2019 yil iyul oyida O‘zbekiston IIV YHXBB yo‘l harakati qoidabuzarliklari to‘g‘risidagi video yozuvlarni qabul qilish uchun maxsus veb-saytni ishga tushirdi: video.yhxbb.uz. Videoni yuborish orqali huquqbuzardan yig‘ilgan jarima miqdori hisobidan BHMning 5% miqdorida mukofot puli olish mumkin. Xohishga qarab, pulni xayriya ishlariga o‘tkazsa ham bo‘ladi.
2021 yil 1 yanvarga qadar YHXBB faqat avtomobil videoregistratorlarida yozib olingan qoidabuzarliklar yozuvlarni qabul qildi. Ammo endi har qanday video yozish moslamasidan, jumladan, videokuzatuv kameralari va mobil telefonlarda ham olingan videolarni yuklash mumkin.
«Gazeta.uz» yo‘l harakati qoidabuzarliklari qayd etilgan video yozuvni yuborish va mukofot pulini olish bo‘yicha batafsil qo‘llanmani oldinroq taqdim etgan edi.
10 avgust holatiga ko‘ra, saytdagi statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 470 mingga yaqin qoidabuzarlik yuklangan, shundan deyarli 165 mingtasi rad etilgan. Demak, DYHXX ma’muriy inspektorlari o‘rtacha olganda har uchinchi qoidabuzarlikni rad etishadi.
Buning asosli sabablari borligi tushunarli — video sifatining pastligi, mashina raqamining ko‘rinmasligi va boshqalar. Ammo ba’zida xodimlarning qarorlari savollar tug‘diradi: inspektorlar yuklangan videoga qo‘yiladigan barcha talablar bajarilgan taqdirda ham yozuvni rad qilishlari, og‘irroq jazo o‘rniga yengilroq jazo qo‘llashlari yoki hatto videoyozuvdagi qoidabuzarlikni «sezmasliklari» ham mumkin. Bundan tashqari, videolarni ko‘rib chiqishda bir qator boshqa muammolarni ham uchratish mumkin.
Videoyozuvlarni ko‘rib chiqish muddatining cho‘zilishi
Hukumat tomonidan tasdiqlangan videoyozuvlarni qabul qilish va ko‘rib chiqish tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq, DYHXX ma’muriy inspektorlari 3 kun ichida videolarni ko‘rib chiqishi va qaror qabul qilishi kerak. Qabul qilingan qaror haqidagi javob videoni yuklagan shaxsga elektron shaklda 15 kun ichida berilishi kerak.
Ammo amalda nizom tizimli ravishda buziladi, ko‘rib chiqish muddati esa 14 kungacha cho‘zilishi mumkin.
19 iyul kuni yuklangan qoidabuzarlik videosi 12 kun davomida ko‘rib chiqilgan.
23 iyulda yuklangan yana bir video faqat 10 kundan keyin — 2 avgustda ko‘rib chiqilgan.
Bu holatni ta’til paytida xodimlar sonining kamayishi bilan bog‘lash mumkin, lekin may oyida ham xuddi shunday holat kuzatilgan.
Bu yerda ko‘rib chiqish uchun 13 kun kerak bo‘lgan.
Bu holatda inspektorlar qoidabuzarlikni 14 kun davomida ko‘rib chiqishgan.
Shunga o‘xshash 8 kun va 10 kungacha murojaatlarni ko‘rib chiqish mart oyida, hatto fevralda 5 kunga cho‘zilishi kuzatildi.
Afsonaviy «yetkazilmadi» statusi
Yo‘l harakati qoidalarini buzgan ba’zi videolar DYHXX ma’muriy inspektori tomonidan ko‘rib chiqilgandan so‘ng «yetkazilmadi» statusini oladi.
video.yhxbb.uz saytidagi yo‘riqnomaga ko‘ra, bu status qoidabuzarlik to‘g‘risidagi ma’lumot texnik muammolar tufayli «Ma’muriy amaliyot» tizimiga qaror shakllantirish uchun yuborilmay qolganligini bildiradi.
Lekin, amalda, bir marta bunday statusni olgan ariza o‘z statusini boshqa o‘zgartirmaydi va «texnik muammolar» shu holicha doimiy qoladi. Natijada, YHQ buzilishi ma’muriy inspektor tomonidan tasdiqlanadi, lekin qabul qilingan qaror manziliga yetib bormaydi va aybdor jarima bilan jazolanmaydi.
