2020 yilda O‘zbekiston CAF (Charities Aid Foundation) xayriya yordam jamg‘armasi taqdim etgan xayriya indeksiga ko‘ra (World Giving Index) jahon reytingida 114 mamlakat orasida 2018 yildagi 53 o‘rindan 29-o‘ringa ko‘tarildi. Bu haqda Progozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti matbuot xizmati xabar bermoqda.
Mamlakat reytingi uchta yo‘nalishdagi o‘rtacha qiymat ko‘rsatkichlariga bog‘liq:
- xayriya tashkilotlariga tushgan mablag‘lar;
- aholining muhtoj qatlamiga yordam ko‘rsatish;
- ko‘ngilli sifatida ko‘mak berish.
O‘zbekiston 2020 yilda xayriya tashkilotlariga ajratilgan mablag‘lar bo‘yicha 18-o‘rinni (46%), muhtojlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri saxovat yordami ko‘rsatgan odamlar soni bo‘yicha 58-o‘rinni (57% fuqaro), ko‘ngilli sifatida ko‘mak berish bo‘yicha 62-o‘rinni (16%) egalladi.
Indoneziya 2020 yilgi jahon reytingida birinchi o‘rinni egalladi. Keniya ikkinchi, Nigeriya uchinchi o‘rinda qayd etildi. Mutaxassislar ushbu mamlakatlarda xayriya yordamining ko‘payishini kambag‘al aholi qatlamlarining ahvoli yomonlashayotgani, shuningdek, fuqarolik jamiyati va ko‘ngillilar harakati faollashgani bilan izohlashmoqda.
Pandemiya davrida odatda har doim birinchi o‘ntalikka kirgan mamlakatlar (AQSh, Buyuk Britaniya, Irlandiya, Kanada, Niderlandiya) o‘rniga, ilgari hech qachon yuqori pozitsiyani egallamagan mamlakatlar birinchi o‘ntalikdan o‘rin egalladi.
Quyi o‘rinlarni shuningdek Fransiya (106-o‘rin), Qozog‘iston (98-o‘rin), Turkiya (78-o‘rin), Germaniya (85-o‘rin) va Rossiya (67-o‘rin) egalladi.
«Xususiy xayriya yordami ko‘rsatish va ko‘ngillilik faoliyati har bir xalqning madaniyati, xayr-saxovat bilan bog‘liq qadriyatlari, dini, tarixi va xalqning urf-odatlaridan kelib chiqadi. Fuqarolarning xayriya ishlarida ishtirok etish darajasi fuqarolik jamiyati rivojlanganligidan va odamlar ijtimoiy muammolarni hal qilishga o‘z hissasini qo‘shishga qanchalik tayyor ekanliklaridan dalolat beradi», — deyiladi xabarda.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra «baxtli» mamlakatlar fuqarolari «boy» davlatlarnikidan ko‘ra ko‘proq xayriya qilishadi. Aholining o‘z hayotidan qoniqish darajasi va xayr-ehson qilishga moyilligi o‘rtasidagi bog‘liqlik mamlakatning moddiy farovonligi (YAIM) o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikdan statistik jihatdan ustunligi aniqlandi.
Tadqiqotlarda ishonarli demografik tendensiya aniqlandi. Unga ko‘ra, umuman olganda, odam yoshi kattaroq bo‘lsa, u ko‘proq o‘z mablag‘larini xayriya uchun sarflashga moyil bo‘ladi (lekin ba’zi rivojlanayotgan mamlakatlarda teskari tendensiya hukm surmoqda).
World Giving Index (jahon xayriya indeksi). Charitiz Eyd Faundeyshnning ushbu tadqiqoti xayriya yordam jamg‘armasi (CAF) tomonidan 2009 yildan buyon 15 yosh va undan katta yoshdagi aholi o‘rtasida tasodifiy tanlov asosidagi so‘rovnoma tarzida o‘tkazib kelinmoqda (kamida 1000 ta so‘rovnoma). Ba’zi yirik mamlakatlarda, masalan, Xitoy va Rossiyada so‘rovnoma qamrovi 2000 kishini tashkil etadi.
