Markaziy bank 26 avgustdan boshlab yangi ko‘rinishdagi nominal qiymati 5000 so‘m va 10 000 so‘m bo‘lgan banknot shaklida pul belgilarini muomalaga chiqarilishi to‘g‘risida qaror qabul qildi, deya xabar berdi MB matbuot xizmati.
Mazkur banknotlar mavzusi (tematikasi) «Buyuk Ipak yo‘li» hamda mamlakat hududidagi qadimiy Samarqand va Toshkent shaharlari tarixiga bag‘ishlangan.
Banknotlar himoyalangan qog‘ozda chop etilgan.
5000 so‘mlik banknot
O‘lchami 142×69 mm.
Banknotning o‘ng tarafida och fonda qadimgi «Buyuk Ipak yo‘li»ning ramzi sifatida tuya va «5000» raqami ko‘rinishida suv belgilari joylashgan.
Banknotning o‘ng tarafida qog‘oz qatlamida kengligi 2 mm. bo‘lgan «UZB» yozuvi tushirilgan turli ranglarda tovlanuvchan metallashgan va mashinada o‘qiladigan himoya ipi o‘tkazilgan.
Old va orqa tomonlarining asosiy ranglari — yashil va jigarranglardan iborat.
Banknot old tomoni chap qismida 1619−1635 yillarda qurilgan Samarqand shahridagi «SHERDOR MADRASASI» tasvirlangan.
Yuqori qismining chap tarafida o‘zgaruvchan rangli OVI bo‘yog‘ida bosilgan «5000» raqami joylashtirilgan bo‘lib, ma’lum qiyalik burchagi ko‘rinishi ostida qirmizi rangdan yashil rangga o‘zgaradi.
Banknot yuqori qismida «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI» matni, yuqori o‘ng burchagida O‘zbekiston Respublikasining Gerbi jigarrangda aks ettirilgan.
O‘ng va chap tomoni chekkasida jigarrangda joylashgan maxsus element ko‘rish qobiliyati past bo‘lgan insonlar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, bo‘yoqning bo‘rtmalik xususiyati hisobiga banknotning qiymatini aniqlash imkonini beradi.
Banknotning quyi qismida naqshinkor bezak asosida «latent» (yashirin) tasvir «UZ» ko‘rinishida berilgan bo‘lib, u yorug‘lik manbaiga nisbatan ma’lum qiyalikda ko‘rinish xususiyatiga ega.
Quyi qismining chap tomonida banknot qiymatini aks ettiruvchi «BESH MING SO‘M» yozuvi va «O‘ZBEKISTON SO‘MI RESPUBLIKA HUDUDIDA HAMMA TO‘LOVLAR UCHUN O‘Z QIYMATI BO‘YICHA QABUL QILINISHI SHART» matni joylashgan.
Yuqoridagi tasvirlar metallograf bosma usulida bajarilgan bo‘lib, barmoq uchi bilan siypalaganda buyoqning bo‘rtmaligini sezish mumkin.
Banknot o‘ng qismidagi och fonda nusxa ko‘chirishga qarshi turli diametrdagi xalqalar joylashtirilgan bo‘lib, nusxa ko‘chirilganda ushbu tasvirlarda aniqlik yo‘qoladi.
«Xonatlas» fonida tushirilgan O‘zbekiston xaritasi chizmasida ko‘k chiziqlar bilan «Buyuk Ipak yo‘li»ning karvon yo‘llari yo‘nalishi ko‘rsatilgan.
Yuqori chap qismida Samarqand shahrining ramzi hisoblangan «qanotli qoplon» tasviri registr vazifasini bajargani holda, «old» va «orqa» tomonlarini bir-biri bilan mos tushirish uchun xizmat qiladi. Yorug‘likka qaratilganda oq qismi banknotning orqa tomonidagi rangli fon bilan qo‘shilib to‘liq tasvir hosil qiladi.
Banknotning raqami lotin alifbosidagi ikki harfli seriya va yetti xonali sondan tashkil topgan bo‘lib, o‘ng qismida gorizontal va chap qismida vertikal ko‘rinishda bosilgan.
Banknot orqa tomonida miloddan avvalgi VIII-V asrlarga tegishli bo‘lgan «AFROSIYOB ARXEOLOGIYA YODGORLIGI» tasvirlangan.
