Uzbekistan Airways aviakompaniyasi gibrid modelga asoslangan aviatashuvlarni yo‘lga qo‘ymoqda, deya xabar berdi kompaniya matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
Yangi modeldagi aviatashuvlar «Uzbekistan Express» nomi ostida aviakompaniyadagi mavjud liniyalarda parvozlarni amalga oshiradi.
Uzbekistan Express respublika ichidagi va mintaqalararo aviatashuvlarga ixtisoslashadi. Ilk parvoz 30 avgust kuni «to‘liq iqtisodiy klass»ga (ekonom) o‘tkazilgan Airbus A320 havo kemasida Toshkent-Moskva-Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha amalga oshiriladi.
Ushbu model bo‘yicha kelajakdagi parvozlar marshruti Rossiya va Qog‘ozistonning muhim shaharlarini qamrab oladi: Moskva, Novosibirsk, Qozon, Rostov-na-Donu, Krasnodar, Sochi, Mineral Suvlar, Yekaterinburg, shuningdek Oqtou va Oqto‘be.
Kompaniyaning aniqlik kiritishicha, aynan bizness-klassga talab kuchli bo‘lmagan yo‘nalishlarda havo kemalari modifikatsiya qilinadi va yo‘lga qo‘yiladi. Yangilangan havo kemalarning sig‘imi kengayganligi sababli Uzbekistan Airways qayta jihozlangan avialaynerlar uchuvchi ayrim yo‘nalishlar uchun tariflarni 20%ga arzonlashtiradi, deyiladi xabarda.
Hozirda Uzbekistan Airways flotida ikkita qayta jihozlangan havo kemalari mavjud. Biroq, yaqin orada yana ikkita samolyotni rekonfiguratsiya qilish rejalashtirilgan.
«Bugunning o‘zida Uzbekistan Airways ovqat taqdim qilmaydigan va bepul yuk o‘tkazish imkoniyatini bermaydigan, shuningdek reysdan oldin va keyin chiptani qaytarish imkoniyati bo‘lmagan klassik loukost-tashuvchilarga qaraganda eng qulay sharoitlarni yaratgan», — deya ta’kidlaydi kompaniya matbuot xizmati.
Gibrid modeldagi aviatashuvlar faoliyati boshlanishi bilan yuqorida ta’kidlab o‘tilgan liniyalar bo‘yicha qoidalar joriy qilinmoqda.
Yuk olib o‘tish va aviachiptalarni qaytarish imkoniyati bo‘lgan tariflarda yuk olib o‘tish normasi quyidagicha:
- 1 ta yuk joyi — 15 kgdan yuqori bo‘lmagan va uchta o‘lchov summasi bo‘yicha 158 sm;
- 1 ta yuk joyi — 2 yoshgacha bo‘lgan va havo kemasida joy olmaydigan bolalar uchun 5 kgdan yuqori bo‘lmagan va uchta o‘lchov summasi bo‘yicha 115 sm.
Yuk olib o‘tish va aviachiptalarni qaytarib berish shartlari bo‘lmagan tariflar uchun bepul yuk olib o‘tib bo‘lmaydi.
Qaytarish:
- reys uchishidan oldin YQ yig‘imi (yoqilg‘i uchun yig‘im) va aviatashuvning foydalanilmagan hududlari bo‘yicha chop etilgan aeroport yig‘imlari,
- reys uchganidan so‘ng faqatgina aviatashuvning foydalanilmagan hududlari bo‘yicha chop etilgan aeroport yig‘imlarini qaytarish mumkin;
Qayta bron qilish/qayta rasmiylashtirish:
- reys uchishidan oldin — belgilangan yig‘imni to‘lash sharti bilan ruxsat beriladi;
- reys uchganidan so‘ng — ta’qiqlangan.
Barcha tariflar uchun qo‘l yukini olib o‘tish normasi mavjud:
- 1 ta joy (5 kggacha va uchta o‘lchov summasi bo‘yicha 115 sm).
