So‘nggi paytlarda nogironligi bo‘lgan shaxslarga ko‘proq e’tibor qaratilmoqda, bu 28 iyulda O‘zbekistonda Nogironlarning huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya kuchga kirganligi bilan ham tasdiqlanmoqda. Bundan buyon Konvensiya davlatimizga nogironlarga barcha inson huquqlari va asosiy erkinliklarini boshqalar bilan teng asosda amalga oshirish uchun barcha zarur sharoitlarni yaratib berish majburiyatini yuklaydi.
Shunday huquqlardan biri «Ta’lim to‘g‘risida"gi qonunning 44-moddasida mustahkamlangan pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanish huquqidir. Shuningdek, ushbu qonunning 45-moddasida pedagog xodimlar tarkibining maqomi belgilanadi va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, ularning kasbiy faoliyatini amalga oshirish uchun tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlar yaratilishini kafolatlaydi.
I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun oliy o‘quv yurtlariga qabul uchun qo‘shimcha 2% kvota joriy etilgandan so‘ng, 2018−2019 o‘quv yilidan boshlab, pedagogika bo‘yicha diplomga ega bo‘lgan mutaxassislar soni sezilarli o‘sishi kutilmoqda. Biroq, shu bilan birga, turli darajadagi ta’lim muassasalaridagi munosabat va muhit bilan bog‘liq to‘siqlar tufayli ularni pedagogika sohasida munosib ish bilan ta’minlash bo‘yicha keskin muammo yuzaga kelmoqda.
Ko‘zi ojiz abituriyentlarni imtiyozli asoslar bilan oliy o‘quv yurtlariga qabul qilish 2% kvota joriy qilinishidan ancha oldin amalga oshirilayotgan edi va hozirgacha hukumatning alohida qarori bilan tartibga solinadi. Natijada, miqdoriy nuqtai nazardan, ko‘zi ojizlar orasida oliy ma’lumotli odamlar soni boshqa nogironligi bo‘lgan shaxslarga qaraganda ancha ko‘p. Afsuski, oliy o‘quv yurtlarini tugatgandan so‘ng, ko‘zi ojiz bitiruvchilar o‘z mutaxassisligi bo‘yicha ish topishda to‘siqlarga duch kelishadi.
Pedagogik faoliyat ko‘rish qobiliyati cheklangan kishilar uchun ustuvor mutaxassisliklardan biridir. Biroq, milliy ta’lim tizimining turli darajalarida ularning pedagogik faoliyat huquqini amalga oshirish uchun barcha zarur sharoitlar yaratilganmi?
Keling, ko‘zi ojiz pedagoglar uchun mavjud tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlarni o‘rganib, bu masalani tahlil qilamiz.
Shartli ravishda biz ko‘zi ojiz pedagoglarni uch turga bo‘lishimiz mumkin: ko‘rish qobiliyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarda ishlaydiganlar; umumiy ta’lim maktablarida ishlaydiganlar; oliy va o‘rta maxsus o‘quv muassasalarida ishlaydiganlar. Bu mutaxassislar guruhlarini alohida ko‘rib chiqamiz.
Maxsus maktablar hammani sig‘diraolmaydi!
Ko‘zi ojiz bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarda bolalar va o‘qituvchilar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish majburiy tartibda amalga oshiriladigan ishlar sirasiga kiradi. Ko‘zi ojiz o‘qituvchilar faoliyatini samarali olib borishi uchun maktab-internat kotib tayinlaydi. Umuman olganda, bu maktablardagi muhit ko‘zi ojiz pedagoglar uchun eng ijobiy muhitdir, chunki ular bu yerda ko‘rish qobiliyati cheklangan kishilarning mehnat qobiliyati haqidagi salbiy stereotiplarga va xurofotlarga to‘la jamiyatdan himoyalangan o‘z muhitlarida ishlashadi.
Ta’kidlash joizki, ko‘plab pedagogik oliy o‘quv yurtlarini tamomlagan ko‘zi ojiz talabalar aynan bir vaqtlar o‘zlari tahsil olgan maxsus maktablarida ish topishga intilishadi, chunki u yerda ular uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Bundan tashqari, maxsus maktab-internat o‘qituvchilari oddiy umumta’lim maktablari o‘qituvchilariga nisbatan ancha ahamiyatli ijtimoiy himoya bilan ta’minlangan.
Lekin maxsus maktablar hammani ham sig‘diraolmaydi! Butun respublika bo‘ylab ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun faqat 14 ta maktab-internat faoliyat ko‘rsatmoqda, ularda 2830 dan ortiq bola o‘qiydi va 823 o‘qituvchi va 606 tarbiyachi ishlaydi. Ko‘zi ojizlar jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda 66 mingdan ortiq ko‘rish qobiliyati cheklangan shaxslar ro‘yxatga olinganini inobatga oladigan bo‘lsak, oliy ta’lim muassasalarining barcha ko‘zi ojiz bitiruvchilarini ixtisoslashtirilgan maktablarda ishga joylashtirishning imkoni yo‘q.