Bunday statusni maxsus seriyali davlat raqami bo‘lgan xizmat avtomobillarining haydovchilari tomonidan sodir etilgan qoidabuzarliklar tasvirlangan videoyozuvlar olishi mumkin.
Masalan, oldinda turgan avtomobilni yo‘lning qarama-qarshi tomonidan quvib o‘tish va buning uchun jazolanmaslik mumkin.
20 daqiqadan so‘ng esa nazorat qilinmayotgan piyodalar o‘tish joyida bolalarga yo‘l bermasdan yana qoidani buzish va jazosiz qolish mumkin.
Og‘ir jazolarni yengilroqlari bilan almashtirish
Videoyozuvlarda inspektorlar katta miqdordagi jarimali qoidabuzarlik o‘rniga jazosi yengilroq bo‘lgan elementlarni topish holatlari ham kam emas.
Amaldagi yo‘l harakati qoidalariga ko‘ra, ikkitalik qalin chiziq (1.3) to‘rt yoki undan ko‘proq «polosali» yo‘llarda qarama-qarshi yo‘nalishdagi transport oqimlarini ajratib turadi. Shuning uchun, uni kesib o‘tish, qarama-qarshi kelayotgan transport uchun mo‘ljallangan yo‘lga chiqib ketishsh deb talqin qilinishi kerak.
Ammo inspektorlar ko‘pincha ikkitalik qalin chiziqning kesib o‘tilishini oddiy chiziq qoidalarini buzish deb izohlaydilar. Va 10 BHM miqdoridagi jarima o‘rniga qoidabuzar faqat 0,5 BHM jarimaga tortiladi.
Masalan, qarama-qarshi tomondan kelayotgan transport uchun mo‘ljallangan harakat qismi orqali boshqa avtomobilni quvib o‘tish va faqat chiziqni buzganlik uchun jarima olish mumkin.
Yoki, qarama-qarshi yo‘nalishdagi transport oqimlarini ajratadigan va yo‘llarning xavfli joylarida harakatlanish bo‘laklari chegaralarini belgilaydigan belgi chizig‘ini (1.1) kesib o‘tib, qarama-qarshi yo‘nalish uchun mo‘ljallangan yo‘ldan avtomobillarni quvib o‘tish va minimal jarima bilan qutilib qolish mumkin.
Shuningdek, bir vaqtning o‘zida ikkita yo‘l harakati qoidalarini buzgan holda, svetoforning taqiqlovchi belgisiga to‘xtagan transport oqimini qarama-qarshi tomondan quvib o‘tish va chiziq qoidalarini buzganlik uchun minimal jazo olish mumkin.
Quyidagi videoepizodda yo‘lda aniq ko‘rinib turgan ikkitalik qalin chiziq belgisi bor, uni kesib o‘tib, chapga burilish mumkin emas. Biroq, bu Gentra haydovchisining qarama-qarshi harakat uchun mo‘ljallangan yo‘ldan haydashga, chiziqni kesib o‘tishga va chapga burilishga to‘sqinlik qilmadi. Inspektor BHMning yarmi miqdoridagi jarima bilan oddiy chiziq qoidasining buzilishi to‘g‘risida qaror chiqardi.
Ko‘rinib turibdiki, belgi qoidalarini buzish — bu har qanday holatga mos keladigan inspektorlarning universal hukmidir. Quyidagi videoda Epica haydovchisi yo‘lchiroqning taqiqlovchi belgisiga o‘tib ketgani ko‘rsatilgan. Qoidabuzarlikni ko‘rib chiqayotgan inspektor bu yerda faqat belgi qoidasi buzilishini ko‘radi. 2 BHM jarimasi o‘rniga, haydovchi qizil chiroqda harakat qilgani uchun atigi 0,5 BHM to‘laydi.
Inspektorlar tomonidan yo‘l harakati qoidalarining yaqqol buzilganligining rad etilishi
Ba’zida DYHXX ma’muriy inspektorlari «Taqdim etilgan videoda ma’muriy huquqbuzarlik alomatlari yetarli emas» degan sabab bilan yo‘l harakati qoidabuzarliklari yaqqol aks etgan videoyozuvlarni rad etishadi.
Masalan, qarama-qarshi yo‘nalishdagi transport oqimlarini ajratuvchi qalin chiziqni bosib o‘tish va «Quvib o‘tish» mumkin emas belgisi hududida transport vositasini quvib o‘tish mumkin, lekin bu qoidabuzarlik deb hisoblanmaydi.
