Oliy Majlis Qonunchilik palatasida birinchi o‘qishda konseptual qabul qilingan «Reklama to‘g‘risida"gi qonun loyihasi OAV va Mass-mediani qo‘llab-quvvatlash fondining tanqid va noroziligini keltirib chiqargan edi. Fondga ko‘ra, hujjatning hozirgi shaklda qabul qilinishi «mamlakatning butun media bozori moliyaviy barqarorligiga tuzatib bo‘lmaydigan darajada zarar yetkazadi va teleradiokanallar o‘z yillik daromadidan milliardlab so‘m yo‘qotishiga olib keladi».
Amaldagi «Reklama to‘g‘risida"gi qonun 1998 yilda qabul qilingan bo‘lib, undagi moddalar umumiy tusga ega bo‘lgan, hozirgi barcha realliklarni qamrab olmagan, deya qayd etdi parlament quyi palatasi matbuot xizmati.
Qonun loyihasi bilan mobil aloqa tarmog‘i orqali reklama tarqatilishiga faqat iste’molchining roziligi bilan yo‘l qo‘yilishi, dori vositasini taniqli shaxs, tibbiyot xodimi yoki tashqi ko‘rinishi shifokorning tashqi qiyofasiga o‘xshash shaxs ishtirokida reklama qilish, shuningdek, alkogol mahsulotlari reklamasi ta’qiqlanmoqda.
Tarkibida shakar, tuz va yog‘ miqdori yuqori bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlarini reklama qilishni ham ta’qiqlash ko‘zda tutilyapti.
Deputatlar tomonidan Internet reklamani tartibga solish uchun qonunchilikka Internet reklama tushunchasini kiritish, milliy qonunchilikning tatbiq etiladigan hududini aniqlash, O‘zbekistonda Internet reklamani joylashtirishni tartibga solish mexanizmini aniqlab olish takliflari kiritildi.
Kun.uz qonun loyihasi hozirdanoq tadbirkorlarda katta xavotir uyg‘otayotganiga e’tibor qaratdi.
«Bir tomondan, bu orqali iste’molchilarni ushbu turdagi mahsulotlardan, qaysidir ma’noda, himoya qilish niyati ko‘zlangan bo‘lsa, boshqa tomondan o‘z tovarlarini reklama qilish niyatida bo‘lgan soha vakillari faoliyatiga berilgan zarba ham bo‘ladi», — deb yozadi nashr.
Bolalar va reklama
Qonun loyihasining 16-moddasida qayd etilishicha, voyaga yetmaganlar tomonidan iste’mol qilinishi taqiqlangan mahsulotlarni iste’mol qilayotgan yoki ishlatayotgan voyaga yetmaganlarning tasvirlaridan foydalanish taqiqlanadi.
Biroq ushbu talab umumiy xarakterga ega bo‘lib, «lazeyka"larni keltirib chiqaradi. Masalan, voyaga yetmaganlar (18 yoshga to‘lmagan) foydalanmasligi kerak bo‘lgan mahsulotlarning tasdiqlangan ro‘yxati yo‘q. Bunday ro‘yxat bo‘lmay turib, qaysi mahsulot bu kabi toifaga tushishini oldindan bilish imkonsiz, deb yozadi Kun.uz.
Tarkibida qand, tuz va yog‘ miqdori yuqori bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlari reklamasi
Qonun loyihasida tarkibida shakar, tuz va yog‘ miqdori yuqori bo‘lgan mahsulotlar reklamasiga ham cheklovlar kiritayotgani (42-modda) ham tadbirkorlarning xavotirlarini keltirib chiqarmoqda.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Innovatsion rivojlanish, axborot siyosati va axborot texnologiyalari qo‘mitasi raisi, «Milliy tiklanish» fraksiyasi a’zosi Ilhom Abdullayev Aksent loyihasiga bergan intervyusida qaysi mahsulotlar tarkibida shakar saqlashi haqidagi savolga ekspertlarning hech biri javob bermasligini aytdi.
