YUNESKO Umumjahon merosi qo‘mitasi koronavirus pandemiyasi sharoitida O‘zbekiston hukumatiga 2016 yilda jahon merosi obyektlarining «xavotirli ro‘yxati»ga kiritilgan Shahrisabzning tarixiy markazini qayta tiklash bo‘yicha ishlarni yakuniga yetkazishi uchun yana bir yil muddat taqdim etish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqida Turizm va sport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Qaror YUNESKO qo‘mitasining Xitoyning Fuchjou shahrida bo‘lib o‘tgan 44-sessiyasi jarayonida qabul qilindi.
Eslatib o‘tamiz, 2016 yilning iyulida YUNESKO Umumjahon merosi qo‘mitasining 40-sessiyasida qurilish ishlari vaqtida YUNESKOning Umumjahon madaniy va tabiiy merosni muhofaza qilish to‘g‘risidagi Konvensiya me’yorlari buzilgani sababli Shahrisabzning tarixiy markazini xavf ostida bo‘lgan Umumjahon merosi obyektlari ro‘yxatiga kiritishga qaror qilgan edi.
2018 yilda qo‘mitaning navbatdagi sessiyasi kun tartibidan Shahrisabzning tarixiy markazini Umumjahon merosi obyektlari ro‘yxatidan chiqarish masalasi o‘rin oldi, biroq shahar ro‘yxatda qoldi. 2019 yil yozida O‘zbekiston hukumatiga ikki yil muddatda Shahrisabzning tarixiy markazini «xavotirli ro‘yxat»dan chiqarish uchun regeneratsiya rejasini ishlab chiqish topshirildi.
Shahrisabzning tarixiy markazi 2000 yildan ziyodroq o‘tmishga ega bo‘lib, 2000 yilda YUNESKOning Umumjahon merosi obyektlari ro‘yxatiga kiritilgan. Shahar markazida Amir Temur va temuriylar davriga oid XIV-XV asrlarda barpo etilgan arxitektura yodgorliklari va qadimiy mavzelar joylashgan.

Комитет Всемирного наследия ЮНЕСКО принял решение в условиях пандемии коронавируса предоставить властям Узбекистана еще один год для завершения работ по восстановлению исторического центра Шахрисабза, который в 2016 году был помещен в «тревожный список» объектов всемирного наследия, сообщила пресс-служба Министерства туризма и спорта.
Решение принято в ходе 44-й сессии комитета ЮНЕСКО, состоявшейся в китайском Фучжоу.
Напомним, в июле 2016 года на 40-й сессии Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО было принято решение включить исторический центр Шахрисабза в Список объектов всемирного наследия, находящихся под угрозой, из-за нарушения во время строительных работ норм Конвенции ЮНЕСКО по охране всемирного культурного и природного наследия.
В 2018 году одним из вопросов на повестке очередной сессии комитета было исключение исторического центра Шахрисабза из Списка объектов Всемирного наследия, однако город удалось отстоять. Правительство Узбекистана летом 2019 года обязалось за два года разработать план регенерации исторического центра Шахрисабза для исключения его из «тревожного списка».
Исторический центр Шахрисабза, возраст которого превышает 2000 лет, был включен в Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2000 году. В центре города расположены архитектурные памятники и древние кварталы, которые относятся к времени правления Амира Темура и темуридов