O‘ng qismida Afrosiyob xarobalaridan topilgan X asrga tegishli bo‘lgan sopol ko‘za va naqshinkor sopol lagan arxeologiya topilmasi tasviri aks etgan.
Yuqori chap qismida «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI» matni va banknot muomalaga chiqarilgan yil «2021» chop etilgan.
Banknotning pastki qismi chap va o‘ng burchaklarida banknot nominal qiymati «5000» raqami oq rangda bir chiziqda hamda yuqori o‘ng burchakda «BESH MING SO‘M» yozuvi tushirilgan.
Pastki qismida «O‘ZBEKISTON SO‘MINI QALBAKILASHTIRISH QONUNGA MUVOFIQ TA’QIB QILINADI» matni ogohlantiruvchi yozuv sifatida qayd etilgan.
10 000 so‘mlik banknot
O‘lchami 147×69 mm.
Banknotning o‘ng tarafida och fonda qadimgi «Buyuk Ipak yo‘li»ning ramzi sifatida tuya va «10000» raqami ko‘rinishida suv belgilari joylashgan.
Banknotning o‘ng tarafida qog‘oz qatlamida kengligi 3 mm.li «golografik» himoyalangan, «UZB» yozuvi mavjud metallashgan va mashinada o‘qiladigan himoya ipi o‘tkazilgan.
Old va orqa tomonlarining asosiy ranglari — ko‘k, binafsha va pushti ranglardan iborat.
Banknot old tomoni chap qismida 1551−1575 yillarda qurilgan Toshkent shahridagi «KO‘KALDOSH MADRASASI» me’moriy yodgorligi tasvirlangan.
Yuqori qismining chap tarafida o‘zgaruvchan rangli OVI bo‘yog‘ida bosilgan «10000» raqami joylashgan bo‘lib, ma’lum qiyalik burchagi ko‘rinishi ostida tilla rangdan yashil rangga o‘zgaradi.
Banknot yuqori qismida «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI» matni, yuqori o‘ng burchagida O‘zbekiston Respublikasining Gerbi ko‘k rangda aks ettirilgan.
O‘ng va chap tomoni chekkasida joylashgan ko‘k rangdagi maxsus element ko‘rish qobiliyati past bo‘lgan insonlar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, bo‘yoqning bo‘rtmalik xususiyati hisobiga banknotning qiymatini aniqlash imkonini beradi.
Banknotning quyi qismida naqshinkor tasvir fonida «latent» (yashirin) tasvir «UZ» ko‘rinishida berilgan bo‘lib, u yorug‘lik manbaiga nisbatan ma’lum qiyalikda ko‘rinish xususiyatiga ega.
Quyi qismining chap tomonida banknot qiymatini aks ettiruvchi «O‘N MING SO‘M» yozuvi va «O‘ZBEKISTON SO‘MI RESPUBLIKA HUDUDIDA HAMMA TO‘LOVLAR UCHUN O‘Z QIYMATI BO‘YICHA QABUL QILINISHI SHART» matni joylashgan.
Banknot o‘ng qismidagi och fonda nusxa ko‘chirishga qarshi har xil diametrdagi xalqalar joylashtirilgan bo‘lib, nusxa ko‘chirilganda ushbu tasvirlarda aniqlik yo‘qoladi.
Yuqori qismidagi O‘zbekiston xaritasi chizmasida och chiziqlar bilan «Buyuk Ipak yo‘li»ning karvon yo‘llari yo‘nalishi ko‘rsatilgan.
Yuqori chap qismida Toshkent shahri darvozalari timsolidagi «darvoza» tasviri registr vazifasini bajargan holda, «old» va «orqa» tomonlarini bir-biri bilan mos tushirish uchun xizmat qiladi. Yorug‘likka qaratilganda oq qismi banknotning orqa tomonidagi rangli elementlar bilan qo‘shilib to‘liq tasvirni hosil qiladi.
Banknot orqa tomonida miloddan avvalgi I asrga tegishli bo‘lgan Toshkent shahri hududidagi eng qadimiy yodgorlik — «SHOSHTEPA ARXEOLOGIYA YODGORLIGI» tasvirlangan.