«Ya’ni tarkibida shakar bo‘lgan mahsulotlar — ularning assortimenti juda katta. „Shakar ko‘p“ deganingizda, baribir qandaydir tasnifga murojaat qilishingiz kerak. Va bu tasnifni ham amalga oshirish mumkin emas, chunki har xil maqsadlar va har xil vaziyatlarda ushbu chegaralarni turlicha aniqlash mumkin», — dedi u.
Deputatning fikricha, tarkibida shakar miqdori yuqori bo‘lgan mahsulotlar reklamasini cheklash bilan biz «o‘z oyog‘imizga bolta urgan bo‘lamiz».
«O‘zbekistonda o‘sadigan mevalar ko‘rib chiqilsa, ularning barchasi dunyodagi analoglaridan farq tarkibida shakar miqdori yuqoriligi bilan farq qiladi. Dunyoning hech bir joyida bunday cheklov mavjud emas, biz esa aynan tarkibida shakar miqdori yuqori bo‘lgan mahsulot ishlab chiqaradigan mamlakatmiz… Biz o‘z ishlab chiqaruvchilarimiz uchun to‘siqlar yaratmoqdamiz», — dedi Ilhom Abdullayev.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qo‘mita ushbu normaga o‘zgartirish kiritishni taklif qilmoqda. Ushbu masala Sog‘liqni saqlash vazirligi va Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi bilan yakuniy uchrashuvda muhokama qilinadi.
«Biz masalani ushbu me’yorlarni qonundan chiqarib tashlashgacha bo‘lgan ko‘rinishda ko‘tarib chiqmoqchimiz… Sog‘lom turmush tarziga odatlantirish masalalari reklama orqali hal qilinmaydi, ularni joriy etishning yanada samarali usullari mavjud. Biz reklamani cheklab, o‘zimizning ishlab chiqaruvchilar va reklama bozorini cheklaymiz», — dedi u.
Ilhom Abdullayev, shuningdek, 1998 yildan beri qonunga tahririy tusdagi yoki har safar reklama bozorini cheklaydigan 15 ta tuzatish kiritilganligini ta’kidladi.
«Birorta ham me’yor yangi bozorlarni, reklamani amalga oshirishning yangi usullarini ochadigan darajada liberal bo‘lmagan edi», — dedi deputat. Uning qo‘shimcha qilishicha, Innovatsion rivojlanish, axborot siyosati va axborot texnologiyalari qo‘mitasi «qonundagi barcha cheklovlarni olib tashlash» kayfiyatida.
Kun.uz diyetologlar yordamida tarkibida shakar, tuz va yog‘ miqdori yuqori bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlari toifasiga shirin ichimliklar, qadoqlangan meva sharbatlari, tayyor nonushtalar, qovurilgan taomlar, konditer mahsulotlari, xususan, pechene va tortlar, glyutensiz mahsulotlar, muzqaymoq, shokoladlar, ishlov berilgan go‘sht (kolbasa mahsulotlari), pishloq, yuqori kaloriyali kofe ichimliklari, shakar qo‘shilgan boshqa har qanday, kundalik iste’mol qilinadigan mahsulotlar reklama qilinishida qat’iy cheklovlar kiritilayotgan mahsulotlar turiga kirishini aniqladi.
Bunda amaldagi normativ hujjatlar orasida tarkibida qand, tuz va yog‘ miqdori yuqori bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlari topilmagan.
Qonun loyihasida berilgan taqiqlar talqinidan mavhumlik va noaniqliklar ufurib turadi, deb yozadi nashr. Bundan tashqari, reklama sohasini tartibga soluvchi qonunchilikning bu tarzda keskin normalar bilan «boyitilishi» mamlakatdagi tadbirkorlik va ishlab chiqarishning ahvoli, qolaversa, vakolatli organlarining moddiy-texnik bazasi tayyormi, degan savolni o‘rtaga tashlaydi.
Masalan, sog‘liqni saqlash tizimi bu kabi zararli va zararsiz moddalarni tasniflashga qanchalik tayyor? Tarkibida shakar, yog‘ yoki tuz miqdori qanchalik ko‘pligini aniqlovchi laboratoriyalar mavjudmi? Qanday asos bilan bu mahsulotda shakar, yog‘ yoki tuz kam yoxud ko‘p deyish mumkin? Kamlik va ko‘plikning chegarasi qancha bo‘ladi?