Hozirgi vaqtda nogironligi bo‘lgan bolalarning 26,8 foizi ixtisoslashtirilgan maktablar va maktab-internatlarga qamrab olingan. O‘tgan yili qabul qilingan inklyuziv ta’limni rivojlantirish konsepsiyasida 2025 yilgacha maktab-internatdagi bolalar sonini bosqichma-bosqich 16%ga qisqartirish va umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘qiyotgan nogironligi bo‘lgan bolalarning ulushini hozirgi 16,5% dan 40% gacha oshirish ko‘zda tutilgan.
Agar ko‘zi ojiz bola oddiy maktabga o‘qishga kirsa, u uchun barcha oqilona qulayliklar oldindan tayyorlanishi kerak — qulay formatlardagi (Brayl alifbosida, katta shriftda yoki audio formatida) o‘quv materiallari. Maktabda ko‘rish qobiliyati cheklangan o‘quvchiga individual yordam ko‘rsatadigan malakali o‘qituvchilarning mavjudligi ham muhim ahamiyatga ega.
Ko‘zi ojiz o‘qituvchilar O‘zbekistonda inklyuziv ta’limni rivojlantirish uchun muhim inson resursiga aylanishi mumkin, chunki ular nafaqat ixtisoslashtirilgan pedagogik mahoratga ega (Brayl alifbosida yoki boshqa formatlarda bajarilgan uy vazifalari va nazorat ishlarini tekshirish), balki ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi o‘quvchilar bilan bo‘lishadigan hayotiy tajribaga ega. Bundan tashqari, agar ko‘zi ojiz o‘qituvchilar uchun zarur shart-sharoitlar yaratilsa, u holda ular nogironligi bo‘lmagan bolalarga ham ta’lim berishlari mumkin.
Umumta’lim maktablarining eshiklari ochiqmi?
Agar maxsus maktab-internatlar barcha ko‘zi ojiz universitet bitiruvchilarini yollay olmasa, ularning oddiy maktablardan ish qidirishdan boshqa ilojlari yo‘q. Ammo umumiy ta’lim maktablarining aksariyati ilgari bunday tajribaga ega bo‘lmaganligi bois nogironligi bo‘lgan o‘qituvchilarni ishga joylashtirish uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olishdan qo‘rqishadi. Ba’zilar hatto ko‘zi ojiz kishilar ta’lim muassasalarida umuman ishlamasligi kerakligini ochiq aytishadi.
Xalq ta’limi vazirining 2019 yil 28 dekabrdagi 406-sonli buyrug‘ining 19-bandiga muvofiq, hozirgi vaqtda Xalq ta’limi vazirligi ko‘zi ojiz o‘qituvchilar uchun «tarjimon-kotiba»larni ajratadi: «Ko‘zi ojiz o‘qituvchilar dars beradigan maktablarda har ikkita ojiz o‘qituvchiga 1,0 birlik tarjimon-kotiba ajratiladi. Agar maktabda bitta ko‘zi ojiz o‘qituvchi ishlasa, u uchun 1,0 birlik tarjimon-kotiba belgilanadi».
Shunga qaramay, Xalq ta’limi vazirligining mazkur buyrug‘i bilan ozchilik tanish va uning ba’zi kamchiliklari bor. Birinchidan, hujjatda ko‘rish qobiliyati bo‘yicha qaysi guruh nogironlarigiga ega o‘qituvchilarga bu xizmat ko‘rsatilishini aniq belgilanmagan. Masalan, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi adabiyotshunoslik aspiranturasini tamomlagan, «o‘zbek filologiyasi» yo‘nalishi bo‘yicha diplomga ega mutaxassis Madina Bolliyevaga bir yarim yildan buyon tarjimon-kotiba ajrata olishmayapti.
«Men Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumanidagi 187-sonli umumiy o‘rtata’lim maktabida ishlayman va rus tilida gapiradiganlar uchun o‘zbek tilidan dars beraman. Tarjimon-kotiba berish haqidagi yozma arizamga maktab direktori rozi bo‘ldi va bizning talabimiz tuman XTB moliya bo‘limiga yuborildi. Ular menga tarjimon-kotiba shtatini ajratishdi, lekin keyin ular men ko‘zi ojiz emasligim, balki ko‘rish qobiliyatim zaif bo‘lgani sababli Vazirlik qarori mezonlariga mos kelmasligimni aytishdi», — tushuntiradi ko‘rish bo‘yicha II guruh nogironligi bo‘lgan pedagog Madina Bolliyeva.
