AQSh Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazining (CDC) ma’lumotlariga ko‘ra, Moderna vaksinasi COVID-19 infeksiyasini 94% dan yuqori samaradorligi bilan oldini oladi. AQShning oziq-ovqat va dori-darmon mahsulotlari sifatini nazorat qiluvchi boshqarmasi (FDA) 18 yoshdan kattalarga COVID-19 ning oldini olish uchun Moderna vaksinasini ma’qullagan. Emlash kursi bir oy oralig‘ida qo‘llaniladigan 2 dozadan iborat.
Pfizer va BionTECH farmatsevtika kompaniyalarining vaksinalaridan farqli o‘laroq, Moderna oddiy sovutgichda saqlanishi mumkin, bu esa ularni keyinchalik O‘zbekistonning barcha hududlarida tarqatilishini osonlashtiradi.
Eslatib o‘tamiz, prezident Shavkat Mirziyoyev 23 iyul o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida 4 avgust kuni Amerikadan yana 3 mln doza vaksina olib kelinayotganini ma’lum qilgan edi.

29 июля из США в Узбекистан специальным рейсом будет доставлено 3 миллиона вакцины против коронавируса Moderna, сообщает ИА «Дунё».
США выделили вакцину на безвозмездной основе через программу Всемирной организации здравоохранения COVAX.
По данным Центров по контролю и профилактике заболеваний США (CDC), вакцина Moderna обладает эффективностью свыше 94%. Препарат разрешён для применения у лиц в возрасте 18 лет и старше. Курс вакцинации состоит из двух доз, вводимых с интервалом в 28 дней.
Вакцину Moderna можно хранить при нормальной холодильной температуре, что позволяет упростить их последующее распределение по всем регионам Узбекистана, отмечается в сообщении. В руководстве ВОЗ по поставкам и логистике вакцин против COVID-19 указано, что неоткрытые флаконы с этой вакциной могут храниться в холодильнике при температуре от 2 до 8 градусов до 30 дней.
Привоз партии вакцины Moderna на прошлой неделе анонсировал президент Шавкат Мирзиёев. Он отметил, что Узбекистан «с большими усилиями завозит вакцины» и призвал жителей страны вакцинироваться.