BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi ijrochi kotibi Geda Vali noyabr oyida O‘zbekistonga tashrif buyuradi. Bu haqda kelishuv Senat raisi Tanzila Narbayeva ishtirokida Venadagi muzokaralar doirasida qabul qilindi.
Senat matbuot xizmati xabariga ko‘ra, giyohvand moddalar aylanmasi va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish muzokaralarning asosiy mavzulari bo‘ldi.
Tashrif doirasida BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha 2022−2025 yillarga mo‘ljallangan yangi mintaqaviy dasturini imzolanishi kutilmoqda. Mazkur dasturning amalga oshirilishi odam savdosi, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqbuzarliklarni o‘rganish, shuningdek, oila qadriyatlarini mustahkamlash chora-tadbirlari doirasida giyohvandlikning oldini olish bo‘yicha huquq-tartibot idoralarining salohiyatini oshirish imkonini beradi, deyiladi xabarda.
«Toshkentdagi BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi mintaqaviy vakolatxonasi tashkilotning xorijdagi eng yirik vakolatxonasi hisoblanadi. Bu esa O‘zbekiston bilan hamkorligimiz naqadar muhimligini ko‘rsatadi», — deb ta’kidladi Geda Vali.
U hukumat tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish, bolalar va tizimli majburiy mehnatga butunlay barham berish, shuningdek, odam savdosiga qarshi kurashish borasidagi qabul qilinayotgan «qat’iy choralarni» qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
Shuningdek, BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi rahbari Afg‘oniston atrofida yuz berayotgan voqealar munosabati bilan mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashda juda muhim rol o‘ynaydigan idoralararo va transchegaraviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Senat raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi O‘zbekiston parlamenti delegatsiyasi Vena shahrida Parlamentlararo ittifoq tomonidan BMT va Avstriya parlamenti bilan hamkorlikda tashkil etilgan Ayol spikerlarning 13-sammiti va Parlamentlar rahbarlarining 5-butunjahon konferensiyasida ishtirok etmoqda.

Заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный секретарь Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) Геда Вали в ноябре посетит Узбекистан. Договорённость об этом была достигнута в Вене на её переговорах с председателем Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзилой Нарбаевой.
Как сообщила пресс-служба Сената, основными темами переговоров стали расширение сотрудничества в области противодействия незаконному обороту наркотиков и организованной преступности.
В ходе визита в Ташкенте ожидается принятие новой Программы УНП ООН для стран Центральной Азии на 2022−2025 годы. Программа позволит усилить потенциал правоохранительных органов по расследованию нарушений в сфере торговли людьми, противодействию коррупции, а также профилактике наркомании в рамках мероприятий по укреплению семейный ценностей, говорится в сообщении.
«Региональное представительство УНП ООН в Ташкенте является самым крупным зарубежным офисом организации. Это свидетельствует о важности нашего взаимодействия с Узбекистаном», — подчеркнула Геда Вали.
Она приветствовала «решительные шаги» руководства страны в борьбе с коррупцией, по полному искоренению детского и системного принудительного труда, а также противодействию торговле людьми.
Глава УНП ООН также выразила поддержку инициативам Узбекистана по межведомственному и трансграничному сотрудничеству, которые играют важную составляющую в обеспечении региональной безопасности на фоне складывающихся вокруг Афганистана событий.
В Вене парламентская делегация Узбекистана во главе с Танзилой Нарбаевой принимает участие в 13-м Саммита женщин-спикеров и 5-й Всемирной конференции спикеров парламентов.