Ikkinchidan, tarjimon-kotibalarni tanlash tartibi va mezonlari ko‘rsatilmagan. Ba’zi maktablarda tarjimon-kotibaning oliy ma’lumotli bo‘lishi talab qilingan holatlar bo‘lgan. Lekin qaysi oliy ma’lumotli odam arzimagan maosh bilan tarjimon-kotiba bo‘lib ishlashga rozi bo‘ladi? O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti magistraturasini tugatayotgan ingliz tili o‘qituvchisi, I guruh nogironligi bo‘lgan Dildora Muslimova shunday vaziyatga tushdi.
«Men umumiy ta’lim maktabida ish topmoqchi bo‘lganimda, menga tarjimon-kotibam ingliz tilini biladigan oliy ma’lumotli bo‘lishi lozimligi sharti qo‘yildi. Lekin qanday oliy ma’lumotli odam tarjimon-kotibaning arzimas maoshi bilan ishlashga rozi bo‘ladi? Menimcha, bunday sharoitda hech kim bunday ishga rozi bo‘lmaydi. Shu bahona bilan maktab meni ishga qabul qilishdan bosh tortdi», — deydi Dildora Muslimova o‘z tajribasi haqida.
Ko‘pgina ojiz pedagoglar o‘z ehtiyojlariga qarab tarjimon-kotibalarini mustaqil tanlash imkoniyatiga ega emaslar. Bundan tashqari, «tarjimon-kotiba» so‘zining shakllanishi ham noqulaylik tug‘diradi. Bu ushbu lavozimga faqat ayollar talabgor bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi. Shuningdek, tarjimon-kotiba aynan qanday tarjima hizmatlarini ko‘rsatishi noma’lum, chunki ko‘zi ojiz shaxslar yozish va o‘qish uchun Brayl alifbosidan foydalanishadi va boshqa tilda gaplashishmaydi.
Bundan tashqari, «tarjimon-kotiba» shtat lavozimining nomi o‘qish va yozish uchun ko‘rsatiladigan cheklangan xizmatlar turini anglatadi va ko‘zi ojiz pedagoglarga individual hamrohlik qilish esa uning vazifalariga kirmaydi. Biroq, ta’lim muassasalarining binolarda ko‘pincha qulay muhit va oqilona qo‘layliklar yo‘qligi sababli, tarjimon-kotiba bu vazifalarni bajarishi kerak, aks holda o‘qituvchining mehnat qilishi uchun zarur imkoniyatlar yaratilmaydi.
Tarjimon-kotibaga qo‘yiladigan talablar — XTV tushuntirishlari
Xalq ta’limi vazirligi ko‘zi ojiz o‘qituvchilar uchun tarjimon-kotiblarni ajratish tartibi to‘g‘risidagi tushuntirish berish so‘rovimizga javoban, tarjimon-kotiblar ko‘zi ojiz o‘qituvchilarga tibbiy-mehnat ekspert komissiyalari (TMEK) tomonidan berilgan ishlarni bajarish mazmuni, hajmi, sifati va shartlariga qo‘yiladigan talablarga muvofiq mehnat faoliyatini amalga oshirish layoqati bo‘yicha tavsiyasiga (ma’lumotnoma) asosan tuman (shahar) moliya bo‘limlari tomonidan ajratilishini ma’lum qildi.
Boshqacha qilib aytganda, XTVning normativ-xuquqiy hujjatlarda kanday guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun tarjimon-kotibalar ajratilishi aniq belgilanmagan bo‘lib, TMEK tomonidan berilgan tibbiy xulosa tarjimon-kotiba xizmatlari bilan ta’minlashga asos bo‘lar ekan.
Shuningdek, Xizmatchilarning asosiy lavozimlari va ishchilar kasblari klassifikatoriga (XALIKK-2020) «Ko‘zi ojiz mutaxassis kotibi» xizmatchi lavozimi 5505 tartib raqami ostida kiritilganligi haqida XTVdan qo‘shimcha ma’lumot oldik. Unda «Ko‘zi ojiz mutaxassis kotibi» xizmatchi lavozimiga texnik xodim talabi ko‘rsatilgan ekan.
Klassifikatorga ko‘ra, bunday xodimlar «4» kodiga muvofiq tegishli ma’lumotga ega bo‘lishlari kerak: «boshlang‘ich kasbiy ma’lumot va kasbiy tajriba yoki o‘rta-maxsus ta’lim yoki ta’lim muassasalari yoki kasb-hunar ta’limi dasturlari bo‘yicha uzoq muddatli kasbiy tayyorgarlik kurslari yoki validatsiyadan o‘tgan kamida 1 yil davom etadigan kasb-hunar ta’limi dasturlari».
