Yaqinda o‘z kareasini yakunlagan 46 yoshli Oksana Chusovitina Sport TV telekanaliga bergan intervyusida Tokiodagi yozgi Olimpiya o‘yinlaridagi chiqishidan keyingi his-tuyg‘ulari bilan o‘rtoqlashib, kelgusidagi rejalari to‘g‘risida so‘zlab berdi.
«Afsuski, finalga chiqa olmadim, lekin o‘ylaymanki, buning hech qanday qo‘rqinchli tomoni yo‘q. Chunki, o‘ylaymanki, men gimnastikada, sportning ushbu turida, qo‘limdan kelgan barchasini qildim. Bugun shunday tugaganidan xursandman — oyoqda qoldim va yiqilmadim», — dedi sportchi.
Boshlovchi yoki yosh sportchilarga murojaat qilar ekan, Oksana Chusovitina ularni nima bo‘lishidan qat’i nazar har doim olg‘a intilish va hech qachon taslim bo‘lmaslikka chaqirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, «har qanday mag‘lubiyat doim g‘alabaga eltadi».
«Shuncha insonlarning meni qo‘llab-quvvatlab turganidan baxtiyorman. Umid qilamanki, ular mening finalga tusha olmaganim yoki qayergachadir bora olmaganimdan xafa bo‘lishmadi. O‘ylaymanki, ularning barchasi gimnastikachi bo‘lganim va O‘zbekiston uchun chiqayotganim uchun muxlislik qilmoqdalar. Barchaga, butun O‘zbekistonga, Olimpiya qo‘mitamizga, Turizm va sport vazirligiga, federatsiyamizga shuncha yil meni qo‘llab-quvvatlaganlari uchun kattadan-katta rahmatlar aytishni xohlardim. Ulardan juda ham minnatdorman, ammo barchasi shu. Sizga katta rahmat, qat’iy hukm qilmang!» — dedi yozgi Olimpiadalar rekordchisi.
So‘zining oxirida Oksana Chusovitina O‘zbekistonda o‘z klubini ochish hamda bolalar sportini rivojlantirishga hissa qo‘shish orzusi borligini qo‘shimcha qilib o‘tdi.
25 iyul kuni gimnastikachi tayanib sakrash bo‘yicha saralash bosqichida 14,166 ochko to‘plab, 16 ishtirokchi orasida 11-o‘rinni egalladi va Tokiodagi yozgi Olimpiya o‘yinlarini tark etdi. O‘z chiqishidan so‘ng Chusovitina professional faoliyatini yakunlaganini e’lon qildi.
Endilikda sobiq gimnastikachi bokschi Bobousmon Baturov bilan birgalikda Olimpiada ochilishida O‘zbekiston bayroqdorlari bo‘lishi kerak edi, ammo marosimdan bir necha soat oldin ularning o‘rnini bokschi Bahodir Jalolov va taekvondochi Nigora Tursunqulova egallashdi.
Oksana Chusovitina — 1992 yil Barselonadagi Olimpiya o‘yinlari chempioni, uch karra jahon chempioni, Osiyo o‘yinlari g‘olibi. U yozgi Olimpiya o‘yinlarida ketma-ket sakkiz marta (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020) qatnashgan dunyodagi yagona gimnastikachi sifatida Ginnesning Rekordlar kitobiga kirdi. O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sportchi, «O‘zbekiston iftixori» faxriy unvoni, «Do‘stlik», «Mehnat Shuxrati» va «El-yurt hurmati» ordenlari sohibasi.

Завершившая накануне карьеру 46-летняя Оксана Чусовитина в интервью телеканалу Sport TV поделилась эмоциями после выступления в летних Олимпийских играх в Токио и рассказала о планах на будущее.
«К сожалению, не получилось попасть в финал, но думаю, что это в этом нет ничего страшного. Потому что я думаю, что сделала в гимнастике, в своём виде спорта всё, что смогла. Я рада, что сегодня закончила так — осталась на ногах и не упала», — сказала спортсменка.
Обращаясь к начинающим и молодым спортсменам, Оксана Чусовитина призвала их «всегда идти вперёд, несмотря ни на что, не опускать руки». По её словам, «любое поражение всегда ведёт к победе».
«Я очень рада, что меня столько людей поддерживают. Я надеюсь, они не огорчились, что я там не попала в финал или не пробилась куда-то. Я думаю, что они все болеют за меня потому что я гимнастка, выступаю за Узбекистан. Хочу сказать огромное всем спасибо, всему Узбекистану, нашему олимпийскому комитету, Министерству туризма и спорта, нашей федерации за то, что столько лет меня поддерживали. Я очень им благодарна, но на этом всё — теперь начнём развивать детский спорт в Узбекистане. Спасибо вам огромное, не судите строго!», — добавила рекордсменка летних Олимпиад.
В конце Оксана Чусовитина заявила, что мечтает открыть в Узбекистане свой клуб и развивать детский спорт.
25 июля гимнастка покинула летние Олимпийские игры в Токио, набрав в квалификационном раунде опорного прыжка 14,166 баллов и заняв 11-е место среди 16 участниц. После своего выступления Чусовитина объявила о завершении профессиональной карьеры.
Уже бывшая гимнастка вместе с боксёром Бобоусмоном Батуровым должны были быть знаменосцами Узбекистана на открытии Олимпиады, но за несколько часов до церемонии их заменили боксёром Баходиром Жалоловым и таэквондисткой Нигорой Турсункуловой.