Bu yerda svetofor ishlaydi, fazalarning o‘zgarishi va teskari taymer vaqti yaqqol ko‘ringan. Ikkita haydovchilar svetoforning taqiqlovchi belgisiga o‘tib ketishdi, lekin inspektor «Svetoforlar to‘liq yonmayapti. Svetoforlarning to‘g‘ri ishlashi ko‘rinmayapti» sababi bilan qoidabuzarlikni rad qildi. Unda, svetoforlarning to‘g‘ri ishlashi qanday bo‘ladi?
Yo‘l harakati qoidalariga ko‘ra, «Harakat oldinga» yo‘l belgisi (4.1.1) uning oldida o‘rnatilgan harakatlanish bo‘laklarining kesishmasiga tegishli. Ushbu belgi bo‘lgan yerda orqaga burilish taqiqlanadi. Ammo inspektor jazo uchun asos yetarli emas deb hisobladi.
Quyidagi misolda, asosiy va qarama-qarshi tomondagi dublyor svetoforlarda signallar aniq ishlashi ko‘ringan. Inspektor bu fikrga qo‘shilmadi va qoidabuzarlikni rad etdi. Qizil chiroqqa o‘tib ketgan uch nafar haydovchi jazosiz qoldi.
Yo‘l harakati qoidalari va qoidabuzarliklar haqidagi shikoyatlarni ko‘rib chiqish to‘g‘risidagi nizomni erkin talqin qilish
Inspektorlarning qarorlariga qaraganda bir vaqtning o‘zida qoida buzish holati bo‘lishi yoki bo‘lmasligi mumkin. Quyidagi videolar bitta holatning ikkita ketma-ket fragmentlari.
Toshkent, Harbiy gospital hududidagi kichik avtomobil halqa yo‘li, qonunga bo‘ysunuvchi haydovchilar tirbandlikda turishibdi. Ammo ularning uddaburon birodarlari ajratish chizig‘i bo‘ylab tirbandlikni quvib o‘tishga qaror qilishdi. Birinchi qismda inspektorlar hammani aybdor deb hisoblashdi va BHMning yarmi miqdorida jarima to‘g‘risida qaror qabul qilishdi.
Shunga o‘xshash keyingi qismda esa qonunbuzarlar topilmadi.
Natijada, bir savol javobsiz qolmoqda — videoda tasvirlangan holat yo‘l harakati qoidalarining buzilishimi yoki yo‘qmi?
Videoyozuvlarni ko‘rib chiqayotgan inspektorlar qoidabuzarliklarni o‘ylab topilgan bahona bilan osonlikcha rad etishi va vaziyatni o‘z xohishiga ko‘ra talqin qilishi mumkin.
Quyidagi videodan ko‘rinib turibdiki, haydovchi svetoforga yaqinlashganda uning miltillovchi ruxsat belgisida o‘chib ketgan to‘xtash chizig‘ini old g‘ildiraklari bilan kesib o‘tganidan so‘ng to‘xtagan.
YHQning 15.2-bandida shunday deyilgan: oldindagi tirbandlik tufayli to‘xtashga majbur bo‘lgan haydovchi, agar bu transport vositalarining ko‘ndalang yo‘nalishda harakatlanishiga to‘sqinlik qilsa, qatnov qismining kesishishi yoki kesishmasiga kirmasligi kerak. Shunday qilib, haydovchi ushbu bandga rioya qilish maqsadida to‘xtadi.
Svetoforning taqiqlovchi belgisi to‘rt haydovchiga to‘sqinlik qilmadi, lekin inspektor «Yo‘l harakati qoidalariga rioya qilgan holda, video taqdim eting» bahonasi bilan videodagi qoidabuzarlikni rad etdi. Odamning inspektorga savol bergisi keladi: videoni yuklagan haydovchi yo‘l harakati qoidalarining aynan qaysi bandini buzgan? Agar u yo‘l harakati qoidalarini buzgan bo‘lsa ham, bu qanday va qaysi asosda boshqa haydovchilarning qoidabuzarliklarini rad etishga sabab bo‘lishi mumkin?
Bu yo‘l harakati xavfsizligini yaxshilashga mo‘ljallangan tizim har doim ham kerakli darajada ishlamasligiga ba’zi misollar xolos.
Birgina 2020 yilning o‘zida O‘zbekistonda 6982 YTH qayd etilgan, shundan 1689 tasi halokatli bo‘lib, ularda 1962 kishi vafot etgan.
Odamlarning bir qismi yo‘l harakati qoidalarini buzganda, boshqalari bunga ko‘z yumayotgan bir paytda mamlakatda eng asosiy tiyib turuvchi omillardan biri — jazoning muqarrarligi ishlamay qoladi.