Shu nuqtai nazardan, ba’zi maktablarning ko‘zi ojiz o‘qituvchining tarjimon-kotibasi o‘zi oliy kasbiy ma’lumotga ega bo‘lishi kerakligi haqidagi talablari asossizdir. XALIKK-2020 klassifikatoriga ko‘ra, tarjimon-kotibalar lavozimida, shuningdek, o‘rta maxsus ma’lumotli yoki kasbiy tayyorgarlik kurslarini tamomlagan shaxslar ishlashlari mumkin.
Yaqinda qabul qilingan Xalq ta’limi vazirining 1 iyuldagi 206-sonli buyrug‘ining 17-bandiga binoan tarjimon-kotibaning vazifalari ham tasdiqlangan. Biroq, o‘qituvchilarning maktab ichkarisida va tashqarisida harakatlanishiga individual yordam ko‘rsatish vazifalari kiritilmagan. Bunday vazifalar nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimi rivojlangan mamlakatlarda odatda shaxsiy yordamchilar bajaradigan vazifalar turiga kiradi.
OTMlar, kollejlar va litseylar eshigi yopiqligicha qolmoqda
Afsuski, xalq ta’limi tizimida amalda bo‘lgan hattoki bunday normativ-huquqiy hujjat Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tizimida yo‘q: tarjimon-kotibalar OTM, kollej va litseylarda faoliyat yuritayotgan yoki yuritishni istagan ko‘zi ojiz pedagoglar uchun ajratilmaydi. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilarini shaxsiy yordamchilar bilan ta’minlash tartibini muvofiqlashtiruvchi qonuniy asos yo‘q.
OTMlar, kollejlar va litseylarning ko‘zi ojiz pedagoglarini qo‘lda sanash mumkin, chunki ularga pedagogik faoliyatni amalga oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratilmagan. Ish bilan ta’minlangan kam sonli pedagoglar esa shaxsiy yordamchilari xarajatlarini o‘z maoshidan to‘lashga majbur bo‘lmoqdalar.
Nogironlarning huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaga asosan oqilona qulayliklarni taqdim etishda rad etish nogironlik belgisi bo‘yicha kamsitish deb hisoblanadi. Shunday qilib, ko‘rish qobiliyati cheklangan o‘qituvchilarning Oliy ta’lim vazirligi tizimida pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanish huquqi cheklanmoqda.
Ko‘zi ojiz pedagoglarni oqilona qulayliklar bilan ta’minlashning muvaffaqiyatli amaliyoti misollaridan biri — Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti rahbariyatining yaqinda qabul qilgan ko‘zi ojiz pedagoglarga o‘zlarining tanlovlari asosida shaxsiy yordamchini taqdim etish qaroridir. Biroq, bu amaliyot OTM ma’muriyatining xayrixohligiga bog‘liq bo‘lgan birgina holatdir.
Ko‘zi ojiz o‘qituvchilarning ochiq kamsitilishiga yo‘l qo‘ymaslik va ularning pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanish huquqini ta’minlash uchun tizimli choralar ko‘rish zarur. Ko‘zi ojiz pedagoglarni mehnat faoliyatiga jalb qilish ko‘zi ojiz shaxslarni samarali ijtimoiy himoya qilish, shuningdek, inklyuziv ta’limni rivojlantirish va umuman inklyuziv jamiyat yaratish vazifasi bo‘lib xizmat qiladi.
Ta’lim tizimiga ko‘zi ojiz pedagoglarni qanday jalb qilish mumkin?
Ko‘zi ojizlarning katta qismi oliy ma’lumot olishiga qaramay, ularning ko‘pchiligi o‘z salohiyati haqidagi salbiy stereotiplar va oqilona qulayliklarning yo‘qligi tufayli o‘zlarini professional darajada namoyon qila olmayaptilar. Turli darajadagi ta’lim muassasalariga ishga kira olmasligi ko‘zi ojiz pedagoglarning nogironligi bo‘lmagan o‘qituvchilar bilan teng asosda pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanish huquqini cheklaydi.
Mazkur muammoni nafaqat ko‘zi ojiz pedagoglar, balki ko‘rish qobiliyati cheklangan barcha kishilar uchun shaxsiy yordamchi (ingliz tilida «personal assistant») xizmatini joriy etish orqali hal qilish mumkin. Shuning uchun, «tarjimon-kotibalar» degan tor tushunchani shaxsiy yordamchilarga o‘zgartirish zarur, chunki bu konsepsiya ularning funksional vazifalarini kengaytirishga va bunday xizmatlarni ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi fuqarolarning barcha toifalariga taqdim etishga xizmat qiladi.