Uzbekistan Express aviachiptalarini uzairways.com rasmiy saytida, Uzbekistan Airways Sales filiallarida yoki aviakompaniya agentlaridan xarid qilish mumkin.

Авиакомпания Uzbekistan Airways переходит на гибридную модель авиаперевозок, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе компании.
В рамках нового формата авиаперевозок, получившего название Uzbekistan Express, рейсы будут осуществляться на уже действующих линиях авиакомпании.
Uzbekistan Express сфокусируется на внутриреспубликанских и межрегиональных перевозках. Первый рейс будет выполнен на воздушном судне Airbus A320 в новой компоновке «полный эконом» 30 августа по маршруту Ташкент-Москва-Ташкент.
Будущая маршрутная сеть включит в себя ключевые города России и Казахстана: Москва, Новосибирск, Казань, Ростов-на-Дону, Краснодар, Сочи, Минеральные Воды, Екатеринбург, а также Актау и Актобе.
«Гибридная бизнес модель авиаперевозок — это возможность путешествий на классических воздушных судах с бизнес-классом и экономическим классом в сочетании с направлениями, на которых задействованы модифицированные авиалайнеры в моноклассовой компоновке — полный экономический класс», — пояснили в пресс-службе авиаперевозчика.
Именно для ряда направлений, на которых бизнес-класс не пользуется популярностью, модифицированные воздушные суда и будут задействованы. За счет увеличения вместимости обновленных воздушных судов, Uzbekistan Airways снижает тарифы на 20% на отдельно взятых направлениях, по которым будут оперировать переоборудованные авиалайнеры, отмечается в сообщении.
На данный момент флот Uzbekistan Airways состоит из двух переоборудованных воздушных судов. Однако, в ближайшее время запланирована реконфигурация еще двух авиалайнеров.
«Уже сегодня Uzbekistan Airways создала наиболее комфортабельные условия, в отличии от классических лоукост-перевозчиков, которые в большинстве своем не предоставляют питания и возможности бесплатного провоза багажа, а также без возможности возврата авиабилета до и после авиарейса», — подчеркнули в пресс-службе.
С начала оперирования по гибридной модели авиаперевозок, для вышеуказанных линий вводятся правила.
Для тарифов, предусматривающих условие провоза багажа и возврат авиабилетов, норма провоза багажа, следующая:
• 1 место багажа — не более 15 кг и по сумме трех измерений 158 см;
• 1 место багажа — не более 5 кг и по сумме трех измерений 115 см для детей до 2 лет и не занимающим места в салоне воздушного судна.
Для тарифов, не предусматривающих условие провоза багажа и возврат авиабилетов норма бесплатного провоза багажа не предусмотрена.
Возврат:
• до вылета рейса возврату подлежит сбор YQ (топливный сбор) и опубликованные аэропортовые сборы на неиспользованных участках перевозки,
• после вылета рейса возврату подлежат только опубликованные аэропортовые сборы на неиспользованных участках перевозки;
Перебронирование/переоформление:
• до вылета рейса — разрешено с взиманием установленного сбора;
• после вылета рейса — запрещено.
Для всех тарифов включена норма провоза ручной клади:
• 1 место (до 5 кг и 115 см по сумме трех измерений).
Авиабилеты Uzbekistan Express можно приобрести на официальном сайте uzairways.com, в филиале Uzbekistan Airways Sales или у агентов авиакомпании.
Отметим, что ранее сообщалось о планах Uzbekistan Airways к июню этого года перейти на гибридную модель обслуживания, согласно которой часть полётов будет осуществляться по принципу полного сервиса (full service carrier), часть — по принципу лоукостера (low cost carrier). При этом создание отдельной авиакомпании-лоукостера также было заявлено, планировалось, что она появится в составе Uzbekistan Airways к январю 2022 года.