O‘ng qismida Toshkentning qadimiy hunarmandchilik namunalari bo‘lgan X-XII asrlarga tegishli sopol lagan hamda X asrga tegishli ro‘zg‘or idishi tasviri aks ettirilgan.
Banknotning pastki qismi chap va o‘ng burchaklarida banknot nominal qiymati «10000» raqami oq rangda bir chiziqda hamda yuqori o‘ng burchakda «O‘N MING SO‘M» yozuvi tushirilgan.
Markaziy bank muomalaga chiqarilayotgan yangi ko‘rinishdagi qiymati 5000 so‘m va 10 000 so‘m bo‘lgan pul belgilari bugungi kunda muomalada bo‘lgan 2013 yil namunasidagi 5000 so‘mlik va 2017 yil namunasidagi 10 000 so‘mlik banknotlar bilan bir qatorda (parallel ravishda) muomalada bo‘lishi qayd etdi.
2013 yil va 2017 yil namunasidagi 5000 so‘mlik va 10 000 so‘mlik banknotlar ham to‘lov qobiliyatini yo‘qotmaydi.
Yangi ko‘rinishdagi pul belgilari ayni paytda muomalada bo‘lgan pul belgilari va tangalar bilan bir qatorda, barcha xo‘jalik yurituvchi subyektlar va aholi tomonidan o‘z qiymati bo‘yicha barcha turdagi to‘lovlar uchun hech qanday cheklovlarsiz qabul qilinishi shart, deya ta’kidladi regulyator.

Центральный банк принял решение о выпуске в обращение новых образцов денежных знаков номиналами 5000 сумов и 10000 сумов в виде банкнот с 26 августа, сообщила пресс-служба ЦБ.
Тематика этих банкнот посвящена Великому шелковому пути и истории древних городов Самарканда и Ташкента. Банкноты отпечатаны на защищенной бумаге.
Банкнота 5000 сумов
Размер 142×69 мм.
На светлом фоне, с правой стороны банкноты, расположен локальный водяной знак в виде верблюда — символа караванных дорог Великого шелкового пути и номинала «5000».
С правой стороны банкноты в толще бумаги расположена металлизированная, машиночитаемая защитная нить с текстом «UZB», шириной 2 мм.
Преобладающий цвет лицевой и оборотной стороны — зеленый и коричневый.
На лицевой стороне, в левой части банкноты, изображен памятник SHERDOR MADRASASI в Самарканде, построенный
в 1619—1635 годах.
В верхнем левом углу расположена цифра «5000», отпечатанная цветопеременной OVI краской. В зависимости от угла просмотра цвет номинала меняется от пурпурного цвета к зеленому.
В верхней, правой части банкноты расположен текст «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI», в правом верхнем углу банкноты коричневым цветом изображен герб Узбекистана.
Расположенный на правом и левом краях специальный элемент, выполненный коричневым цветом, предназначен для лиц со слабым зрением и за счет рельефности изображения даёт возможность определить на ощупь достоинство номинала.
В нижней части банкноты, на фоне орнаментального узора, отпечатано «латентное» (скрытое) изображение в виде аббревиатуры «UZ», видимое под определенным углом наклона по отношению к источнику света.
В нижней части левой стороны расположена надпись «BESH MING SO‘M», отражающая достоинство номинала и текст «O‘ZBEKISTON SO‘MI RESPUBLIKA HUDUDIDA HAMMA TO‘LOVLAR UCHUN O‘Z QIYMATI BO‘YICHA QABUL QILINISHI SHART».
Вышеописанные изображения выполнены с применением металлографического способа печати, дающие ощущение рельефности краски на ощупь.
В правой части банкноты, на светлом фоне, отпечатаны круги разного диаметра, которые при копировании дают искажение изображения.
На фоне национальной ткани хан-атласа на карте Узбекистана линиями синего цвета изображено направление караванных дорог Великого шелкового пути.
В верхней левой части изображен крылатый барс, являющийся символом города Самарканда, изображение которого, выполняя функцию регистра, служит для совмещения «лица» с «оборотом». При просмотре на просвет светлая часть банкноты совмещается с цветным фоном с оборотной стороны, образуя полноценное изображение.
Номер банкноты состоит из двухбуквенной серии латинского алфавита и семизначного номера. В правой части номер отпечатан горизонтально, в левой части — вертикально.