Ko‘zi ojiz o‘qituvchilarga ta’lim muassasasi turidan qat’i nazar — maktabgacha ta’lim muassasasi, maktab, o‘rta maxsus yoki oliy ta’lim muassasasi bo‘ladimi, shuningdek davlat yoki xususiy ta’lim muassasasi bo‘ladimi, shaxsiy yordamchilar ajratilishi lozim.
Buning uchun, birinchi navbatda, qonuniy huquq va erkinliklarini amalga oshirish uchun nafaqat ojiz pedagoglarga, balki ko‘rish qobiliyati cheklangan barcha kishilarga ularning ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda shaxsiy yordamchi xizmatlari ko‘rsatishning yagona me’yoriy-huquqiy bazasini takomillashtirish va ishlab chiqish zarur. Masalan, shaxsiy yordamchilarning xizmatlariga hozirda shunga o‘xshash ijtimoiy xizmatlar bilan ta’minlanmagan ko‘zi ojiz OTM talabalari ham muhtoj.
«Nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari to‘g‘risida"gi qonunga Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaga muvofiq «oqilona qulayliklar» ta’rifini, shuningdek «Keksalar, nogironlar va aholining boshqa ijimoiy ehtiyojmand toifalari uchun ijtimoiy xizmatlar to‘g‘risida"gi qonunga «shaxsiy yordamchilar» ta’rifini kiritish zarur. Shuningdek, mazkur xizmat qonun va idoraviy me’yoriy hujjatlarda nogironlarning qaysi toifalari va guruhlariga va qay darajada ko‘rsatilishini aniq belgilash maqsadga muvofiqdir.
Shuningdek, shaxsiy yordamchilar xizmatlarini ko‘rish qobiliyati cheklanganlarga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari ro‘yxatiga kiritish zarur. Shu bilan birga, shaxsiy yordamchilarni mavjud ma’lumotlar bazasidan tanlash imkoniyati bilan davlat byudjeti hisobidan shaxsiy yordamchilar xizmatining kafolatlangan minimal soatlarini qonuniylashtirish kerak.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tibbiy va ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi huzurida shaxsiy yordamchi xizmatining tashkil etilishi nafaqat ta’lim sohasi uchun, balki nogironligi bo‘lgan shaxslar hayotning barcha sohalarida shaxsiy yordamchilarni to‘g‘ri tayyorlash va qayta tayyorlash orqali ko‘rsatiladigan xizmatlar sifatini to‘g‘ri nazorat qilishni ta’minlaydi.
Mualliflarning fikri tahririyat nuqtayi nazarini ifodalamasiligi mumkin.
Abdullo Abduxalilov — Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti Ijtimoiy ish kafedrasi dotsenti, sotsiologiya fanlari nomzodi, O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasi raisining strategik rejalashtirish bo‘yicha o‘rinbosari.

В последнее время людям с инвалидностью уделяется всё большее внимание, что также подтверждается вступлением в силу Конвенции о правах инвалидов в Узбекистане 28 июля. Отныне Конвенция обязывает наше государство создавать все необходимые условия для лиц с инвалидностью в целях осуществления ими всех прав человека и основных свобод наравне с другими.
Одним из таких прав является право на занятие педагогической деятельностью, закрепленное в статье 44 закона «Об образовании». Статья 45 данного закона также определяет статус педагогических работников и гарантирует обеспечение их социальной поддержки и создание организационно-правовых условий для осуществления их профессиональной деятельности.
После введения дополнительной 2-процентной квоты приёма в вузы для лиц с I и II группой инвалидности начиная с 2018/2019 учебного года ожидается значительный рост количества дипломированных специалистов с инвалидностью в педагогике. Но в то же время в связи с отношенческими и средовыми барьерами на пути их трудоустройства в учебных заведениях разных уровней остро встаёт проблема обеспечения достойной занятости в педагогической сфере.
Приём в вузы незрячих абитуриентов на льготных основаниях осуществлялся уже давно, до введения 2-процентной квоты, и до сих пор регулируется отдельным постановлением правительства. В результате в количественном отношении получивших высшее образование среди незрячих намного больше, чем среди людей с другими формами инвалидности. К сожалению, после окончания вузов незрячие выпускники сталкиваются с барьерами при поиске работы по своей специальности.
Педагогическая деятельность является одной из приоритетных специальностей для лиц с инвалидностью по зрению. Однако созданы ли все необходимые условия для реализации их права на труд на разных уровнях системы национального образования?
Давайте разберёмся в этом вопросе, изучив существующие организационно-правовые условия для незрячих педагогов.
