Узбекистане вакцинация остаётся бесплатной и добровольной практикой.
Член штаба по коронавирусу также объяснил, что ужесточение карантинных ограничений негативно влияет на экономическое положение граждан. При этом он признал, что при жёстких ограничениях можно быстрее добиться стабилизации эпидситуации.
Обязательная вакцинация от коронавируса отдельных категорий граждан вводится в ряде областей России. Первой обязательную вакцинацию части населения ввела Москва. Вслед за ней такое же решение приняли власти Московской, Ленинградской, Тверской, Кемеровской, Нижегородской, Свердловской, Смоленской и других областей. Помимо обязательной вакцинации Москва и регионы вводят дополнительные ограничения. Столичные рестораны, которые еще недавно расслабленно принимали гостей, ввели систему QR-кодов.
Например, в Омской области работники, занятые в сфере торговли, общественного питания, образования, здравоохранения, социальной защиты и социального обслуживания, подразделений финансовых организаций, МФЦ, транспорта общего пользования, такси, ЖКХ, госслужащие и другие должны пройти полный курс вакцинации до 28 августа.
В нескольких городах России накануне «Прямой линии с Путиным» прошли пикеты против обязательной вакцинации, которую противники называют незаконной.
Власти Таджикистана также объявили об обязательной вакцинации от коронавируса всех жителей страны старше 18 лет. На сегодняшний день жители могут привиться вакцинами от AstraZeneca индийского производства и китайской CoronaVac.
За три месяца в Узбекистане, по данным Минздрава, полностью вакцинированы от коронавируса 685,5 тысячи человек. Это около 2% от численности постоянного населения (33,9 миллиона), или 3,1% жителей в возрасте старше 19 лет. В СЭС ранее сообщали о планах вакцинировать к июню до 60% населения.