Biznes-ombudsman matbuot xizmatining xabar qilishicha, mazkur qonun loyihasi ishlab chiqilishi jarayonida, loyiha tashabbuskori tomonidan Biznes-ombudsman bilan tegishli tartibda kelishilmagan.
Qayd etish joizki, 2021 yil 20 aprelda qabul qilingan «Normativ-huquqiy hujjatlar to‘g‘rsida"gi yangi tahrirdagi Qonuniga asosan, tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirishga bevosita yoki bilvosita ta’sir ko‘rsatuvchi masalalarga doir loyihalar Biznes-ombudsman bilan majburiy tartibda kelishishi belgilangan.
«Shunga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga mazkur qonun loyihasi bo‘yicha Biznes-ombudsmanning xulosasi talab etilsa, taqdim etilgan loyiha tadbirkorlik faoliyatiga ta’siri nuqtai nazaridan ko‘rib chiqilib, qisqa muddatlarda xulosa berilishi ta’minlanadi», — deyiladi xabarda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2020 yil 10 dekabr kuni aholi o‘rtasida nosog‘lom turmush tarzi, tarkibida tuz, qand va yog‘ miqdori ko‘p bo‘lgan hamda xamirli taom va nonni me’yoridan ortiq iste’mol qilish holatlari ko‘p uchrashini ta’kidlagan edi. Buning uchun davlat rahbari xususiy sport inshootlari, vorkaut, mini-futbol, badminton, stritbol maydonlari va fitnes zallari barpo etishga tadbirkorlarni jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Законопроект «О рекламе», принятый концептуально в первом чтении в Законодательной палате Олий Мажлиса, вызвал критику и недовольство СМИ и Фонда поддержки масс-медиа. В фонде считают, что принятие документа в текущем виде «нанесёт невосполнимый урон финансовой стабильности всего медиарынка страны, теле- и радиоканалы потеряют миллиарды сумов общегодовых доходов».
Действующий закон «О рекламе» был принят в 1998 году и содержит общие нормы, которые «не полностью охватывают все реалии», отмечали в пресс-службе нижней палаты парламента.
Законопроектом предусматривается разрешение на показ рекламы через мобильную сеть только с согласия потребителя, а также запрет рекламы лекарств с участием знаменитостей, медицинского работника или человека, внешне похожего на врача, а также алкогольных напитков.
Кроме того, планируется запретить рекламу пищевых продуктов с высоким содержанием сахара, соли и жира.
Депутаты также предложили внести понятие интернет-рекламы в законодательство для её регулирования, определить сферу действия национального законодательства, регулирования механизма размещения интернет-рекламы в Узбекистане.
Kun.uz обратил внимание, что ожидаются проблемы и у других отраслевых предпринимателей, которые обеспокоены принятием этого закона.
«С одной стороны, он призван в определенном смысле защитить потребителей от этого вида продукции, а с другой стороны, — это удар по деятельности представителей отрасли, которые хотят продвигать свою продукцию», — пишет издание.
Дети и реклама
В статье 16 законопроекта отмечается, что запрещается использование изображений несовершеннолетних, потребляющих или использующих продукцию, запрещенную для потребления несовершеннолетними.
Но это требование несёт общий характер и создаёт «лазейки». Например, нет утвержденного списка продуктов, которые нельзя использовать несовершеннолетним (младше 18 лет). Без такого списка невозможно заранее узнать, какой товар попадет в эту категорию, уточняет Kun.uz.
Реклама пищевых продуктов с повышенным содержанием жиров, соли и сахара
Законопроект также накладывает ряд ограничений на рекламу продуктов с высоким содержанием сахара, соли и жира (статья 42), что также вызывают беспокойство у предпринимателей.
Председатель Комитета по вопросам инновационного развития, информационной политики и информационных технологий Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции «Миллий тикланиш» Илхом Абдуллаев в интервью проекту Aksent заявил, что никто из специалистов не ответит на вопрос, какие продукты являются сахаросодержащими.