Условно мы можем разделить незрячих педагогов на три типа: работающие в специализированных школах-интернатах для детей с инвалидностью по зрению; работающие в общеобразовательных школах; работающие в высших и средних специальных учебных заведениях. Рассмотрим эти группы специалистов по отдельности.
Спецшколы не резиновые!
Создание необходимых условий для детей и педагогического состава в специализированных школах-интернатах для незрячих детей уже в порядке вещей. Для незрячих преподавателей школа-интернат выделяет секретаря, чтобы они могли эффективно работать. В целом атмосфера в этих школах наиболее благоприятная для незрячих педагогов, потому что они находятся в своей среде, отгороженной от общества, полного негативных стереотипов и предрассудков о трудовых способностях лиц с инвалидностью по зрению.
Следует отметить, что многие незрячие студенты, заканчивающие педагогические вузы, стремятся трудоустроиться именно в своих спецшколах, где они сами когда-то учились, потому что для них там созданы все необходимые условия. Более того, педагоги спецшкол-интернатов обеспечены более значительной социальной защитой в сравнении с педагогами обычных общеобразовательных школ.
Но спецшколы не резиновые! По всей республике функционируют лишь 14 школ-интернатов для слабовидящих и незрячих детей, где обучаются более 2830 детей и работают 823 преподавателя и 606 воспитателей. Учитывая, что в Узбекистане, по данным Общества слепых, зарегистрировано более 66 тысяч лиц с инвалидностью по зрению, трудоустроить всех незрячих выпускников вузов в специализированных школах просто невозможно.
В настоящее время 26,8% детей с инвалидностью обучаются в специализированных школах и школах-интернатах. Принятая в прошлом году Концепция развития инклюзивного образования предполагает постепенное сокращение количества детей в школах-интернатах до 16% к 2025 году с повышением доли детей с инвалидностью, обучающихся в общих средних школах с нынешних 16,5% до 40% в 2025 году.
Если незрячий ребенок поступает на учёбу в обычную школу, то для него необходимо заранее создать все разумные приспособления — учебные материалы в доступных форматах (на азбуке Брайля, крупным шрифтом или в аудиоформате). Не менее важным является наличие в школе квалифицированных педагогов, которые могли бы оказать индивидуальную поддержку ученику с инвалидностью по зрению.
Незрячие педагоги могут стать важным кадровым ресурсом для развития инклюзивного образования в Узбекистане потому, что они имеют не только специализированные педагогические навыки (проверка домашних и контрольных работ, выполненных на азбуке Брайля или в других форматах), но и жизненный опыт, которым они могут поделиться со слабовидящими и незрячими учащимися. Кроме того, если создать необходимые условия для незрячих педагогов, то они могут преподавать детям и без инвалидности.
Открыты ли двери общеобразовательных школ?
Если спецшколы-интернаты не могут принимать на работу всех незрячих выпускников вузов, им не остаётся другого выбора, кроме как искать работу в обычных школах. Но большинство общеобразовательных школ боятся брать на себя ответственность за трудоустройство преподавателей с инвалидностью, потому что ранее не имели такого опыта. Некоторые даже открыто говорят, что незрячим лицам вообще нельзя работать в образовательных учреждениях.
В настоящее время Министерство народного образования выделяет «переводчиков-секретарей» (на узбекском «таржимон-котиба») для незрячих педагогов согласно пункту 19 приказа министра народного образования №406 от 28 декабря 2019 года: «В школе, где преподают незрячие учителя, на каждых двух незрячих учителей вводится 1,0 единица переводчика-секретаря. Если в школе работает один незрячий преподаватель, то для него вводится 1,0 единица переводчика-секретаря».
Тем не менее, о данном приказе МНО мало кто знает, и он имеет некоторые недостатки. Во-первых, в документе конкретно не указано, педагогам с какой именно группой инвалидности по зрению доступна данная услуга. Например, дипломированному специалисту по направлению «узбекская филология», окончившему аспирантуру Академии наук Узбекистана по литературоведению, Мадине Боллиевой уже как полтора года не могут выделить переводчика-секретаря.
«Я работаю в средней общеобразовательной школе №187 Мирзо-Улугбекского района Ташкента и преподаю узбекский язык для русскоговорящих классов. На моё письменное заявление о предоставлении секретаря-переводчицы директор школы дал согласие, и наш запрос был отправлен в финансовый отдел РайОНО. Они выделили мне штат секретаря-переводчицы, но затем сказали, что я не подхожу по критериям указа Министерства потому, что я не слепая, а слабовидящая», — объясняет педагог с инвалидностью по зрению II группы Мадина Боллиева.
