Tayinlovga qadar fevral boshidan buyon u O‘zbekiston prezidentining iqtisodiyot sohalarini rivojlantirish, investitsiya va tashqi savdo siyosatini amalga oshirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgan edi.
Shuhrat Otaboyev (1978 yilda tug‘ilgan) Toshkent moliya instituti (2000), Yaponiya siyosiy fanlar milliy instituti (2005), prezident huzuridagi Davlat va jamiyat qurilishi akademiyasini (2010) tamomlagan.
Mehnat faoliyatini 1995 yilda Navoiy viloyatidagi 14-o‘rta maktabda ingliz tili o‘qituvchisi sifatida boshlagan. Toshkent texnika universiteti «Kamolot» markazi bosh buxgalteri (1998−2000) bo‘lib ishlagan.
Markaziy bank tizimida (2001−2018) turli mansablarda, jumladan, Monetar siyosat departamenti direktor o‘rinbosari (2006−2009), Valyuta ayirboshlash maxsus boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari, Ichki valyuta bozoridagi operatsiyalar departamenti direktori (2009−2014), Moliya iqtisod departamenti boshlig‘i (2014−2015), MB raisi o‘rinbosari (2017−2018) lavozimlarida faoliyat ko‘rsatdi. Xalq banki boshqaruv kengashi raisi o‘rinbosari (2015−2017) va «Ipoteka bank) boshqaruvi raisi (2018−2021) lavozimlarida ham ishlagan.

Шухрат Халдарович Атабаев назначен председателем правления Народного банка (Xalq banki), сообщил «Газете.uz» источник в банковской сфере.
До назначения с начала февраля он работал заместителем советника президента Узбекистана по вопросам развития отраслей экономики, реализации инвестиционной и внешнеторговой политики.
Шухрат Атабаев (1978 года рождения) окончил Ташкентский финансовый институт (2000), Национальный институт политических наук Японии (2005) и Академию государственного и общественного строительства при президенте (2010).
Ранее занимал разные должности в системе Центрального банка (2001−2018), в том числе заместителя директора Департамента монетарной политики (2006−2009), замначальника и начальника Специального управления по обмену валюты, директора Департамента по операциям на внутреннем валютном рынке (2009−2014), начальника Финансово-экономического департамента (2014−2015) и зампредседателя ЦБ (2017−2018). Он также был заместителем председателя правления Народного банка (2015−2017) и председателем правления «Ипотека-банка» (2018−2021).