На оборотной стороне банкноты изображен AFROSIYOB ARXEOLOGIYA YODGORLIGI, относящийся
В правой части изображены керамический кувшин и поднос (ляган), принадлежащие к X векам, найденные в руинах Афросиаба.
В верхней части с левой стороны отпечатан текст «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI» и год выпуска банкноты «2021».
В нижней части, с правой и левой стороны, на одной линии белым цветом отпечатано достоинство номинала цифрами «5000», также в верхнем правом углу расположена надпись «BESH MING SO‘M».
В нижней части расположен в качестве предупреждения текст «O‘ZBEKISTON SO‘MINI QALBAKILASHTIRISH QONUNGA MUVOFIQ TA’QIB QILINADI».
Банкнота 10 000 сумов
Размеры 147×69 мм.
С правой стороны банкноты расположен локальный водяной знак в виде верблюда — символа древнего Великого шелкового пути" и номинал «10000».
С правой стороны банкноты в толще бумаги расположена голографическая защищенная, металлизированная, машиночитаемая защитная нить с текстом «UZB», шириной 3 мм.
Преобладающий цвет лицевой и оборотной стороны — синий, фиолетовый и розовый.
На лицевой стороне, в левой части банкноты, изображен архитектурный памятник «KO‘KALDOSH MADRASASI» в Ташкенте, построенный 1551−1575 годах.
В левой стороне верхней части расположена цифра «10000», отпечатанная цветопеременной ОVI краской. В зависимости от угла просмотра цвет номинала меняется от золотистого к зеленому.
В верхней части банкноты расположен текст «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI», в правом верхнем углу банкноты синим цветом, изображен герб Узбекистана.
Специальный элемент синего цвета, расположенный на правом и левом краях банкноты, предназначен для людей со слабым зрением и за счёт рельефности изображения даёт возможность определить достоинство банкноты.
В нижней части банкноты орнаментальный фон содержит «латентное» (скрытое) изображение в виде аббревиатуры «UZ», видимое под определенным углом наклона банкноты по отношению к источнику света.
В нижней части, с левой стороны, расположена надпись «O‘N MING SO‘M», отражающая достоинство банкноты и текст «O‘ZBEKISTON SO‘MI RESPUBLIKA HUDUDIDA HAMMA TO‘LOVLAR UCHUN O‘Z QIYMATI BO‘YICHA QABUL QILINISHI SHART».
В верхней части, в очертании карты Узбекистана, светлыми линиями изображены направления караванных дорог Великого шелкового пути.
Расположенное в верхней левой части изображение «ворота», как символ ворот города Ташкента, является регистром и служит для совмещения «лица» с «оборотом». При просмотре на просвет светлые участки изображения совмещаются с цветными элементами оборотной стороны, образуя полноценное изображение.
На оборотной стороне банкноты изображен самый древней памятник на территории города Ташкента «SHOSHTEPA ARXEOLOGIYA YODGORLIGI», относящийся к I веку до нашей эры.
В правой части размещены изображения образца древнего ремесла Ташкента в виде керамического подноса (лягана), относящегося
В верхнем левом углу отпечатан текст «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI» и год выпуска банкноты «2021».
В нижней части, в правом и левом углу на одной линии белым цветом размещено достоинство номинала цифрами «10000», также в правом верхнем углу отпечатана надпись «O‘N MING SO‘M».
В нижней части банкноты расположен в качестве предупреждения текст «O‘ZBEKISTON SO‘MINI QALBAKILASHTIRISH QONUNGA MUVOFIQ TAQIB QILINADI».
При этом Центральный банк отмечает, что новые образцы банкноты номиналами 5000 сумов и 10000 сумов находятся в обращении параллельно с находящимися денежными знаками 5000 сумов образца 2013 года и 10000 сумов образца 2017 года.
Банкноты образца 2013 года и 2017 года номиналами 5000 сумов и 10000 сумов не теряют свою платежеспособность.
Денежные знаки нового образца, наряду с находящимися в обращении денежными знаками и монетами, обязательны к приему по нарицательной стоимости во всех видах платежей всеми хозяйствующими субъектами и населением без всяких ограничений, подчеркнули в ЦБ.