Во-вторых, не указан порядок и критерии отбора переводчиков-секретарей. Бывали случаи, когда в некоторых школах настаивали на том, чтобы переводчик-секретарь имела высшее образование. Но какой человек с высшим образованием согласится работать переводчиком-секретарём с мизерной заработной платой? В такую ситуацию попала преподавательница английского с инвалидностью по зрению I группы Дилдора Муслимова, заканчивающая магистратуру Узбекского государственного университета мировых языков.
«Когда я хотела трудоустроиться в общеобразовательную школу, там мне поставили условие, чтобы моя переводчик-секретарь также имела высшее образование со знанием английского языка. Но какой человек с высшим образованием согласится работать за незначительную заработную плату переводчика-секретаря? Я думаю, никто не согласится на работу в таких условиях. Под этим предлогом школа отказалась трудоустраивать меня», — рассказывает о своём опыте Дилдора Муслимова.
У многих незрячих педагогов отсутствует возможность независимого выбора своих переводчиков-секретарей исходя из своих потребностей. Более того, смущает сама формулировка «таржимон-котиба» («переводчик-секретарша»). Она подразумевает, что на эту должность могут претендовать только женщины. Также неясно, какие именно услуги перевода оказывает секретарь потому, что незрячие лица не общаются на другом языке, кроме как используют тактильный шрифт Брайля для письма и чтения.
Более того, название штатной должности «переводчик-секретарь» подразумевает ограниченный характер предоставляемых услуг чтения и письма, при этом индивидуальное сопровождение незрячего педагога, получается, не входит в её обязанности. Однако с учётом частого отсутствия доступной среды и разумных приспособлений в зданиях школ выполнение этой функции должно быть предусмотрено, в противном случае не будут созданы необходимые возможности для осуществления трудовой деятельности педагога.
Требования к переводчикам-секретарям — пояснения от МНО
На нашу просьбу дать разъяснения касательно порядка выделения переводчиков-секретарей для незрячих педагогов специалисты МНО указали, что они выделяются районными (городскими) финансовыми отделами на основании рекомендации (справки) врачебно-трудовых экспертных комиссий (ВТЭК) о способности осуществлять трудовую деятельность в соответствии с требованиями к содержанию, объёму, качеству и условиям выполнения работы.
Иными словами, поскольку нормативно-правовые документы МНО чётко не определяют, лицам с инвалидностью какой группы выделяются переводчики-секретари, основанием для предоставления их услуг служит медицинское заключение ВТЭК.
В МНО также отметили, что должность «секретарь незрячего специалиста» (на узбекском — «кўзи ожиз мутахассис котиби») введена в Классификатор ключевых должностей сотрудников и профессий рабочих (ХАЛИКК-2020) под порядковым номером 5505. В классификаторе указано, что к должности «секретаря незрячего специалиста» предъявляются требования технического сотрудника.
Согласно классификатору, такие сотрудники должны иметь соответствующий уровень образования согласно коду «4»: «начальное профессиональное образование и профессиональный опыт или среднее профессиональное образование, или курсы долгосрочного профессионального обучения по программам профессионального обучения при учебных заведениях, или программы профессионального обучения продолжительностью не менее 1 год, пройденные валидацию».
В связи с этим требования некоторых школ, о том, что переводчик-ассистент незрячего педагога должен сам обязательно иметь высшее профессиональное образование является безосновательным. Согласно классификатору ХАЛИКК-2020 переводчиками-секретарями могут работать также лица со средним профессиональным образованием или прошедшие профессиональные курсы обучения.
Недавний приказ министра народного образования №206 от 1 июля также утвердил должностные обязанности переводчика-секретаря в приложении под пунктом 17. Однако там не предусмотрено оказание индивидуальной помощи для передвижения незрячих педагогов внутри и вне школы, а также другие обязанности, выполняемые обычно персональными ассистентами в странах с развитой социальной поддержкой лиц с инвалидностью.
Вузы, колледжи и лицеи остаются закрытыми
К сожалению, даже подобный приказ, действующий в системе народного образования, отсутствует в системе Министерства высшего и среднего специального образования: незрячим педагогам, работающим в вузах, колледжах и лицеях, не выделяются переводчики-секретари. Отсутствует нормативно-правовая база, регламентирующая порядок обеспечения персональными ассистентами профессорско-преподавательского состава высших и средних специальных образовательных учреждений.
Незрячих педагогов вузов, коллежей и лицеев можно сосчитать по пальцам, потому что для них не созданы необходимые условия работы. Небольшое количество трудоустроенных незрячих преподавателей вынуждены оплачивать расходы на персональных ассистентов из своей заработной платы.
Согласно положениям Конвенции о правах инвалидов, отказ в предоставлении разумного приспособления считается дискриминацией по признаку инвалидности. Таким образом ущемляется право преподавателей с инвалидностью по зрению на занятие педагогической деятельностью в системе Минвуза.
