Tokiodagi Olimpiya o‘yinlari ochilish marosimda O‘zbekiston bayrog‘ini bokschi Bahodir Jalolov va taekvondochi Nigora Tursunqulov ko‘tardi. Bayroqdorlarning o‘zgargani marosimdan bir necha soat muqaddam ma’lum bo‘ldi. 17 iyul kuni Milliy olimpiya qo‘mitasi bokschi Bobousmon Baturov va gimnastikachi Oksana Chusovitina bo‘lishini ma’lum qilgan edi.
«Menga nega o‘zgarish bo‘lganini izohlashmadi, shunchaki men bormasligimni aytishdi xolos. Ishtiyoqimni so‘ndirishdi. Bunday qilish noto‘g‘ri. Shunchaki tushuntirish mumkin-ku, hammamiz insonmiz-ku, tushunamiz», — dedi sportchi.
Hodisa ijtimoiy tarmoqlarda qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi. Oksana Chusovitina muxlislariga qo‘llab-quvvatlaganlari uchun minnatdorchilik bildirdi, biroq: «Kunni zimistonga aylantirmang. Bugun ochilish. Biz bu kunni uzoq kutdik. Keling xursand bo‘lamiz, kulamiz, barcha uchun muxlislik qilamiz. Tez orada musobaqalar boshlanadi va munosib chiqish qilish uchun bizga xotirjamlik kerak», — dedi.
Milliy olimpiya qo‘mitasi bayroqdorlar sportchilarni ortiqcha toliqtirmaslik uchun almashtirilganini ma’lum qildi. Chunki Boks va gimnastika bo‘yicha musobaqalar 24 va 25 iyuldan boshlanadi. MOQ ma’lumotlariga ko‘ra, yakuniy qaror 21 iyul kuni qabul qilingan.
«Ochilish marosimida ishtirok etish katta vaqt oladi. Unda uzoq muddat tik oyoqda turish va shaharchaga kech qaytilishini inobatga olish zarur. Ma’lumot uchun, Nigora Tursunqulova 26-iyul kuni bahslarga kirishsa, Bahodir Jalolov 29-iyuldan o‘z ishtirokini boshlaydi. Shu bois ularning tiklanib olishi uchun vaqt nisbatan ko‘proq», — deyiladi qo‘mita bayonotida.
Bokschi Bobousmon Baturov 27 iyul kuni 69 kg vaznda dominikanlik sportchi Rogan Polanko bilan 1/8 finalida jang qiladi, Nigora Tursunqulova esa 26 iyul kuni musobaqaga kirishadi. Sport gimnastikasi bo‘yicha qur’a tashlash marosimi 30 iyunda bo‘lib o‘tgan, birinchi bayroqdorlar tanlovi haqidagi qaror haqida esa 17 iyulda e’lon qilingan edi.

На церемонии открытия Олимпийских игр в Токио флаг Узбекистана несли боксёр Баходир Жалолов и таэквондистка Нигора Турсункулова. О смене знаменосцев стало известно за несколько часов до мероприятия. 17 июля Национальный олимпийский комитет сообщал, что знаменосцами станут боксёр Бобоусмон Батуров и гимнастка Оксана Чусовитина.
«Мне не объяснили, почему изменили, просто сказали, что я не иду, и всё, — ранее заявила 46-летняя гимнастка. — Мотивацию убили. Так делать нельзя. Можно просто объяснить, мы все люди, всё поймём», — сказала спортсменка.
Инцидент вызвал бурное обсуждение в социальных сетях. Оксана Чусовитина поблагодарила болельщиков за поддержку, но попросила «не омрачать сегодняшний день»: «Сегодня открытие. Мы так долго этого ждали. Давайте будем радоваться, улыбаться, болеть за всех. Скоро начнутся соревнования, и чтобы выступить достойно, нам нужно спокойствие».
Национальный олимпийский комитет прокомментировал смену знаменосцев желанием не перегружать спортсменов, поскольку соревнования по боксу и гимнастике стартуют 24 и 25 июля. По данным НОК, окончательное решение по этому вопросу было принято 21 июля.
«Посещение церемонии открытия занимает много времени. Необходимо долго стоять на ногах, также надо учитывать позднее возвращение в олимпийскую деревню. Для информации: Нигора Турсункулова начнет бои 26 июля, Баходир Джалолов — 29 июля. Так что у них будет сравнительно больше времени для восстановления», — заявили в комитете.
Боксёр Бобоусмон Батуров в весовой категории до 69 кг сразится с доминиканским спортсменом Роганом Поланко в 1/8 финала 27 июля — на день позже, чем Нигора Турсункулова (26 июля). Жеребьёвка же по спортивной гимнастике состоялась ещё 30 июня, а решение о выборе первых знаменосцев было оглашено 17 июля.