«То есть сахаросодержащая продукция — её спектр очень большой. Когда вы будете говорить „с повышенным содержанием сахара“, то вам всё равно придётся прибегнуть к какой-нибудь классификации. А эта классификация также невозможна, потому как для разных целей и в разных ситуациях эти пороговые значения могут по-разному определяться», — сказал он.
Депутат считает, что ограничением рекламы продуктов с высоким содержанием сахара «мы фактически стреляем себе в ногу».
«Если посмотреть фрукты, которые растут у нас в Узбекистане, они все отличаются от мировых аналогов тем, что у них повышенное содержание сахара. Нигде в мире этого ограничения нет, а мы именно та страна, которая производит продукт с высоким содержанием сахара… Мы же своим производителям создаём препятствия», — отметил Илхом Абдуллаев.
По его словам, комитет предлагает данную норму откорректировать. Этот вопрос будет обсуждаться на финальной встрече с Министерством здравоохранения и Агентством по защите прав потребителей.
«Мы собираемся поставить вопрос критическим образом вплоть до того, чтобы снять эти нормы из закона… Вопросы привития здорового образа жизни через рекламу не решается, есть более эффективные способы, которые надо внедрять. Когда мы ограничиваем рекламу, вы ограничиваем своих товаропроизводителей и рынок рекламы», — считает он.
Илхом Абдуллаев также отметил, что с 1998 года в закон внесено 15 поправок, которые носили либо редакционный характер, либо с каждым разом ограничивали рынок рекламы.
«Ни одна норма не была либерализационной, которая бы открыла новые рынки, новые способы осуществления рекламы», — заявил депутат, добавив, что Комитет по вопросам инновационного развития, информационной политики и информационных технологий настроен на «максимальное изъятие ограничений из закона».
Kun.uz с помощью диетологов уточнил, что в категорию продуктов с высоким содержанием сахара, соли и жира могут попасть сладкие напитки, фасованные фруктовые соки, готовые завтраки, жареные продукты, кондитерские изделия, особенно печенье и торты, безглютеновые продукты, мороженое, шоколадные конфеты, мясные полуфабрикаты (колбасные изделия), сыр, высококалорийный кофейные напитки и прочие потребительские продукты с добавлением сахара.
При этом среди действующих нормативных документов не обнаружено перечня продуктов с высоким содержанием сахара, соли и жира.
Интерпретация запретов в законопроекте полна двусмысленности и двусмысленности, отмечает издание. Кроме того, «обогащение» законодательства, регулирующего рекламный сектор жёсткими нормами, ставит вопрос о готовности материально-технической базы компетентных органов.
Например, насколько готова система здравоохранения к классификации таких вредных и безвредных продуктов, существуют ли лаборатории, которые определяют, сколько в продукте сахара, жира или соли, какими будут предельные показатели «вредности» продуктов.
В пресс-службе бизнес-омбудсмана сообщили, что не получила данный законопроект для согласования в установленном порядке.
Стоит отметить, что в соответствии с законом в новой редакции «О нормативно-правовых актах» от 20 апреля 2021 года, проекты по вопросам, прямо или косвенно воздействующим на осуществление предпринимательской деятельности в обязательном порядке должны согласовываться с бизнес-омбудсманом.
«Соответственно, в случае, если Законодательной палате Олий Мажлиса потребуется заключение бизнес-омбудсмана по данному законопроекту, представленный проект в установленном порядке будет рассмотрен с точки зрения его воздействия на предпринимательскую деятельность и в кратчайшие сроки по нему будет предоставлено соответствующее заключение», — говорится в сообщении.
Президент Шавкат Мирзиёев 10 декабря 2020 года отмечал, что всё более учащаются проблемы, связанные с нездоровым образом жизни, чрезмерным употреблением продуктов с высоким содержанием соли, сахара, жиров, мучных блюд и хлебной продукции. Для этого глава государства дал указания по привлечению предпринимателей для строительства частных спортсооружений, площадок для воркаута и другой спортивной инфраструктуры, чтобы вовлечь людей в массовый спорт.