Одним из примеров успешной практики предоставления разумного приспособления незрячим педагогам является недавнее решение руководства Национального университета Узбекистана им. Мирзо Улугбека предоставлять незрячим преподавателям вуза персонального ассистента по выбору. Однако данная практика является единичным случаем, зависящим от доброй воли администрации вуза.
Для предотвращения открытой дискриминации незрячих преподавателей и обеспечения их права на занятие преподаванием необходимо предпринять системные меры. Вовлечение незрячих учителей в трудовую деятельность послужит эффективной социальной защите самих лиц с инвалидностью по зрению, а также и развитию инклюзивного образования, и созданию инклюзивного общества в целом.
Как включить незрячих педагогов в систему образования?
Несмотря на то, что значительное количество лиц с нарушениями зрения получают высшее образование, многие из них не могут себя реализовать в профессиональном качестве из-за негативных стереотипов об их потенциале и отсутствия разумных приспособлений. Недоступность образовательных учреждений разного уровня ущемляет право незрячих преподавателей на занятие преподавательской деятельностью наравне с педагогами без инвалидности.
Данную проблему можно решить внедрением службы персональных ассистентов (на английском — personal assistant) не только для незрячих педагогов, но и для всех лиц с инвалидностью по зрению. Поэтому необходимо изменить узкое понятие «переводчиц-секретарш» на персональных ассистентов, так как это понятие послужит расширению их функциональных обязанностей и сделает доступными такие услуги для всех категорий незрячих и слабовидящих граждан.
Персональные ассистенты должны предоставляться незрячим учителям вне зависимости от того, в каком образовательном учреждении они работают — будь это дошкольное, школьное, среднее специальное или высшее, а также государственное или частное образовательное учреждение.
Для этого в первую очередь необходимо совершенствовать и разрабатывать единую нормативно-правовую базу по предоставлению услуг персональных ассистентов не только для незрячих педагогов, но и для всех лиц с инвалидностью по зрению исходя из их нужд, для осуществления их законных прав и свобод. Например, в услугах персональных ассистентов нуждаются и незрячие студенты вузов, которым в настоящее время также не предоставляются подобные социальные услуги.
Необходимо включить в закон «О правах лиц с инвалидностью» определение «разумного приспособления» в соответствии с Конвенцией о правах инвалидов, а также определения «персональных ассистентов» в закон «О социальных услугах для престарелых и других социально уязвимых категорий населения». Целесообразно также указать в законах и ведомственных нормативно-правовых актах каким конкретно категориям и группам лиц с инвалидностью данная услуга предоставляется и в каком объеме.
Также необходимо включить услуги персональных ассистентов в перечень государственных услуг, оказываемых людям с инвалидностью по зрению. Нужно также законодательно закрепить гарантированные минимальные часы услуг персональных ассистентов за счёт средств госбюджета с возможностью выбора из существующей базы персональных ассистентов.
Создание службы персональных ассистентов при Агентстве по развитию медико-социальных услуг при Кабинете министров обеспечило бы надлежащий контроль за качеством предлагаемых услуг посредством надлежащей подготовки и переподготовки персональных ассистентов не только для сферы образования, но и всех других сфер жизнедеятельности человека с инвалидностью.
Абдулла Абдухалилов — доцент кафедры социальной работы Национального университета Узбекистана им. Мирзо Улугбека, доктор философии по социологическим наукам, заместитель председателя Ассоциации инвалидов Узбекистана по стратегическому планированию.
Дильмурад Юсупов — докторант Института исследований проблем развития Университета Сассекса (Великобритания).
Ойбек Исаков
Спасибо авторам за очень подробное освещение данной проблемы, статья очень актуальна
Здесь, я бы с удовольствием поддержала авторов двумя руками. Почему? Да потому что сама я инвалид не только по зрению, но и по слуху. Вот представьте мое сегодняшнее положение: муж инвалид 2 группы приболел тяжело, а я не могу без сопровождения ни продуктов купить, ни лекарств. Спасибо соседям, не отказывают в помощи
Мало того, сами предлагают помощь. Но их помощь надолго ли хватит за просто Спасибо? Конечно, стараюсь “отблагодарить“ на сколько хватит пенсии. Вот сегодня. к примеру, сломался у меня слуховой аппарат. Вот, мне надо нанять такси, но не могу указать дорогу в центр города, где ремонтируют слуховые аппараты. и адрес не могу назвать. А былбы такой человек который выполнял бы курьерские работы, мож смогла бы объяснить. Но не только это. Но такие услуги для инвалидов нереальны для нашей мечты, не осюществимы. Спасение в руках самих утопающих.