В июле 2019 года ГУБДД МВД Узбекистана запустило специальный сайт по приëму видеозаписей о нарушениях ПДД: video.yhxbb.uz. Отправив видеозапись, можно получить вознаграждение в размере 5% от БРВ за счёт суммы штрафа, взысканного с нарушителя. Деньги можно по желанию отправить на благотворительность.
До 1 января 2021 года ГУБДД принимало записи нарушений, сделанные исключительно на автомобильные видеорегистраторы. Но теперь можно прикреплять видеозаписи с любых устройств видеосъёмки, включая камеры видеонаблюдения и мобильные телефоны.
«Газета.uz» уже делала подробную инструкцию, как отправить видеозапись о нарушении ПДД и получить за это вознаграждение.
По состоянию на 10 августа статистика сайта рапортует: загружено около 470 тысяч правонарушений, из которых почти 165 тысяч отклонено. Получается, что административные инспектора ГСБДД отклоняют в среднем каждое третье правонарушение.
Понятно, что для этого бывают веские причины — низкое качество видеозаписи, нечитаемый номер и другие. Но порой решения сотрудников вызывают вопросы — : инспекторы могут отклонить нарушение даже при соблюдении всех требований к загружаемому видео, вместо более тяжёлого наказания оформить более лёгкое, либо вовсе «не заметить» нарушение в видеозаписи. Помимо этого, при рассмотрении видеороликов встречается и ряд других проблем.
Затягивание сроков рассмотрения видеозаписей
Согласно утверждённому правительством положению о порядке принятия и рассмотрения видеозаписей, у административных инспекторов ГСБДД есть 3 дня на рассмотрение и вынесение решения. Ответ о вынесенном решении должен быть предоставлен загрузившему видеозапись в 15-дневный срок в электронном виде.
Но на практике положение систематически нарушается, а срок рассмотрения может затянуться и до 14 дней.
Видео с нарушениями, загруженное 19 июля, рассматривалось 12 дней.
Другую видеозапись от 23 июля рассмотрели лишь спустя 10 дней — 2 августа.
Можно было бы связать такое положение с уменьшением штата сотрудников в сезон отпусков, но такая же ситуация наблюдалась и в мае.
Тут на рассмотрение ушло 13 дней.
А в данном случае инспектора рассматривали нарушение 14 дней.
Аналогичное затягивание сроков на 8 дней и 10 дней соответственно наблюдалось в марте, и даже в феврале — на 5 дней.
Мифический статус «не доставлено»
Некоторые видеозаписи с нарушениями ПДД после рассмотрения административным инспектором ГСБДД получают статус «Не доставлено».
Согласно инструкции на сайте video.yhxbb.uz, этот статус означает, что правонарушение не удалось направить в систему административной практики для вынесения постановления в связи с техническими проблемами.
Но на деле заявление, однажды получившее такой статус, больше его не меняет, и «технические проблемы» остаются навсегда. В итоге получается, что нарушение ПДД подтверждено административным инспектором, но вынесенное решение не дойдет до адресата и виновник не понесет заслуженное наказание в виде штрафа.
Такой статус могут получать видеозаписи, на которых запечатлены нарушения водителей служебных автомобилей c регистрационными номерами специальных серий.
Например, можно объехать стоящее впереди транспортное средство по встречной стороне дороги и не понести наказания.
А спустя 20 минут можно снова нарушить ПДД, не уступив дорогу детям на нерегулируемом пешеходном переходе, и остаться безнаказанным.
Замена тяжёлых наказаний более лёгкими
Нередки случаи, когда инспекторы вместо нарушений с большими штрафами находят в видеозаписях их менее наказуемые элементы.
По действующим ПДД, двойная сплошная линия разметки (1.3) разделяет транспортные потоки противоположных направлений на дорогах, имеющих четыре полосы движения и более. Следовательно, её пересечение должно трактоваться, как выезд на сторону дороги, предназначенную для встречного движения.
Но зачастую инспектора трактуют пересечение двойной сплошной линии разметки банальным нарушением правил разметки. И вместо штрафа в 10 БРВ нарушитель получает штраф всего в 0,5 БРВ.
Например, можно обогнать по стороне дороги, предназначенной для встречного движения, и получить лишь штраф о нарушении разметки.
Или можно пересечь сплошную линию разметки (1.1), которая разделяет транспортные потоки противоположных направлений и обозначает границы полос движения в опасных местах на дорогах, объехать затор по стороне дороги для встречного движения и отделаться минимальным штрафом.
