Payshanba kuni Tolibon Afg‘onistonning ikkinchi yirik shahri, xuddi shu nomdagi provinsiya markazi Qandahorni egalladi, deb xabar berdi RIA Novosti.
Harakat vakilining aytishicha, guruh gubernatorlik idorasi, xavfsizlik kuchlari qarorgohi va boshqa muhim muassasalarni bosib olgan. Shaharda qoldirilgan qurol, o‘q -dorilar va transport vositalari ham ularning qo‘liga o‘tgan.
Xuddi shu kuni Tolibon Afg‘onistonning eng yirik provinsiyalaridan biri Hirotni to‘liq bosib oldi. «Binolar, shu jumladan politsiya bosh shtabi ularning nazorati ostiga o‘tdi va hukumat kuchlari taslim bo‘ldilar. Tolibon, shuningdek, Hirotdagi barcha mahbuslarni qo‘yib yuborganlarini ma’lum qildi», — deyiladi RIA Novosti xabarida.
Juma kuni Tolibon Hilmand provinsiyasi markazi Lashkargoh shahrini egallab olganini e’lon qildi.
«Tolibon» ta’kidlashiga ko‘ra, ular o‘tgan hafta oxiridan beri mamlakat 34 provinsiyasining 10 dan ortig‘ining ma’muriy markazlarini, jumladan Zaranj, Puli-Xumri, G‘azni, shuningdek, eng yaqin Tojikiston chegara punkti hududidan 60 kilometr uzoqlikda joylashgan Qunduz shaharlarini egallab olgan.
Rasmiylar, o‘z navbatida, ba’zi shaharlar ustidan nazoratni qaytarganini ma’lum qilishgan, ammo to‘qnashuvlar davom etmoqda, deb yozadi RIA Novosti.
The New York Times yozishicha, AQSh prezident ma’muriyati bir oy ichida Afg‘oniston hukumati qulashi mumkinligiga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Afg‘onistondagi xavfsizlik holati yomonlashar ekan, AQSh Kobuldagi AQSh elchixonasi xodimlarini evakuatsiya qilish uchun 3000 askarini yuboradi. Buyuk Britaniya o‘z harbiylari va NATOning mamlakatdagi missiyasida qatnashgan Britaniya harbiylariga yordam bergan afg‘on fuqarolarini evakuatsiya qilish uchun 600 nafar askarni yuboradi. Kanada, shuningdek, elchixona xodimlarini evakuatsiya qilish uchun harbiy kuchlarni jo‘natmoqda.
«Tolibon» AQSh o‘z qo‘shinlarini Afg‘onistondan olib chiqishni boshlagach, hukumat kuchlariga qarshi hujum boshladi. AQSh armiyasi avgust oyining oxirigacha mamlakatni butunlay tark etishi kerak.

Движение «Талибан» в четверг захватило второй по величине город в Афганистане Кандагар — центр одноименной провинции, сообщает РИА Новости.
Представитель движения заявил, что группировка заняла офис губернатора, штаб сил безопасности и другие важные учреждения. В их руки также перешло оставленное в городе оружие, боеприпасы и транспортные средства.
В этот же день «Талибан» полностью занял одну из крупнейших провинций Афганистана Герат. «Здания, включая штаб полиции, перешли под их контроль, а правительственные силы „сложили своё оружие“. Талибы также сообщили, что освободили всех заключённых в Герате», — уточняет РИА Новости.
В пятницу талибы сообщили о захвате города Лашкаргах — центра провинции Гильменд.
По утверждениям талибов, с конца прошлой недели они захватили административные центры более 10 из 34 провинций страны, в том числе города Зарандж, Пули-Хумри, Газни, а также Кундуз, расположенный в 60 километрах от ближайшего погранперехода в Таджикистан.
Власти, со своей стороны, заявляют, что вернули контроль над некоторыми городами, но столкновения продолжаются, отмечает РИА Новости.
The New York Times пишет, что администрация президента США готовится к возможному краху афганского правительства в течение месяца. На фоне ухудшения ситуации с безопасностью в Афганистане США направят 3000 военных для эвакуации персонала американского посольства в Кабуле. Великобритания направит 600 военнослужащих для эвакуации своих граждан и граждан Афганистана, помогавших британским военным, которые участвовали в миссии НАТО в стране. Военные силы для эвакуации сотрудников своего посольства также отправляет Канада.
«Талибан» начал наступление на правительственные силы после начала вывода американских войск из Афганистана. Военные США должны полностью покинуть страну до конца августа.