So‘rovnomalarda mamlakatning moddiy farovonlik darajasi, hayot sifatidan qoniqishi va fuqarolarning xayriya yordamiga moyilligi o‘rtasidagi bog‘liqliklar hisobga olingan; shuning uchun xayriya faoliyati modeli har bir mamlakatning o‘ziga xosdir. Masalan, ayrim mamlakatlarda odamlar xayriya tashkilotlariga oz mablag‘ ajratishadi, ammo ular doimiy ravishda muhtojlarga bevosita yordam ko‘rsatishadi.

В 2020 году Узбекистан поднялся с 53 места в 2018 году на 29 место из 114 стран в Мировом индексе благотворительности (World Giving Index), который был представлен благотворительным фондом CAF (Charities Aid Foundation). Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Института прогнозирования и макроэкономических исследований.
Рейтинг страны зависит от среднего значения по трем показателям:
• Денежные пожертвования в благотворительные организации;
• Оказание помощи нуждающимся людям;
• Работа в качестве волонтера.
Узбекистан в 2020 году занял 18 место (46%) по пожертвованиям в благотворительные организации, 58 место — по количеству людей, которые помогают другим напрямую (57% людей), 62 место — по оказанию помощи волонтерством (16%).
Мировой рейтинг 2020 года возглавила Индонезия. Кения заняла второе место, а Нигерия — третье. Эксперты связывают рост благотворительности в этих странах с ухудшением положения бедных слоев населения, а также активизацией гражданского общества и волонтерского движения.
В условиях пандемии вместо стран, которые обычно входили в первую десятку (США, Великобритания, Ирландия, Канада, Нидерланды), высшие позиции заняли государства, которые никогда раньше не входили в топ-10.
Последнее место (114) в рейтинге занимает Япония. Позицию Японии эксперты объяснили особенностями местной культуры, высоким уровнем государственного обеспечения нуждающихся и сложными правилами благотворительности в стране.
Низкие позиции заняли также Франция (106 место), Казахстан (98 место), Турция (78 место), Германия (85 место) и Россия (67 место).
«Частные благотворительные пожертвования и волонтерский труд исходят из культуры и традиций благотворительной деятельности, которые обусловлены историей, религией и обычаями каждой страны в отдельности, — говорится в сообщении. — Уровень участия граждан в благотворительности свидетельствует о развитии гражданского общества и о том, насколько люди готовы и способны внести личный вклад в решение общественных проблем».
В ходе исследования выявлено, что «счастливые» страны жертвуют больше, чем «богатые». Корреляция между степенью удовлетворенности населения своей жизнью и склонностью делать благотворительные пожертвования статистически сильнее, чем корреляция между склонностью делать благотворительные пожертвования и уровнем материального благосостояния страны (ВВП).
Была выявлена демографическая тенденция, согласно которой чем старше человек, тем больше денег он склонен жертвовать на благотворительность (хотя в отдельных молодых и развивающихся странах господствует противоположная тенденция).
World Giving Index (Мировой индекс благотворительности) — глобальное исследование Charities Aid Foundation и Gallup’s World View World Poll, которое проводится c 2009 года методом проведения опроса населения в возрасте от 15 лет и старше по случайному отбору и репрезентативной выборке (не менее 1000 анкет). В крупных странах, таких как Китай и Россия, размер выборки составил не менее 2000 человек.
В опросах учтены зависимости между уровнем материального благосостояния страны, степенью удовлетворенности респондентов качеством их жизни и склонностью ее граждан к благотворительным пожертвованиям, поэтому модель благотворительной деятельности в каждой стране уникальна. Например, в отдельных странах население жертвуют незначительные деньги в благотворительные организации, но при этом регулярно напрямую оказывают помощь нуждающимся.