Toshkentda OIV, Gepatit S va jinsiy aloqa yo‘li bilan yuqadigan infeksiyalar tashxisini qo‘yadigan harakatlanuvchi laboratoriya ishga tushirildi. Laboratoriya «Chegarasiz shifokorlar» tomonidan Respublika OITSga qarshi kurashish markazi bilan hamkorlikda yo‘lga qo‘yildi, deya xabar qildi tashkilot matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
Yaqin vaqtlarda maxsus uskunalar bilan jihozlangan avtobusda joylashgan laboratoriyaning Toshkent shahri va viloyati bo‘ylab faoliyat ko‘rsatish kutilmoqda. Keyinchalik laboratoriya-avtobus faoliyat radiusi yanada kengayishi mumkin.
«Ekspress mobil diagnostika bugungi kunda dunyoning ko‘plab mamlakatlarida amaliyotga joriy etilgan. U, bizning laboratoriyalarimizda bo‘lgani kabi, OIV, Gepatit S va sifilis kabi kasalliklarga joyida tezkorlik bilan barvaqt tashxis qo‘yishga imkon beradi. Ta’kidlayman, testlar anonim, tezkor va yuqori darajada malakali tarzda o‘tkaziladi. Shunday qilib, zarurat tug‘ilganida, bemorlarni o‘z vaqtida tibbiyot muassasalariga qayta yo‘naltirish imkoniyati paydo bo‘ladi», — dedi «Chegarasiz shifokorlar» doktori Dilorom Boboxodjayeva.

Передвижная лаборатория, которая будет проводить тестирование на ВИЧ, гепатит С и инфекции, передающиеся половым путем, открылась в Ташкенте. Лабораторию запустили «Врачи без границ» в сотрудничестве с Республиканским центром по борьбе со СПИДом, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе организации.
Планируется, что в ближайшее время лаборатория, расположенная в специально оборудованном автобусе, будет курсировать по Ташкенту и Ташкентской области. В дальнейшем радиус действия лаборатории-автобуса может быть расширен.
«Экспресс мобильная диагностика сегодня практикуется во многих странах мира. Она позволяет оперативно на месте проводить раннюю диагностику таких заболеваний, как — в случае нашей лаборатории, — ВИЧ, гепатит С и сифилис. Подчеркну, тестирование проводится анонимно, оперативно и квалифицированно на высоком уровне. Таким образом, появляется возможность в случае необходимости своевременно перенаправить пациентов в медицинские учреждения», — отметила доктор «Врачей без границ» Дилором Бабаходжаева.
Мобильная лаборатория может эксплуатироваться в любых климатических условиях, обеспечивая высокую точность исследований и соблюдение санитарно-гигиенических и эпидемиологических требований, отмечается в сообщении. Команда лаборатории будет состоять из врача и медицинской сестры (или лаборанта).