Также можно объехать по встречной стороне транспортный поток, остановившийся на запрещающий сигнал светофора, совершив сразу два нарушения ПДД, и получить минимальное наказание за нарушение правил разметки.
В приведённом ниже видеоэпизоде на дороге явно читаемая двойная сплошная линия разметки, а значит, пересекать и поворачивать налево в данном месте нельзя. Однако это не помешало водителю Gentra проехать по стороне дороги для встречного движения, пересечь разметку и повернуть налево. Инспектор вынес вердикт о простом нарушении разметки со штрафом в 0,5 БРВ.
Похоже, что нарушение правил разметки — это универсальный вердикт инспекторов, подходящий для любого случая. На видеозаписи ниже видно, как водитель автомобиля Epica проехал на запрещающий сигнал светофора. Рассматривающий нарушение инспектор увидел здесь лишь нарушение разметки. Вместо штрафа в 2 БРВ за проезд на запрещающий сигнал светофора водитель заплатит лишь 0,5 БРВ.
Игнорирование инспекторами очевидных нарушений ПДД
Порой административные инспекторы ГСБДД отклоняют видеозаписи, на которых явно видны нарушения ПДД, с причиной: «В представленном видео не было обнаружено достаточно признаков административного правонарушения».
Например, можно пересечь сплошную линию, разделяющую транспортные потоки противоположных направлений и обогнать транспортное средство в зоне действия знака «Обгон запрещен», но это не будет считаться нарушением.
Здесь работает светофор, явно запечатлена смена фаз и таймер обратного отсчета. Два водителя проехали на запрещающий сигнал светофора, но инспектор отклонил нарушение с причиной «Светофоры горят не полностью. Не видно что светофоры работают правильно». Как тогда правильно должны работать светофоры?
Согласно ПДД, действие знака «Движение прямо» (4.1.1) распространяется на пересечение проезжих частей, перед которым он установлен. Разворачиваться при наличии данного знака запрещено. Но инспектор посчитал, что оснований для наказания недостаточно.
В примере ниже исправно работают сигналы на основном и дублирующем светофоре с противоположной стороны. Инспектор с этим не согласился и отклонил нарушение. Три водителя, проехавшие на запрещающий сигнал светофора, остались безнаказанными.
Вольная трактовка ПДД и положения о рассмотрении обращений о нарушениях
Судя по решениям инспекторов, нарушение может быть и не быть одновременно. Видеозаписи ниже — два последовательных фрагмента одного и того же момента.
Ташкент, МКАД в районе Военного госпиталя, законопослушные водители стоят в пробке. Но их более находчивые собратья решают по цепочке объехать пробку по разделительной полосе. В первом фрагменте инспектора посчитали всех виновными и вынесли решение о штрафе в 0,5 БРВ.
А в аналогичном последующем фрагменте нарушителей не оказалось.
В итоге остается вопрос — то, что запечатлено на видеозаписи, всё-таки нарушение ПДД или нет?
Рассматривающие видеозаписи инспекторы могут с лёгкостью отклонять нарушения под надуманным предлогом и трактовать положение на свое усмотрение.
На представленной ниже видеозаписи видно, что водитель при приближении к светофору остановился на мигающий разрешающий сигнал светофора после пересечения фактически стертой стоп-линии передними колесами.
Пункт 15.2 ПДД гласит: водитель, который вынужден остановиться из-за образовавшегося впереди затора, не должен выезжать на перекресток или пересечение проезжих частей, если он создает препятствие для движения транспортных средств в поперечном направлении. Таким образом, водитель остановился с целью соблюдения данного пункта.
Включившийся запрещающий сигнал светофора не стал помехой для четверых водителей, но инспектор отклонил нарушение в видеозаписи под предлогом «Предоставьте видео, соблюдая ПДД». Хочется задать вопрос инспектору: какой именно пункт ПДД нарушил водитель, загрузивший видеоролик? Даже если он нарушил ПДД, каким образом и на основании чего это может стать причиной для отклонения нарушений других водителей?
Это лишь некоторые примеры того, что система, созданная для повышения безопасности дорожного движения, не всегда работает должным образом.
Только в 2020 году в Узбекистане было зарегистрировано 6982 ДТП, включая 1689 со смертельным исходом, в них скончалось 1962 человека.
Пока одни нарушают ПДД, а другие закрывают на это глаза, в стране так и не будет работать один из главных сдерживающих факторов — неотвратимость наказания.