G7 yetakchilari Afg‘onistondagi hozirgi vaziyatni muhokama qilish uchun virtual sammit o‘tkazdilar. Sammit yakunida davlat rahbarlarining qo‘shma bayonoti e’lon qilindi.
«Afg‘oniston hech qachon terrorizmning panohiga yoki boshqalarga qilinadigan terroristik hujumlarning manbaiga aylanmasligi kerak. <...> Har qanday bo‘lajak afg‘on hukumati Afg‘onistonning xalqaro majburiyatlari va terrorizmdan himoya qilish va’dalarini bajarishi shart; barcha afg‘onlarning, ayniqsa ayollar, bolalar, etnik va diniy ozchiliklarning inson huquqlarini himoya qilish; qonun ustuvorligini himoya qilish; gumanitar yordamni to‘siqsiz va shartsiz ravishda olishga imkon berish; va odam savdosi va giyohvand moddalar savdosiga qarshi samarali kurash olib borish», — deyiladi hujjatda.
«Biz Afg‘oniston xalqi oldidagi majburiyatlarimizni, shu jumladan xalqaro hamjamiyatning yangi gumanitar sa’y -harakatlarini tasdiqlaymiz. <...> Buning doirasida biz afg‘on qochqinlarini qo‘llab -quvvatlash uchun qo‘shni va mintaqadagi boshqa davlatlar bilan hamkorlik qilamiz. Biz Afg‘onistonning barcha hamkorlarini mintaqaviy barqarorlik uchun xalqaro kanallar orqali bu harakatlarga o‘z hissalarini qo‘shishga chaqiramiz», — deyiladi bayonotda.
G7 yetakchilari o‘z fuqarolari va ular bilan hamkorlik qilgan afg‘onlarni «xavfsiz evakuatsiya qilish» ustuvor vazifa bo‘lib qolishini ta’kidladilar. «Biz barcha tomonlar bu jarayonni yengillashtirish va gumanitar hamda tibbiyot xodimlari va boshqa xalqaro ishchilar xavfsizligini ta’minlashga harakat qilishlarini kutib, bu masala bo‘yicha yaqindan muvofiqlashtirishni davom ettiramiz», — deyiladi hujjatda.
«Biz Afg‘onistondagi tomonlarni so‘zlari bilan emas, harakatlari bilan hukm qilamiz. Xususan, biz „Tolibon“ terrorizmning oldini olish, xususan ayollar, qizlar va ozchiliklarning inson huquqlarini hurmat qilish va Afg‘onistonda inklyuziv siyosiy yechim topish harakatlari uchun mas’ul bo‘lishini tasdiqlaymiz. Har qanday bo‘lajak hukumatning qonuniyligi uning xalqaro majburiyatlari va Afg‘oniston barqarorligini kafolatlash majburiyatlarini bajarishi borasidagi pozitsiyasiga bog‘liq», — deyiladi bayonotda.

Лидеры «Большой семёрки» (G7) провели виртуальный саммит, на котором обсудили нынешнюю ситуацию в Афганистане. По итогам саммита опубликовано совместное заявление глав стран.
«Афганистан никогда не должен снова стать убежищем для терроризма или источником террористических нападений на других. <...> Любое будущее афганское правительство должно соблюдать международные обязательства и обещания Афганистана по защите от терроризма; защищать права человека всех афганцев, особенно женщин, детей, а также этнических и религиозных меньшинств; поддерживать верховенство закона; разрешить беспрепятственный и безоговорочный гуманитарный доступ; и эффективно противодействовать торговле людьми и наркотиками», — говорится в документе.
«Мы подтверждаем наши обязательства в отношении народа Афганистана, включая новые гуманитарные усилия мирового сообщества. <...> В рамках этого мы будем сотрудничать вместе с соседними и другими странами региона в вопросе поддержки афганских беженцев. Мы призываем всех партнёров Афганистана содействовать этим усилиям по международным каналам для региональной стабильности», — отмечается в заявлении.
Лидеры G7 подчеркнули, что их приоритетной задачей остаётся «безопасная эвакуация» как граждан своих стран, так и сотрудничавших с ними афганцев. «Мы продолжим тесную координацию по этому вопросу, ожидая, что все стороны будут предпринимать усилия для облегчения этого процесса и обеспечения безопасности гуманитарного и медицинского персонала и других международных служащих», — говорится в документе.
«Мы будем судить о сторонах в Афганистане по их действиям, а не словам. В частности, мы подтверждаем, что „Талибан“ будет нести ответственность за свои действия по предотвращению терроризма, соблюдению прав человека, в особенности женщин, девочек и меньшинств, по поиску инклюзивного политического решения в Афганистане. Легитимность любого будущего правительства зависит от позиции, которую оно сейчас займёт в отношении соблюдения своих международных обязательств и приверженности гарантировать стабильный Афганистан», — резюмируется в заявлении.